Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Çocuklar Kaç Yaşında Enstrüman Çalabilir?

Çocuklara Müzik ve Enstrüman Sevgisi Ne Zaman Kazandırılabilir?

Enstrüman çalmak; çocuklar, gençler ve yetişkinler için en çok tercih edilen ve en fazla sevilen aktivitelerin başında gelir. Özellikle çocukluk döneminde bir enstrüman çalmanın, onlara farklı açılardan fayda sağladığı bilinmektedir. Bu nedenle çocuklarına müzik bilgisi kazandırmak isteyen aileler, onların kaç yaşında enstrüman eğitimi almaları gerektiği konusunu merak eder.

Çocuklar kaç yaşında enstrüman çalabilir sorusunun kesin bir cevabı olmasa da çocuklar için müzik eğitimi araştıran ve en uygun yaş aralığını merak eden aileler için çocuklara enstrüman eğitimi verilirken hangi yaşların en uygun olduğu hakkında bir yazı hazırladık. Gelin, çocuklar kaç yaşında enstrüman çalabilir, onlara ne gibi faydalar sağlanabilir yakından bakalım…

Çocuklar İçin Enstrüman Eğitimlerine Kaç Yaşında Başlanır?

Müzik, en küçük yaşlardan itibaren hepimizin ve çocuklarımızın hayatında var olan en temel unsurlardan bir tanesidir. Özellikle okul öncesi dönemde, küçük çocuklar için hazırlanan tekerlemeler ve çocuk şarkıları onların müzik ile sağlıklı bir şekilde tanışmasını sağlar. Ancak müzik eğitimi yalnızca tekerleme ve çocuk şarkılarından ibaret değildir. İlk aşamada perküsyon eğitimi ve ritim bilgisi ile müzik bilgisinin temelini atan çocuklar daha sonra ilgilerini çeken bir enstrüman çalmaya başlayabilirler.

Çocuklar için enstrüman çalmaya başlamanın belirli bir yaşı bulunmamaktadır. Çocuklar, genellikle temel tekniklerinin iyi işlenmesi gereken enstrüman eğitimlerine 4-5 yaşlarında başlayabilirler. Her enstrüman, her yaşta öğrenilebilir, ancak enstrüman çalmaya ne kadar erken başlanırsa o kadar uzun süreli bir eğitim almış olma ihtimali artmaktadır. Bu durum da hobi olarak çalınan bir enstrümanda çocukların erkenden profesyonelleşmeye başlaması açısından önemlidir. Çocukların başarı hissini enstrüman çalarak yaşaması, hobilerini daha çok sevmelerine fayda sağlayacaktır.

Çocukların rahatlıkla çalabilecekleri müzik aletleri onların boylarına göre üretilmekte ve çocukların enstrüman eğitimi almaları sağlanmaktadır. Farklı boyutlarda gitar ve kemanlar, orglar ve piyanolar çocuklar için en çok tercih edilen enstrümanların başında gelir. Ancak, okul öncesi dönemde anasınıflarının müzik saatlerinde çocukların her biri daha basit mekanizmalı, vurmalı çalgılarla tanışabilir.

Çocuklar İçin Okul Öncesi Dönemde Müzik ve Enstrüman Eğitimi İçerikleri

Çocuklar için enstrüman eğitimlerinin içerikleri onların yaş grubuna uygun biçimde hazırlanmakta ve zorlanmayacakları konular ile onlara müzik bilgisi ve enstrüman yeteneği kazandırılmaktadır. Çocuklar için enstrüman eğitimi programları içerik bakımından farklılık göstermektedir. Ancak, temelde anlatılan başlıca konular şu şekilde özetlenebilir;

 • Enstrümanı tanıma
 • Enstrüman hakkında temel bilgiler
 • Nota bilgisi
 • Ritim bilgisi
 • Basit parçalar için yapılan pratikler

Başlangıç konuları her enstrüman için benzerlik gösterse de enstrümanın özellikleri ve tekniklerine göre, müzik eğitiminin ilerleyen zamanlarında konular özgünleşmektedir. Çocuklar kaç yaşında enstrüman çalabilir sorusunun cevabı en erken ve uygun yaş olan 4 olsa da seçilen enstrümanın eğitim içeriklerinin de çocuklara göre anlatılamaması onların enstrüman eğitiminden vazgeçmelerine ve enstrümanlarından soğumalarına neden olabileceği her zaman hatırlanmalıdır.

Çocukların Okul Öncesi Dönemde Çalabileceği Enstrümanlar

Çocuklara müzik eğitimi ne kadar erken başlarsa başlasın, temel müzik bilgisi onların oyunlar oynayabileceği ve keyifle kullanabileceği basit enstrümanlar ile başlar. Okul öncesi müzik eğitimi anasınıfında özellikle çocukların ilgisini çekecek ve kolayca kullanabilecekleri enstrümanlar ile kazandırılmaktadır.

Okulların müzik köşelerinde çoğunlukla bulunan enstrüman çeşitleri vurmalı ve zilli çalgıları kapsasa da daha gitar ve keman gibi enstrümanlara da yer verilmektedir. Çocukların müzik ve oyun saatlerinde oynayabileceği ve ritim duygularını geliştireceği enstrümanlar çoğunlukla şu şekildedir;

 • Ksilofon
 • Def
 • Zil
 • Orff
 • Çan
 • Kastanyet
 • Bongo
 • Ritim çubuğu
 • Askılı davul
 • Guryo
 • Marakas

Anaokullarını süsleyen basit çalgılarla çocuklar, müzik eğitimi için en verimli yaşlar olabilecek 0-3 yaş ve 3-6 yaş dönemlerinde müziğin faydasından keyifle yararlanabilir.

Sevdiği Enstrümanlardan Keyif Alan Çocuklar!

Çocuklar sevdiği bir enstrümana ne kadar erken başlarsa onun hakkında o kadar fazla pratik yapmak imkanına sahip olurlara. Bu nedenle, özellikle küçük yaşarda çocuklarınıza müzik bilgisi kazandırmak ve sevecekleri bir enstrüman edinmek oldukça önemlidir. Onların başarı duygularını beslerken, bir yandan gelişimlerini destekler ve yeteneklerini ilerletebilirsiniz. Bir hobi sahibi olan çocuklar kendilerine güven duyabilir ve bu sayede çok daha mutlu bireyler haline gelebilirler.

Müzik akademi olarak enstrüman eğitimlerimizde çocuklara yönelik hazırladıımız programlar da bulunmaktadır. Onların bireysel farklılıklarına ve yaş gruplarına yönelik hazırladığımız eğitim programları ile yeteneklerini geliştiriyor ve nitelikli bireyler yetiştirmenin gururunu yaşıyoruz! Çocuklarınıza siz de enstrümanları tanıtmak, bir ilgi alanına sahip olmalarını sağlamak ve hobilerinden keyif alacakları bir atmosferde vakit geçirmelerine katkıda bulunmak için Müzik Akademi ailesine hemen katılabilirsiniz!

[widget-179]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20