Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Kemençe Çalmanın Faydaları Nelerdir?

Karadeniz’in Kendine Has Enstrümanı Kemençe İle Kendinizi Geliştireceksiniz!

Kemençe Karadeniz bölgesine özgü bir enstrüman olarak yıllardır eğitimlerinin verildiği ve insanların severek öğrendiği bir enstrüman türüdür. Herkes kemençenin hareketli Karadeniz müziklerindeki güzel sesini beğense de kemençenin çalmanın faydaları ve size sağlayacaklarından da biraz bahsetmek ve kemençeye hakkını vermek gerekmektedir.

Ancak belirtmemiz gerekir ki, kemençenin faydaları ile siz de kendinizdeki farklılıkları gözlemlemek ve hobiniz ile daha dinamik bir hayata geçiş yapmak istiyorsanız kaliteli bir kemençe eğitimi almalısınız. Dolayısıyla hem kemençeden keyif alabileceğiniz hem de kendinizi geliştirebileceğiniz bir kemençe eğitimi sizleri kemençe çalmanın yararları ile tanıştıracaktır.

Kemençe Çalmanın Faydaları – Hobinizden Keyif ve Verim alın!

Yöresel bir müzik aleti sizlere ne gibi katkılar sağlayabilir hiç düşündünüz mü? Eğlenceli müzikleri ve sizleri harekete geçirecek sesinden çok daha fazla faydası bulunuyor kemençenin! Kemençe çalmanın yararları ve sizlere katkılarını detaylandıralım…

  • El – göz koordinasyonunuzu geliştirir
  • Ritim duygunuzu arttırır ve müzik kulağı kazandırır
  • Parmak kaslarınızın güçlenmesini sağlar
  • Hafızanızı güçlendirir
  • Stresinizi alır

Çocuklar, gençler ve yetişkinler için tabii ki her enstrümanın farklı gelişim alanlarında yararları oluyor. Ancak kemençe gerek yöreselliği ile gerek ise teknikleri nedeniyle en erken 6 yaşındaki çocuklar tarafından çalınabiliyor. Çocuklarda kas gelişimi, ritim duygusu ve müzik kulağını geliştiren kemençe genç ve yetişkinler tarafından daha çok tercih ediliyor. Dolayısıyla, genç ve yetişkinler kemençe öğrenmenin faydaları ile daha yakın durumda. Bu nedenle 6 yaşından itibaren kemençe öğrenmenin yararlarını yukarıda bahsettiğimiz konu başlıkları altında topladık.

El – Göz Koordinasyonunuzu Geliştirir

KEmençe aynı anda birçok sürecin işlediği enstrümanlardan biridir. En hareketli Karadeniz şarkılarında gerek oynayarak gerek oturarak çalınan kemençe el - göz koordinasyonunuzu farkedilir derecede geliştirecektir. Bunun sebebi ise hem notalara basmak, hem müziğin ritmine ayak uydurmak hem de yayı kullanmak gereken kemençede doğru seslerin çıkarılması için perdesiz klavyede nota yerlerinin doğru analiz edilerek uygulanması gerekmektedir. Bu durum da yapılan düzenli pratikler ile el göz koordinasyonunuu geliştirir.

Parmak Kaslarınızın Güçlenmesini Sağlar

Yalnızca el - göz koordinasyonunuzu değil, parmakların oldukça hızlı ve baskın kullanıldığı bir enstrüman olmasıyla kemençe en çok parmak kaslarınızı geliştirecektir. Dolayısıyla kemençe çalmanın faydaları arasında parmaklarınızın güçlenmesi de sayılabilir. Kemençe çalmanın faydaları arasında özellikle yetişkinler için parmaklarda kireçlenmeyi önlemesi bulunuyor.

Hafızanızı Güçlendirir

Kemençe çalmanın faydaları arasında hafızanızı güçlendirmesi de bulunuyor! Perdesiz bir enstrüman olan kemençenin yararları arasından en fazla etkisini görebileceklerinizden biri olan kemençe ile notaların yerini hatırlamak, yeni besteler yapmak, bir besteye uyumlu çalarak ritmi anımsamak gibi zihinsel faaliyetlerle hafızanızın uzun süre kemençe çaldıktan sonra güçlendiğini fark edeceksiniz.

Stresinizi Alır

Özellikle canlı Karadeniz müzikleri ve birbirinden dinamik ezgileri ile kemençe çalarken tüm sorunlarınızı kapının dışarısında bırakacaksınız! Kemençe çalmanın yararları arasında kemençenin stresinizi azaltması, modunuzu yükseltmesi ve sizi neşelendirmesi ilk sıralarda yer alıyor aslında! Kalkıp oynamak isteyeceğiniz müziklere kemençeniz ile eşlik ederken kemençe öğrenmenin yararları ile tanışmış olacaksınız. 

Kemençe İle Hayatınızı Renklendirin!

Kemençe hem sesi hem de estetik görüntüsü ile özellikle yöresel müzikleri seven ve enstrümanları çalmak isteyen insanlar için bir hayli tercih edilebilir bir enstrüman ve özellikle genç ile yetişkinler tarafından sıkça tercih ediliyor. Kemençe öğrenmenin yararları ise yalnızca insanlara keyif alacakları bir hobi sunmakla bitmiyor, kemençe özellikle küçük kaslarınızın çalışması açısından oldukça yarar sağlıyor. Kemençe hem keyifli bir enstrüman hem de kemençe öğrenmenin yararları sizlere çok şey katabiliyor!

Müzik Akademi olarak enstrüman çalmanın faydaları ile hayatlarını yeniden şekillendirmek ve hobilerini geliştirmek isteyen her öğrencimizin yanında oluyor ve onların birer enstrüman çalarak nitelikli insanlar haline gelmelerini sağlıyoruz. Müzik sevgisi ve enstrüman tutkusuna kemençe ile cevap veren kursiyerlerimize, 15 yıllık deneyimimiz ile geliştirdiğimiz Avrupa standartlarında uygulamalı kemençe eğitimlerimiz ile destek oluyor ve hobilerinden keyif almalarını sağlıyoruz. Gelin, siz de kemençenin capcanlı ruhuna Müzik Akademi ile eşlik edin ve hemen karadeniz rüzgarları estirmeye başlayın!

[widget-189]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20