Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Çocuklar Ne Kadar Sürede Enstrüman Çalmayı Öğrenir?

Çocukların Enstrüman Sürecini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Çocuklarına müzik eğitimi vermek isteyen aileler, onlar için farklı yollar ve enstrümanlar aramaktadır. Müzikle büyüyen çocukların çok daha başarılı, sosyal ve mutlu olduğu bilinmekte, bu durum da ebeveynleri çocuklarını müziğe ve enstrümanlara teşvik etmelerini sağlamaktadır. Aynı zamanda çocukların hangi yaşta hangi müzik aleti kullanabileceklerini merak eden ebeveynler, onlara en uygun müzik aletini bulmak için araştırma yaparlar.

Belirli yaş gruplarında kullanılabilecek müzik aletlerinin nitelikleri farklı olsa bile, her çocuk farklı seviyelerde her müzik aletini çalabilir. Ancak, yaş gruplarına ve belirli kriterlere göre enstrüman öğrenme süreleri değişmektedir.

Ne Kadar Sürede Enstrüman Çalınabilir?

Çocukların enstrüman çalma sürelerini etkileyen bazı kriterler olsa da ir enstrümanı başlangıç seviyede çalmak için 5 aylık bir süre yeterlidir. Çocuklar, enstrümanlarına dair temel bilgileri ve temel nota pratiklerini bu süre zarfında kavrayarak seviyelerine uygun istedikleri parçaları çalabilirler. Çocuklarda enstrüman eğitimi başlangıç seviye, orta ve ileri seviye olarak ayrılabilir; isteği dahilinde çocuklarınız bu kurslara devam ederek hobisini ilerletebilir.

Çocukların ne kadar sürede enstrüman öğrenebileceği üzerinde etkili olan bazı kriterler bulunmaktadır;

 • Seçilen enstrüman
 • Çocuğunuzun yaşı
 • Bireysel farklılıklar
 • Yetenek ve ilgi
 • Enstrüman eğitimine ayrılan süre
 • Verilen enstrüman eğitiminin kalitesi

Bu kriterler, çocuğunuzun müzik ve enstrüman eğitimi için gereken süre üzerinde etkilidir. Ancak, seçtiğiniz müzik kursunun programı ve eğitim yöntemleri de eğitim süresini etkileyen faktörlerden biridir.

Hangi Müzik Aleti Kolay Öğrenilir?

Ebeveynler ve müziğe ilgisi olan çocukların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de hangi müzik aleti kolay öğrenilir sorusudur. Aklında henüz bir müzik aleti belirlememiş çocuklar, eğer ilgilendikleri bir enstrüman da bulunmuyorsa kendilerine keyif alacakları bir enstrüman çeşidi ararken ilk olarak hangi müzik aleti kolay öğrenilir konusunu önemsemektedirler.

Müzik aletleri iyi bir eğitimle gayet kolay ve zevkli bir şekilde öğrenilebilir ancak bazı müzik aletleri, diğerlerine oranla çok daha teknik bir eğitim gerektirmektedir. Bazıları ise, iyi bir müzik kulağı ve yaratıcılıkla öğrenilebilir. Hangi müzik aleti kolay öğrenilir kısaca bir bakalım;

 • Klasik Gitar
 • Org
 • Keman
 • Ukulele
 • Mızıka
 • Davul / Bongo

Gitar çeşitleri, ukulele, keman kolay öğrenilse de bir kurs yardımı ile çok daha doğru teknikler ve daha pratik bir şekilde öğrenilebilir. Aynı zamanda bateri ve piyano gibi enstrümanlar bir kurs yardımıyla yaşınız kaç olursa olsun kolaylıkla öğrenebileceğiniz enstrümanlar arasındadır.

Hangi Yaşta Hangi Müzik Aleti Öğrenilmeli?

Çocuklar için müzik eğitimi arayan ebeveynler ya da kendilerine uygun bir müzik aleti bulmak isteyen çocukların aklındaki bir diğer konu da hangi yaşta hangi müzik aleti öğrenilmesi daha kolay ve uygun olur sorusudur. İstenilen yaşlarda her enstrüman öğrenilmeye başlanır ancak, çocuklar için kimi yaşlarda bazı enstrümanların faydası, diğerlerinden çok daha fazla olabilir.

3 Yaş

3 yaş çocukları, okul öncesi dönemde müzik ve enstrüman eğitiminde anasınıfı ve anaokullarında başlar. Müzik köşelerinde bulunan müzik aletleri ile çeşitli enstrümanları tanır; bulara dokunarak anlamaya çalışır ve belirli sesler çıkarabilir. Bu yaşta genellikle anaokulunda bulunan basit işlevli enstrümanlar onların zaman geçirmesine olanak sağlarken; ebeveynler, isteklerine göre onları gitar ve piyano kurslarına gönderebilir.

4 Yaş

4 yaş çocukları müzik eğitimi konusunda çok daha bilinçli ve istekli olabilir. Bu yaş çocuklarda gitar, bateri, piyano, keman gibi en sık tercih edilen müzik aletleri eğitimi ile çocukların bir hobi sahibi olması sağlanabilir. Eğer çocuklarınızı profesyonel müzisyenler olarak yetiştirmek istiyorsanız, 4 yaşında piyano, keman ve gitar kurları sizler için en uygun seçenekler arasındadır.

5 – 6 Yaş

Okul öncesi dönemde müzik bilgisi ve enstrüman öğretimi için en bilinçli olan yaş grubu 5 – 6 yaş çocuklarıdır. Bu çocuklar, istediği enstrüman eğitimine başlayacağı gibi, iyi bir ders alarak hobilerinde yetenekleriyle sizleri etkilemeyi başarabilir. Vurmalı çalgılar, bu yaş grubunun ilgisini en çok çeken enstrümanlardandır.

7 – 12 Yaş

7 yaşından itibaren verilen çocuklar için müzik eğitimi ve enstrüman kursları, onların ilgi alanlarına yönelik ve yeteneklerini geliştirecek teknik eğitimleri kapsamaktadır. 7 – 12 yaş aralığındaki çocuklar başlangıç seviyesinden başlayarak ileri ve profesyonel seviyeye kadar hobilerini ilerletebilirler.

Çocuklarınıza Uygun Enstrüman Eğitimleri İle Onları Destekleyin!

Çocuklar ne kadar sürede enstrüman çalmayı öğrenir sorusunun kesin bir cevabı olmamakla birlikte; başlangıçta temellerini iyi atan çocuklar, enstrüman çalmayı kolaylıkla öğrenebilir. Çocuklarınızın bireysel farklılıklarına göre enstrüman eğitiminin süresi uzayabilir ya da kısalabilir. Ancak, çocuklar yaklaşık 5 ay gibi bir sürede enstrüman çalmayı öğrenebilirler.

Müzik Akademi olarak en kaliteli eğitim programları ile enstrüman kurslarımızı çocuklarımızın istek ve ihtiyaçlarına göre hazırlıyor, yaş gruplarına uygun nitelikler barındıran enstrüman eğitimleri veriyoruz. Eğer siz de çocuklarının en kapsamlı eğitimler ile enstrüman çalmayı öğrenmesini istiyor ve hem eğleneceği hem de yeteneklerini geliştireceği bir kurs arıyorsanız vakit kaybetmeden Müzik Akademi’ye ulaşın!

[widget-179]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20