Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Kemençe Eğitimi Ne Kadar Sürer? – Eğitiminizi Etkileyen Faktörler

Kemençe Öğrenmek İstiyorum Diyenlere… Kemençe Öğrenme Süresi 

Karadeniz ile eşleşmiş, sesi ile büyüleyen ve insanı harekete geçiren kemençe, özellikle yöresine ait miraslara sahip çıkmak ve yöresel müziklere eşlik etmek isteyenlerin öğrenmek istediği enstrümanların başında gelir. Kemençe ne kadar sürede öğrenilir sorusu da bu kişilerin aklına ilk gelen konular arasındadır. Her enstrümanda olduğu gibi kemençe öğrenmek de belirli bir süre ve emek ister. Ancak kemençe öğrenme süresi birkaç kritere bağlı olarak değişmektedir. 

Enstrüman çalmaya başlayan her bir kişi aynı enstrümanı öğrenmeye başlasa bile bireysel farklılıklar ve pratik süresi başta olmak üzere farklı nedenler dolayısıyla eğitimlerini farklı süre zarflarında tamamlar. Kemençe öğrenmek ne kadar sürer merak edenler için ilk olarak belirtmemiz gerekir ki kemençe öğrenme süresi sizlerin çabası kadar eğitim programının içeriğine de bağlıdır. 

Bu yazımızda kemençe öğrenmek zor mu, kemençe ne kadar sürede öğrenilir, kemençe öğrenme süresi hangi faktörlerden etkilenir sorularını yanıtlıyoruz… İlk olarak hangi etkenler bu süreyi etkiliyor bakalım;

  • Bir kemençe kursu mu yoksa kendi başınıza mı öğreniyorsunuz?
  • Yeni mi başlıyorsunuz yoksa tekniklerinizi mi ilerleteceksiniz?
  • Hobi amaçlı mı yoksa profesyonel amaçlı mı kemençe öğrenmek istiyorsunuz?
  • Kemençe öğrenmek için yaptığınız pratikler ne kadar sürüyor?

Tüm bu sorulara hangi yanıtları verdiğiniz kemençe eğitiminizin süresini etkileyen faktörlerin başında gelmektedir. Özellikle yeni başlayanlar ile tekniklerini geliştirmek isteyenlerin işleyeceği eğitim programları birbirinden içerik ve süre açısından farklı olacağı için kemençe eğitimi süresi üzerinde en etkili kriter hangi seviyede eğitim alacağınızdır.

Yeni Başlayanlar İçin Kemençe Kursları Ne Kadar Sürüyor?

Yeni başlayanlar için kemençe kursları eğitim içeriği tekniklerini geliştirmek isteyenlere oranla daha yavaş ilerler. Bunun sebeplerinden ilki, yeni başlayanlar için kemençe kursunun konuları ilk olarak kemençeyi tanıma, duruş ve tutuş pozisyonunu kavrayabilme, sesleri tanıyabilme ve enstrüman ile doğru sesleri çıkarabilme, nota ve müzik bilgisi ile başlar. Bu durumda bir şarkı çalmak için öncelikle belirli bir süre geçmesi gerekir. 

Kemençe ne kadar sürede öğrenilir sorusunun bu nedenle belirli bir cevabı yoktur aslında. Ne kadar sürede öğrenebileceğinizi etkileyen faktörlerden biri olarak temelinizi iyi atmış olmanız, sizlerin eğitim devamında daha da hızlanabilmenizi sağlar ancak kemençe öğrenmek için gerekli olan temelin iyi olabilmesi için belirli bir süre geçmesi gerekir. Dolayısıyla hobi amaçlı kemençe çalmak ve sevdiği parçalara kemençesi ile amatör düzeyde eşlik etmek isteyenler için kemençe öğrenmek 4 aylık bir süreyi kapsamaktadır. 

Ancak eğer bir kurs yardımıyla kemençe öğrenmek yerine, kendi imkanlarınızla kemençe öğrenmeye başladıysanız bu süreç daha da uzayabilir ve üstelik kemençe tekniklerini doğru kavrayamayabilirsiniz, daha sonra yanlışlarınızı düzeltmek de sizlere zaman kaybettirebilir. 

Tekniklerini Geliştirmek İsteyenler İçin Kemençe Öğrenme Süresi

Kemençe kursları ne kadar sürüyor sorusu daha önce de bahsettiğimiz gibi sizlerin hangi seviyede bir kemençe kursuna başladığınıza göre değişmektedir. Yeni başlayanlar ile tekniklerini daha ileri seviyeye taşımak isteyenler yalnızca eğitim programları açısından değil, süre açısından da birbirinden ayrılır. 

Kemençede ilerlemek ve profesyonel olmak isteyenler için öğrenim süresi, kemençeyi hobi olarak amatör çalmak isteyenler için aynı değildir. Kemençe öğrenme süresi aslında tekniklerini geliştirmek isteyenler için daha hızlı işler; ne de olsa yeni başlayanlardan farklı olarak tekniklerini ilerletmek isteyenler enstrümanı ile çoktan tanışmış ve doğru bir tutuşla sesleri nasıl çıkarabileceğini kavramış müzisyenlerdir. 

Genellikle profesyonel amaçlı olarak kemençe eğitimlerine devam edenler kemençeyi 8 ay gibi bir sürede istedikleri noktaya getirebilir ancak hayal ettiği kadar iyi olmak isteyenler için en önemli unsur düzenli pratiklerdir. 

En Keyifli Kemençe Eğitimleri İle Hayallerinizin Enstrümanını Öğrenin!

Kemençe eğitimi ne kadar sürer sorusunun aslında belirli bir cevabı yoktur çünkü bu süre sizlerin ne kadar pratik yaptığına, kemençe öğrenmek için ne şekilde bir yöntem uyguladığına ve hangi seviye kemençe programı ile kemençe tekniklerini öğrendiğine göre değişmektedir. Aynı zamanda aldığınız eğitim programının kalitesi, yeterliliği ve sizlere uygun olması da kemençe öğrenme süresi üzerinde etkilidir.

Müzik Akademi olarak Avrupa standartlarında 15 yıllık deneyimimiz ile geliştirdiğimiz Avrupa standartlarında eğitim programımız ve bireyselleştirilmiş eğitim planı yaklaşımımız kemençe öğrenmek isteyenlere hizmet ediyor ve kemençe öğrenmek istiyorum diyen herkese en kaliteli kemençe derslerini veriyoruz. Eğer siz de kemençe öğrenmek istiyor ve iyi bir eğitimle tekniklerinizi geliştirmeyi amaçlıyorsanız Müzik Akademi ailesine katılın ve birlikte belirlediğimiz eğitim programınız ilşe en keyifli derslere adım atın!

[widget-189]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20