Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Kursa Gitmeden Kemençe Öğrenilir Mi? – Neden Bir Kursa Gitmelisiniz?

Tek Başına Kemençe Öğrenmek Mümkün Müdür?

Karadeniz’in hareketli müziklerinin baş tacı olan kemençe, özellikle yöresel unsurlara ilgi duyan insanlar tarafından oldukça tercih ediliyor. Ancak herkes ilk olarak bir kursa gitmeyi düşünmüyor. Evde kemençe öğrenme süreci ile başlayan kimi yolculuk bir kemençe eğitimi merkezinde sonlanırken kimi zaman keyif duyulan bu aktivite yavaş yavaş bırakılıyor.

Kursa gitmeden kemençe öğrenilir mi sorusu kemençe çalmak isteyenlerin akıllarından sıkça geçirdikleri bir konu. Ancak evde kemençe öğrenme yaygın olarak tercih edilen bir durum olsa da bu seçim, enstrümanınıza bakış açınızı değiştiriyor ve bir zaman sonra ilk başladığınız andaki disiplininiz kalmayabiliyor. Dolayısıyla kemençe gibi teknik ve hız gerektiren bir enstrüman olarak kemençeen iyi hangi yolla öğrenilir? Gelin, sizler için hangisi daha iyi olur bir göz atalım…

Kursa Gitmeden Kemençe Öğrenmek – Süreç Nasıl İşler?

Enstrüman çalmak isteyenler her zaman kursa gitmek zorunda değil tabii ki… Ancak kursa gitmeden kemençe öğrenmek mümkün olsa da bazı dezavantajları bulunuyor. Kemençe eğitim almak için videolar ya da online eğitimler yeterli mi, tek başına kemençe öğrenmek mümkün mü yoksa bir kurs ile çok daha verimli bir süreç mi geçireceksiniz biraz daha yakından bakmakta fayda var.

  • Kemençe gibi yöresel ve teknik isteyen bir enstrümanı tek başına öğrenmek oldukça disiplin isteyen bir süreçtir ve her zaman kemençe pratik rutininize uymayabilirsiniz. Pratiklerinizi erteleyebilir ya da atlayabilirsiniz. Bu durum da disiplininizin bir zaman sonra yok olmasına neden olur. Motivasyonunuzu da kaybetmemek için yoğun bir çaba göstermeniz gerekebilir.
  • Bir kurs yardımı ile kemençe eğitimi aldığınızda yanlışlarınızı bir eğitmen ile daha net ve doğru bir şekilde görebilirsiniz. Ancak bu durum tek başınıza geçerli olmayabilir. Online eğitim özellikle bu sıralar oldukça yoğun kullanılan bir imkân olsa da eğitmenlerinizin sizleri anında düzeltebilmesi ve tekniklerinize dair önerilerde bulunması, yararlanamayacağınız bir imkandır.
  • Yalnızca eğitim sürecinizde değil, sizlere uygun bir kemençeyi seçerken de eğitmenleriniz yardımcı olabilir. Tek başınıza yanlış bir tercih yaparak enstrümandan soğuyabilirsiniz. 
  • Kursa gitmeden kemençe öğrenilir mi sorusunun cevabını “evet!” olarak hayata geçirmek için her hafta kendinize belirli hedef ve ödevler koymalısınız. Aksi taktirde evde kemençe öğrenme süreci sizler için hiç verimli geçmeyecektir ve normalden çok daha uzun bir kemençe eğitimi geçireceksiniz.

Eğer gerçekten tek başına kemençe öğrenmek istiyorsanız sizler için belirtmemiz gerekir ki sıkı bir eğitim planına ve güvenilir online eğitim sitelerinin size sunduklarınıza ihtiyacınız var. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi süreç sizlerin istediği gibi işlemeyebilir ve kendinizi aniden o çalmayı çok istediğiniz kemençeden soğumuş ve bir kenara bırakmış halde bulabilirsiniz. 

Kemençe Eğitimi Bir Kurs İle Daha Planlı ve Kolay!

Kursa gitmeden kemençe öğrenilir mi sorusunun cevapları arasında olumlu yönler de var ancak sizlerin enstrüman kemençe eğitimi sürecini olumsuz etkileyecek daha çok kriter mevcut. Rahat bir kemençe eğitimi süreci geçirmek istiyorsanız ve kendinizi iyi bir kemençeci olarak hayal ediyorsanız düzenli pratiklerin yapıldığı, iyi bir eğitmenin teknik yanlışlarınızı düzeltebildiği ve repertuvarınızı geliştirebileceğiniz bir kemençe eğitimi için kursları tercih edebilirsiniz. 

Müzik Akademi olarak kemençe öğrenmek isteyen her yaştan insana 15 yıllık deneyimimizle Avrupa standartlarında uygulamalı kemençe eğitimleri verdik. Her gün kendimizi geliştirmeye devam ediyor ve uzman eğitmenlerimiz ile birlikte her gün daha fazla insanın müzik tutkusuna cevap veriyoruz! Evde kemençe öğrenme süreci sizlere zorluk çıkartabilir ancak kemençe öğrenmek Müzik Akademi ile çok daha kolay ve keyifli! Kemençe yolculuğunuzun bir parçası olarak Müzik Akademi’yi tercih edin!

[widget-189]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20