Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Kemençe Çalmaya Yeni Başlayanlara Öneriler

Kemençe Çalmak İsteyenler Neler Yapmalı?

Karadeniz'in capcanlı enstrümanı kemençe, özellikle son yıllarda oldukça dikkat çekiyor. Ancak, kemence çalmak isteyenler kendilerine yol göstermesini istedikleri yeni başlayanlara kemençe tavsiyesi arıyorlar. kemençe çalmaya yeni başlayanlara öneriler, onların kendilerini ve tekniklerini kemençede iyice geliştirmeleri için bilmek istedikleri yöntemlerdir.

Uyguladığınız bu yöntemler ışığında kemençede ilerleyebilir ve sevdiğiniz parçaları rahat bir şekilde çalabilirsiniz. Ancak öncelikle her enstrüman çalan kişinin aslında daha iyi olabilmek için uygulaması gereken gerekliliklerden de bahsederek kemençeye yeni başlayanlara tavsiyeler verelim;

  • Hedefinizi belirleyin
  • Çalışma metodunuzu belirleyin
  • Zamanınızı verimli kullanın
  • Her zaman eksiklerinizi tamamlayın

Tüm bu saydıklarımız aslında yalnızca kemençe çalanlara tavsiyeler değil her enstruman çalan kişi için geçerli ve gerekli kurallardır. Hele ki kendi başına kemençe çalmayı öğrenenler bu saydıklarımıza daha sıkı sarılmalıdır. Aksi halde kurs ortamında kemençe eğitmeninizin sağlayacağı düzen, disiplin ve sürekliliği siz sağlayamazsınız. Böylelikle, bir hevesle başladığınız kemençe yolculuğu erken son bulur.

O halde kemençeye yeni başlayanlara öneriler neymiş nasıl uygulanırmış biraz daha detaylı bakalım...

Hedefinizi Belirleyin

Kemençe çalmaya yeni başlayanlara öneriler arasında belki de en önemlisi hedeflerinizi doğru belirlemek ve doğru yol almak. Kemençe öğrenmek isteyenler olarak hedefleriniz neler olabilir, amatör mü olmak istiyorsunuz yoksa profesyonel mi? İlk olarak buna karar vermeli ve çalışma planınızı buna göre düzenlemelisiniz. Her enstrüman gibi kemençede de profesyonellik için sıkı bir çalışma gerekmektedir. Dolayısıyla hedefinizi erkenden belirlemek ve bu şekilde yola çıkmak çalışma planınızı daha kolay oluşturmanızı sağlayacaktır.

Çalışma Metodunuzu Belirleyin

Bir enstrümanı öğrenirken sizler için en gerekli olan planlardan bir tanesi de neyi, ne zaman, nasıl çalacağınız ve çalışacağınızdır. Kemençeye yeni başlayanlara tavsiyeler verdiğimiz bu yazımızda belirtmeliyiz ki enstrüman eğitimlerinde iyi ve sıkı bir çalışma planı ile oldukça kolay ve rahat bir şekilde kemençeyi öğrenebilirsiniz. Yalnızca yapmanız gereken eğer kendi başınıza çalışıyorsanız kolaydan zora giden bir plan ile gelişiminizi takip etmeli, kendinize haftalık ödevler vermeli ve planınızı aksatmadan buna uymalısınız.

Zamanınızı Verimli Kullanın

Çalışma planınızı kimi zaman aksatabilirsiniz... Kemençe çalmaya yeni başlayanlara tavsiyeler verdiğimiz bu yazımızda şunu belirtmeden geçemeyiz ki bir kursa giderek eğitim almakla tek başınıza çalışmak aynı etkiyi ve disiplini vermez. Kursunuzu zoraki durumlar dışında aksatamazsınız ancak kendinizin kemençe eğitmeni olduğunuz zaman zamanını boşa harcayabilirsiniz.

Tıpkı çalışma metodunu belirlemek gibi kemençede ilerlemek için bu nedenle zamanınızı verimli kullanmak da bir hayli önemlidir. Çalışma esnasında zaman ayarınızı iyi yapmalı ya da programınızda üzerinde duracağınız noktaları iyi belirlemelisiniz.

Her Zaman Eksiklerinizi Tamamlayın

Çalışma planınızda zorlandığınız konular olabilir, bunların üzerine gitmeniz gerekir... Tek başına kemençe öğrenmek isteyenler için zor konulardan kaçarak daha kolay konulara atlamak oldukça kolaydır ancak kemençe bir bütün olarak öğrenilmeli, dolayısıyla zor konular da çalışılmalıdır. Aksi durumda kemençe öğrenmek isteyenler için kimi konular eksik kalabilir ge sevdiğiniz parçalarda bu teknikleri uygulayamayabilirsiniz.

[widget-189]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20