Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

MEB Keman Kursunda Başlangıç Keman Eğitimi

Sıfırdan Keman Öğrenmek İstiyorum Diyenler Bu Yazı Sizin İçin!

Başlangıç keman eğitimi; daha önce hiç keman çalmamış, keman çalmada belli bir seviyeye ulaşmamış, müzikal açıdan gelişim sağlamamış kişiler için uygundur. Başlangıç keman dersi, orta seviye keman dersi ve profesyonel keman dersi olarak ayrıştırılan keman kursu programları her kursta bulunmasa da ayrıcalıklı hizmetler sunan MEB keman kursu programlarında farklı seviyeler için uygun keman kursu programları açılır. 

Yeni başlayanlar için keman kursu programlarında doğru keman seçiminden müzik kulağının gelişimine, nota bilgisinden kemanla tanışılmasına ve doğru pozisyonların belirlenmesine kadar pek çok konu üzerinde durulur. Özetle; başlangıç keman dersinde öğrenciler sıfırdan keman öğrenmek üzere ilk adımı atar, tam kapsamlı bir şekilde keman eğitimini adım adım sürdürür. 

[widget-182]

Başlangıç Keman Eğitiminde Neler Öğreneceksiniz? 

Başlangıç keman eğitimi çocuklara ve yetişkinlere özel olarak planlanır. Çocuk keman kursu ve yetişkin keman kursunda ilk olarak doğru keman seçiminin püf noktalarına değinilir. Keman boyutları çeşitlidir ve herkes, kendine uygun bir keman çeşidini seçmelidir. Çocuklar İçin: 1/16, 1/8, 1/4, 1/2 ve 3/4 boyutlarında kemanlar bulunur. Yetişkinler için genellikle 4/4 boyutunda kemanlar kullanılır. Kemanın boyutları konusu işlendikten sonra başlangıç keman eğitiminde bir diğer aşama olan kemanın bölümlerine ve tutuş pozisyonlarına geçilir. Sıfırdan keman öğrenmek ve enstrümanınızı en rahat şekilde çalmak için doğru tutuş tekniklerini öğrenmeniz gerekir. Kemanda duruş, tutuş ve oturuş hem profesyonelleşmeniz hem de enstrümanınızı kontrol edebilmeniz açısından önemlidir. 

Başlangıç keman dersinde bir sonraki aşamanız da yay kullanımı olur. Yay kullanımı, keman çalmayı öğrenmenin önemli bir parçasıdır. Yayın doğru tutulması ve kontrol edilmesi, temiz ve güzel bir ses üretmenizi sağlar. Yeni başlayanlar için keman kursu programında temel notalara ve parmak pozisyonlarına da değinilir. Notaları bilmeden doğru tonları ve tınıları elde edemezsiniz. Sıfırdan keman öğrenmek isteyenler için önemli olan bir diğer nokta da düzenli ve disiplinli çalışmadır. Sıfırdan keman dersi veren MEB keman kursu merkezleri, öğrenciler için belli bir program hazırlar; sistematik ve istikrarlı bir şekilde çalışmalarına destek olur. Ev ödevleri, sınavlar ve egzersizlerle de keman öğrenme süreci desteklenir. 

Sıfırdan Keman Öğrenmek Sabır ve Motivasyon İster

Sadece keman değil, tüm enstrümanların öğrenme süreci sabır ve motivasyon ister. Özellikle daha önce temel müzik eğitimi almamış ve enstrüman çalmamış kişiler, başlangıçta biraz zorlanabilir. Ancak yeni başlayanlar için keman kursu programları, gerekli teknik ve pratik tüm bilgileri öğrencilere sunarak kısa sürede ihtiyaç duydukları müzikal becerileri kazanmalarını sağlar. 

Bunun dışında ise sıfırdan keman dersi alan öğrencilere düşen görev sabırlı olmak, eğitmenlerinin tavsiyelerine uymak, ödevlerini yapmak ve istikrarlı bir şekilde pratik yapmaktır. MEB keman kursu eğitmenleri öğrencilerin gelişimlerini takip edeceğinden ilerlemeler ve eksiklikler de fark edilecektir. 

Herkes Keman Çalmayı Öğrenebilir mi?

Başlangıç keman eğitiminde kemanı tanıyacak, bölümlerini ve enstrüman bakımını öğreneceksiniz. Keman ve yay tutuşu ile vücudunuzu kontrol etmeyi öğreneceksiniz. Temel yay hareketlerini ve dinamik kontrolünü keşfedeceksiniz. Bunun dışında ise sıfırdan keman dersi aldığında temek notaları ve müzik teorisini öğreneceksiniz. Gamlar ve arpejleri de keşfettikten sonra başlangıç seviye keman kursu programında basit melodiler ve şarkılarla pratiklere geçeceksiniz. Kulak eğitiminizi sürdürürken ileri tekniklerin temelleri üzerinde ustalaşacaksınız. Dolayısıyla yeni başlayanlar için keman kursu programı sizin adınıza tüm süreci profesyonellikle yönetecek. Yani keman çalmayı öğrenmek için deneyiminizin ya da eğitiminizin olmasına gerek yok. Keman çalmayı öğrenmek için ihtiyacınız olan tek şey istek! 

[widget-196]

Profesyonel Hedefleriniz Varsa MEB Keman Kursu Tercih Edin! 

Başlangıç keman eğitimi kemanla ilk bağınızı kurmanızı sağlar. Bu yüzden daha sağlam temeller ve iyi bir başlangıç için MEB keman kursuna gitmeniz daha faydalı olabilir. MEB keman kursu sonunda alacağınız MEB onaylı keman kursu sertifikası da kazanımlarınızı uluslararası standartlarda ispatlayabilmenizi sağlar. 

Müzikal yolculuğunuza adım atarken profesyonel eğitmenlerle çalışmak, tamamen size, beklentilerinize ve ihtiyaçlarınıza özel bir keman eğitimi almak isterseniz sizleri Müzik Akademi’ye davet etmek isteriz…

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20