Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Keman Çalarken Duruş ve Oturuş Nasıl Olmalı?

Keman Çalma Pozisyonları – Kemanı Doğru Tutup Gövdenizi Kontrol Edin

Keman çalarken duruş, oturuş ve enstrümanı tutuş pozisyonu oldukça önemlidir. Keman kursunda keman çalarken duruş ve oturuş pozları üzerinde çalışılır. Ancak henüz keman eğitimi almıyorsanız ya da başlangıç aşamasındaysanız keman çalmada duruş ve tutuşu öğrenmek için bu yazımızı rehber edinebilirsiniz. 

Keman çalma pozisyonlarının doğru olması hem çalma performansınızı artırır hem de uzun vadede sağlığınızı korur. Eğer keman çalarken kendinizi rahatsız hissediyorsanız aşağıdaki püf noktalara göz atarak keman çalmada duruş ve tutuş pozisyonunuzu kontrol edebilirsiniz. 

[widget-182]

Keman Çalarken Duruş Nasıl Olmalı?

Keman çalarken duruş pozisyonunun doğru ayarlanması, en önemli konudur. Ayaklarınız omuz genişliğinde olmalı ve rahatça yere basmalıdır. Dik durmanız ancak gereksiz gerginlikten de kaçınmanız gerekir. Vücudunuzun rahatlamış olduğundan emin olmanız da önemlidir. Bu noktada keman çalarken duruş pozisyonunuzu doğru ayarlamak için omuzlarınızı geriye doğru çekip sırtınızı düz tutabilirsiniz. 

Keman çalma teknikleri arasında olan oturarak keman çalma ve ayakta keman çalma pozisyonlarında baş ve boyun konumu da önemlidir. Başınız dik ve omurganızla hizalanmış olmalıdır. Başınızı aşağı ya da yanlara doğru eğmeyin. Boyun kaslarınızı gereksiz yere germeyin; gevşek bırakın ve çenenizi kemanın çeneliğine hafifçe yerleştirin.

Keman Çalarken Oturuş Nasıl Olmalı?

Keman çalarken duruş kadar önemli olan bir konu da oturuştur. Yaş grubuna göre keman ölçüleri oturuş pozisyonunu da etkilemektedir. Oturarak keman çalmak için öncelikle orta yükseklikte, sırtı destekli ve düz bir sandalye tercih edin. Sırtınızın doğal kavisini destekleyen bir sandalye seçmek, uzun süreli oturmalarda rahatlık sağlar. Keman çalarken duruş ve oturuşun kusursuz olması için sandalyeye oturduğunuzda, ayaklarınızı yere düz bir şekilde yerleştirin. Ayaklarınız omuz genişliğinde olmalı ve yere tamamen temas etmelidir. Keman çalarken oturuş sırasında sırtınızı dik ve doğal bir şekilde tutun. Omuzlarınızı geriye doğru çekin ancak gerginlikten kaçının. 

Kalçanızı sandalyeye tam olarak yerleştirin ve vücudunuzu rahatlatın. Keman çalarken oturuş pozisyonu ayarlanacağı sırada sırtınızın alt kısmı sandalyenin sırtlık kısmına hafifçe dayanmalıdır.

Keman Nasıl Tutulur?

Keman çalmada duruş ve tutuş aynı öneme sahiptir. Kemanı sol omzunuzun altına yerleştirin ve çene kemiğinizi kemanın çeneliğine hafifçe yaslayın. Kemanın pozisyonunu ayarlamak için koltuk ve çeneliği kullanabilirsiniz. Keman çalma pozisyonlarını uyguladığınızdan emin olun ve kemanı tutan elinizi (sol el) kemanın altına yerleştirin. Parmaklarınızı yayın üzerine eğri bir şekilde yerleştirin.

Keman çalarken duruş ve keman çalarken oturuş ayarlandıktan sonra sağ elinizle yayı tutarken, baş parmağınızın yüzüğü ve işaret parmağınızın ucunu kullanın. Diğer parmaklarınızı yayın alt kısmına yerleştirin. Parmaklarınızın sıkı olmamasına dikkat edin ve yayı esnek bir şekilde tutun.

Ayakta veya oturarak keman çalmanız fark etmeksizin, dirseğinizi hafifçe kemanın üzerine yaslayın ve omzunuzu yukarı doğru kaldırmayın. Dirseğiniz kemanın altında serbest bırakılmalıdır. Omuzlarınızı gerginleştirmeyin; gevşek ve rahat bırakın. Keman eğitiminde yay teknikleri ile de duruş ve tutuşa hakim olarak deaha iyi bir çalma performansı sergileyebilirsiniz. 

[widget-196]

Keman Çalma Pozisyonlarını Doğru Uygulayın Konforlu Bir Şekilde Keman Çalın!

Keman çalmada oturuş, duruş ve tutuş pozisyonları, çalma deneyiminizi iyileştirirken aynı zamanda uzun vadede sağlığınızı da korur. Doğru duruş ve oturuş pozisyonlarını benimseyerek vücudunuzun doğal kavisini destekleyin ve kas gerginliğini en aza indirin. Kemanı tutarken ve yayı kullanırken rahat ve esnek bir tutuş benimseyin, böylece teknik becerilerinizi geliştirirken kas yorgunluğunu azaltırsınız.

Tabii keman çalarken duruş, keman çalarken oturuş ve keman çalarken tutuş pozisyonları konusunda keman kursu eğitmenleriniz sizi en iyi şekilde yönlendirecektir. Ancak genel olarak da keman çalma pozisyonları hakkında bilgi sahibi olmanız faydalı olacaktır. Unutmayın ki doğru pozisyonlar, keman çalma deneyiminizi daha keyifli hale getirirken aynı zamanda uzun süreli pratiklerde kolaylık sağlayacaktır.  

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20