Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Okul Öncesi Ritim Çalışması Nasıl Yapılır?

Çocukların Bilişsel Gelişimlerini Destekleyen Çalışmalar!

Okul öncesi ritim çalışması altı yaşın altındaki çocukların bilişsel ve duyuşsal becerilerinin gelişmesini amaçlayan ve ritim duygusu kazandıran çalışmalara denir.  Bir notanın ya da bir dizenin, belli bir uzunlukta ve biçimlerde tekrar edilmesi ritim çalışmalarını oluşturur. Okul öncesi ritim çalışmaları ise henüz okula başlamamış çocukların hem sosyal becerilerinin artması hem de müzik kulağı gelişimi desteklenmesi amacıyla ebeveynlerin sıklıkla tercih ettiği eğitimlerden biridir.

Okul öncesi ritim çalışmaları çocukların ritim duygusuna katkı sağlarken, ezber yeteneğini ve senkronizasyon becerilerini de geliştirir. Bu yüzden çocuklar okul öncesi ritim kurslarında kendilerini geliştirebilme ve eğitim hayatına en iyi şekilde hazırlanabilme imkanı bulurlar. Diğer yandan okul öncesi ritim çalışmaları, çocuklara müzik bilgisi temeli de oluşturacağından geleceğin müzisyenlerini yetiştirme konusunda da oldukça önemli çalışmalardır.

Peki, çocuklar için bu kadar önemli olan okul öncesi ritim çalışmaları nasıl yapılır? Neler öğretilir? Bu tarz sorular kafanızı kurcalıyor ve çocuğunuzun ritim çalışmalarında neler yapacağını öğrenmek istiyorsanız yazımızın devamını inceleyerek okul öncesi ritim çalışmaları nasıl yapılır öğrenebilirsiniz…

Ritim Çalışmaları Okul Öncesi Dönemde Nasıl Yapılır?

Ritim çalışması okul öncesi dönemindeki çocuklarda tahmin edilebileceği gibi oldukça eğlenceli ve basit işlenir. Çocuğun bilgiyi kavrayabileceği şekillerde çalışmalar yapılır. Okul öncesi ritim çalışmalarında:

 • Duyma Organlarının Tanınması
 • Ritim Enstrümanlarının Tanınması
 • Temel Ritimlerle Duyum Çalışmaları
 • Temel Ritimlerle Dinleme Çalışmaları
 • Temel Kas Hareketleri İle Ritim Aletlerinin Kullanılması
 • Temel Ritim Bilgisi
 • Ellerin Doğru Kullanılması
 • Grup İçi Uyum Çalışması
 • Planlanmış Ritim Oyunları
 • Senkronizasyon Çalışmaları
 • Sesin Tınısının Öğretilmesi
 • İnce, Kalın, Orta Ses Farkları

Gibi konular işlenerek hem çocukların enstrümanlarla tanışması sağlanır hem de temel ritim bilgileri verilir. Okul öncesi dönemindeki çocuklar için yeterli düzeyde olan bu çalışmalar, ileriki yaşlarda arttırılarak ve seviyesi yükseltilerek çocuğun ritim eğitimi alması için teşvik edici bir motivasyon sağlar. Çünkü okul öncesi ritim çalışmaları, yukarıda saydığımız eğitimlerle çocuğa mükemmel bir müzik altyapısı oluşturmaktadır.

Okul öncesi ritim çalışmaları yalnızca ritim duygusunu değil sosyal becerileri de geliştirir. içine kapanık ve sessiz çocukların kendilerini keşfettiği, müziğe ilgisi olan çocukların müzik bilgisi edindiği, müziğe sıfırdan başlamak isteyen çocukların ise ritim duygusunu geliştirdiği okul öncesi ritim çalışmaları, en uygun ve doğru eğitim planı ile oluşturulmuş kurslarda çocuklarınızın fiziksel ve kişisel gelişimi desteklemek için en doğru seçimdir.

      Çocuklarınız Hayatın Ritmini Müzik Akademi’de Yakalasın!

Türkiye’nin en kaliteli okul öncesi ritim çalışmaları Müzik Akademi’de alınır! Alanında uzman eğitmenler ile müzik kulağını geliştiren ve ritim algılarını artıran çocuklar her alanda başarıyı yakalıyor! Siz de Bale Akademi’ye gelin, çocuklarınız hem eğlenerek güzel vakit geçirsin hem de öğrendiği şeylerle hayal dünyasını genişletsin!

[widget-179]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20