Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Kemençe Çalmayı Öğrenmek Zor Mu? – Kemençe Eğitimi İçeriği

İstediğiniz Gibi Kemençe Çalmak İçin Nasıl Bir Eğitimden Geçeceksiniz?

Kemençe çalmak ilk bakışta korkutucu ve karmaşık görünebilir. Kemençe çalmayı öğrenmek isteyenler ancak çekinenlerin aklındaki bir soru işareti de kemençe çalmayı öğrenmek zor mu sorusudur. Hızlı ritimleri, farklı müzik türlerinde kullanılması ve insanı harekete geçiren müzikleri ile kemençe çalmayı öğrenmek isteyenler ilk etapta biraz temkinli davranabilir… Ancak kemençe çalmak sanıldığı kadar karmaşık ve zor değildir...

Kemençe çalmak istiyorum diyen ancak kemençe zor mu sorusunu aklından çıkaramayanlar için belirtmemiz gerekir ki kemençe çalmak için tek ihtiyacınız olan iyi bir kemençe eğitimi programı ve içinizdeki istektir. Kemençe çalmak zor mu merak edenler ve kemençe eğitimi içeriği hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için süreci kemençe eğitimi sürecini ele alan bir yazı hazırladık!

Kemençe Kursu Sizlere Ne Öğretecek?

Kemençe çalmak istiyorum diyenlerdenseniz bir kemençe kursu araştırıyor olabilir ve kendinize uygun bir ders ile hemen başlamayı amaçlıyor olabilirsiniz. Sizlere kemençenin ilk haftasından itibaren iyi bir kemençe süreci yaşamanız için gerekli olan en temel unsurlardan biri de iyi düzenlenmiş bir eğitim programıdır. İlk olarak enstrümanı tanıtacak, daha sonra tekniklerin temellerini oluşturan kriterleri bilmenizi sağlayacak, duruş ve tutuşunuzu doğru kavramanıza yardımcı olacak bir kemençe kursu ile kemençe çalmak zor mu sorusunun yavaşça aklınızdan silindiğini hissedeceksiniz. 

Kemençe eğitimi içeriği neleri barındırır kısaca göz atalım…

Enstrüman Bilgisi

Kemençe çalmaya yeni başlayanlar için kemençe eğitim içeriği ilk olarak Kemençenin Tarihçesi, Klasik Kemençe ve Türk Halk Müziğinde Kemençenin Farkları, Ritmik Kalıp ve Aralıklara Yönelik Egzersizleri, Temel Teknik Çalışmaları, Karar Sesi, Kemençe Akordu gibi kemençeye yönelik konular ile başlamalıdır. Kemençe öğrenmek için ilk başta enstrümanınızı doğru tanımalı ve kemençe ile yakınlık kurmalısınız. Bu nedenle özellikle yeni başlayanlar için kemençe eğitimi içeriği bu konular ile başlamaktadır.

Duruş ve Tutuş Pozisyonu

Bir enstrüman için en önemli konulardan biri de tutuş pozisyonunu doğru kavramaktadır. Bu nedenle kemençe eğitimi programında Doğru Duruş ve Tutuş Pozisyonları, Yay Çekme ve İtme Egzersizleri, Sağ El Pozisyonu, Sol El Pozisyonu, Sağ ve Sol El Koordinasyonu gibi temel konular bulunmaktadır. Bir enstrümanda istenilen parçaları doğru çalabilmek için gerekli olan duruş ve tutuş bilgisi hem sizlerin rahat etmesini sağlar hem de ileride yapabileceğiniz teknik yanlışların önüne şimdiden geçer.

Kemençe Teknikleri

Kemençe çalmayı öğrenmek zor mu sorusunun cevabı aslında kemençe tekniklerinin ne derece iyi öğretilebildiği ile alakalıdır. Kemençe yoğun tekniklere sahiptir ancak doğru bir eğitim ile bunları kolayca kavramak mümkündür.  Kemençe eğitimi içeriği; Temiz Ses Çalışmaları, Sağ ve Sol El Koordinasyonu, Ritmik Kalıp Egzersizleri, Türk Müziği Makamları, Dikte ve Deşifre Çalışmaları, Türk Müziğinde Usul ve Seyir, Ton Çalışmaları, Sürat Çalışmaları, Sol El Hız Çalışmaları, Sağ El Hız Çalışmaları, İleri Yay Teknikleri, Yay Egzersizleri, Türk Halk Müziği Eserlerinin Analizi ve İcrası, Farklı Makamlarda Eser İcrası gibi konuları kapsar. 

Repertuvar Çalışmaları

Kemençe eğitiminin ilerleyen aşamalarında repertuvar çalışmaları ile çalabileceğiniz bazı parçaların çalışmasına başlayabilirsiniz. Farklı makamlarda şarkılar çalarak kendinizi geliştirebilir ve geniş bir müzik bilgisine sahip olabilirsiniz. Kemençe eğitimi sırasında en keyif alacağınız süreçlerden biri olan repertuvar çalışmaları hem sizlerin araştırması hem de doğal ilerleme süreciniz ile birlikte güzel sonuçlar verecektir. 

Doğru Eğitimler İle Kemençe Çalmak Zor Değil!

Enstrüman eğitimi sektöründe oldukça farklı kemençe kursları bulunsa da her biri aynı içerikler veya aynı kalitede eğitim vermemektedir. Bu nedenle, kemençe öğrenmek istiyorum diyenler için en önemli faktörlerin başında kemençe eğitimi içerikleri gelmektedir. İyi bir eğitim almak, dolu dolu bir eğitim programı ile kemençe öğrenmek isteyenler için eğitim programları kemençenin temelini en iyi şekilde aktaracak düzenlenmelidir. Kendinize uygun eğitim programları ile kemençe çalmanın hiç de zor bir aktivite olmadığını fark edeceksiniz!

Müzik Akademi olarak öğrencilerimize 15 yıllık deneyimimizle geliştirdiğimiz Avrupa standartlarında uygulamalı eğitim programımız ile kemençe dersleri vermekteyiz. Her yaş grubu ve seviyeye göre farklı planladığımız eğitim programlarımız ile kemençeyi en kolay ve en keyifli şekilde öğrenmelerini sağlıyor ve onların müzik tutkusuna ortak oluyoruz! Eğer siz de kemençe öğrenmek istiyor anca kemençe çalmayı öğrenmek zor mu diye endişe ediyorsanız Müzik Akademi’ye gelin; en keyifli ve kapsamlı eğitim programları ile kemençe çalmanın zor bir aktivite olmadığını deneyimleyin!

[widget-189]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20