Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Kemençe Öğrenmeye Kaç Yaşında Başlanmalı?

Herkes İçin Bir Kemençe Eğitimi Vardır! Kemençe Çalmak İçin En Uygun Yaş 

Kemençe öğrenmeye kaç yaşında başlanır, kemençe öğrenmenin yaşı olur mu? Bu tarz sorular kemençe öğrenmek isteyenler ya da çocukları için kemençe kursu arayanlar için yanıtlanması gereken sorulardır. Özellikle Karadeniz yöresinin olmazsa olmazlarında kemençe, çocuklar ve yetişkinler için keyifli bir hobi ancak kimi yetişkin kemençe çalmak için geç kaldığını düşünerek isteklerini bastırıyor...

Aslında kemençe öğrenmek isteyen herkes yaş farkına bakılmaksızın bu güzel enstrümanı öğrenebilir… Yalnızca doğru ve iyi bir eğitim sizlerin öğrenme süresini ve isteğini değiştirir. Kemençe çalmanın gerçekten belirli bir yaşı var mıdır? Sizler için farklı yaş grupları nasıl kemençe eğitimi alır detaylı anlattık…

Kemençe Öğrenmeye Geç Kalmayın!

Kemençe çalmaya başlamak için en uygun yaş nedir merak edenler için söylemeliyiz ki, kendinizi hazır hissettiğiniz her yaş kemençe eğitiminiz için ideal bir yaştır. Çocukluk döneminden itibaren kemençe eğitimi almaya başlayabilir ve hobi ya da profesyonel olarak kemençe çalabilirsiniz. 

Ancak her enstrüman eğitiminde olduğu gibi kemençe eğitimi de sizler için ne kadar erken başlarsa o kadar iyi ve verimli bir süreç olur. Kemençe öğrenme serüveninize erken başlamak sizlerin teknikleri çok daha iyi kavramasını ve oldukça keyif almanızı sağlar. Bu nedenle eğer kemençe çalmak istiyorsanız daha fazla ertelemeden hemen bir kemençe sahibi olun ve neler yapabileceğinizi görün!

Çocuklarda genellikle 9 – 13 yaşları arasında kemençe eğitimine başlansa da gelişim düzeyine göre daha erken bir dönemde de çocuklar kemençe çalabilir. Gençler ve yetişkinler için kemençe eğitiminin ise herhangi bir sınırı yoktur. Profesyonel ya da amatör düzeyde herkes kemençe kalmayı öğrenebilir. Kemençe çalmanın yaş gruplarına göre nasıl farkları oluyor, kemençe çalmanın farklı yaş gruplarına sağladığı yararlardan yazımızın devamında kısaca bahsediyoruz!

Çocuklar Kemençe Öğrenebilir mi?

Çocuklarının bir hobiye sahip olmasını isteyen ebeveynler özellikle eğer yöresel değerleri beğeniyor ve bu değerler ile çocuklarının büyümesini istiyorlarsa kemençe onlar için oldukça keyifli ve hareketli bestelerin çalınarak eğlenilebileceği bir enstrümandır. 

Çocuklar kemençe öğrenebilir mi sorusu özellikle bu tarz hobi kursları ile çocuklarını farklı yönlerde geliştirmek isteyen ailelerin cevabını merak ettikleri konuların başında gelir. Ancak bu konuda endişelenilmemelidir. Müzik eğitimi çocukların gelişim dönemlerini her zaman destekleyen eğitimlerin başında gelir. 

Çocuklar küçük yaşlardan itibaren bir enstrüman çalmaya başlayarak kendilerini geliştirebilirler ve bir yetişkinden çok daha kolay kavrayabilirler. Ancak, kemençe küçük kas gelişiminin gelişmesini isteyen bir enstrüman olduğundan çocuklar için en ideal yaş 9 – 13 yaşlardır. Bu yaşlardan daha erken bir yaşta kemençe öğrenimine başlanılması isteniyorsa en erken yaş 6 olarak belirlenebilir. 

Eğer 9 – 13 yaşındaki çocuklara bir kemençe eğitimi verilecekse, kemençe eğitimi çocukların yaş gruplarına uygun olmalı ve kemençe pratikleri de buna göre düzenlenmelidir. Bu yaşlarda kemençe çalmaya başlayan çocukların nota bilgisi gelişirken hafızası kuvvetlenir ve hobileri ile öne çıkan çocuklar özgüven kazanarak kendilerini daha iyi ifade edebilirler. 

Gençler ve Yetişkinler İçin Kemençe Öğrenimi

Gençler ve yetişkinler için kemençe öğrenmenin yaşı yoktur. Her yaştan genç ve yetişkin hobi ya da profesyonel olarak kemençe öğrenebilirler. Gençler ve yetişkinler için kemençe öğrenmenin de tıpkı çocuklarda olduğu gibi farklı faydaları ve odak noktaları bulunmaktadır. 

Gençler için kemençe kursu programları oldukça yaygın ve sınav stresi ya da gelecek kaygısından uzaklaşmak isteyen gençler için kemençe oldukça hareketli, kafa dağıtıcı ve eğlenceli bir çözüm. Dolayısıyla, kemençe çalmak için gençlerin bu isteklerini ertelememeleri onlar için birçok faydayı da beraberinde getiriyor. Onları sosyal yönden geliştirdiği gibi müzik kulağının gelişmesine de katkı sağlıyor. Aynı zamanda, farklı kültürleri öğrenmelerini sağlayarak genel kültürlerini zenginleştiriyor ve kendilerine ait bir repertuvar oluşturuyorlar.

Kemençe çalmaya başlamak için yetişkinlerin aklında en yaygın soru işareti “acaba kemençe çalmak için çok mu geç kaldım…” ya da “bu yaştan sonra kemençe çalınır mı?” sorusu. Ancak düşünülenlerin aksine, kemençe öğrenmeye başlamak için hiçbir yaş geç değil. Eğer gençliğinizde kemençe öğrenemediyseniz endişelenmeyin! Yetişkinler için keman kursu programları ile rahatlıkla keman çalmayı öğrenebilirsiniz. 

Keyif Alacağınız Kemençe Dersleri İle Her Yaş İçin Eğitim!

Çocuk, genç ya da yetişkin hiç fark etmez… Kemençe, kas gelişimini tamamlamış her insanın bir kurs yardımı ile kolayca öğrenebileceği bir enstrüman. Tekniklerinin kavranabilmesi için düzenli pratik gerektiren kemençe, bir kurs yardımı ile öğrenmeye başladığınızda keşke daha önce başlasaymışım diyeceğiniz keyifli enstrümanlar arasında. Ayrıca, eğer erkenden başlamadıysanız asla geç kaldığınız bir enstrüman da değil!

Müzik Akademi olarak en keyifli ve verimli kemençe eğitimleri ile her yaştan insana çocuk, genç, yetişkin demeden kemençe çalmayı öğretiyoruz. Avrupa standartlarında uygulamalı kemençe eğitimi sistemimiz sizler de kemençe çalmayı öğrenebilir ve keyifli bir hobi edinebilirsiniz!

[widget-189]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20