Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

3 Yaş Müzik Eğitimi Nasıl Olmalı?

Minik Eller Ritim Tutmayı Öğreniyor!

Müzik eğitimi, aslında herkes için oldukça erken yaşta başlamaktadır. Anne karnındaki çocuklarına bile ebeveynler müzik dinletebilirler ve onların rahatlamasını sağlarlar; okul öncesi dönemde ise müzik ve ritim bilgisine ayrılan, çocukların birçok gelişim alanını destekleyen saatler ve eğlenceli aktiviteler bulunmaktadır. Çocuklar için özellikle 3 yaş müzik eğitimi müzik ve ritim bilgisinin temellerinin atılması için önemlidir.

Ancak, her yaş grubunda müzik eğitimi farklı içerikler ve yöntemlerle verilmektedir. Gelişim alanlarına ve yaş gruplarına uygun müzik eğitimi saatleri ile her yaş grubu müzik ve ritim bilgisi kazanacağı derslere katılabilir. 3 yaş çocuğu müzik eğitimi nasıl olmalı? Okul öncesi dönemde diğer yaş gruplarından 3 yaş çocuğu müzik eğitimi derslerini ayıran kriterler nelerdir? Gelin, 3 yaşındaki bir çocuğa müzik eğitimi nasıl verilir bir göz atalım…

Okul Öncesi Müzik Eğitimi Nedir?

Okul öncesi müzik eğitimi ve müzik enstrümanları ile yapılan aktiviteler; geleceğe sanatsever bireyler yetiştirmek, çocukların gelişim alanlarını müzikle desteklemek ve onları çok yönlü, yetenekli çocuklar haline getirmek amacıyla verilen eğitimlerdir.

Okul öncesi dönemde müzik eğitimi aslında tekerlemeler, çocuk şarkıları, dans ve müziğin kullanıldığı drama aktiviteleri gibi farklı alanları destekleyen basit eğitimler ile başlamaktadır. Ancak, çocuklar için müzik eğitimi yalnızca bunlarla sonlanmamaktadır.

3 yaş grubu müzik eğitimi, özellikle basit dans parçaları ile ritim tutma, çocuk şarkılarına eşlik etme gibi konular işlenerek verilir. Bu dönemde kaba motor becerilerini geliştirecek faaliyetler, perküsyon eğitimleri ile yapılırken; daha sonraki yaşlarda temel müzik bilgilerine çok daha fazla odaklanmaktadır.

3 Yaş Müzik Eğitimi Nasıl Olur? – Eğitim İçerikleri

3 yaş müzik eğitimi içeriklerine bakıldığında, çocuklar için müzik eğitimi programlarının onların yaşlarına göre basitleştirilmiş, temel becerilerini geliştirmeye yönelik konulara sahip olduğu görülmektedir. Peki, 3 yaş müzik eğitimi nasıl olmalı, hangi konuları içermelidir? Bu sorunun cevabı için öncelikle çocukların yaş gruplarını dikkate alarak; yapabilecekleri ve yapamayacakları aktiviteleri bilmek gerekir.

3 Yaş müzik eğitimi içeriklerinde çocukların ritim enstrümanlarını tanıması sağlanır. Bu yaş için verilen müzik eğitimleri çoğunlukla vurmalı çalgılar ve perküsyon aletleri ile ritim duygusunu ve takip yeteneğini geliştirmeye yöneliktir. 3 yaş için müzik eğitimi planı oldukça temel ve basitleştirilmiş olmalı, ancak konularıyla birlikte çocukların yeteneklerini geliştirmeye odaklanmalıdır.

İnce – kalın sesler, sürekli – aralıklı sesler, grup halinde müziğe eşlik etme, tekerleme ve çocuk şarkıları aktiviteleri, perküsyon aletlerinin kullanımı gibi konular 3 yaş müzik eğitimi içeriklerini kapsamaktadır.

3 yaş müzik eğitimi nasıl olmalı bilmek isteyen ve net bir cevap arayan ebeveynler için müzik eğitimi 3 yaş grubu çocuğuna nasıl verilir, dikkat edilmesi gerekenler nelerdir kısaca açıklayalım;

  • 3 yaş çocuklarının müzik eğitimi sırasında müziğe eşlik ederek dans etmesi önlenmemelidir. Çocuğun sergilediği hareketler gerçek dans hareketleridir ve büyük kas gelişimini destekler.
  • Çocuklara verilen müzik eğitimi sırasında tekerleme ve çocuk şarkılarında anlatılan hikaye jest ve mimiklerle desteklenerek bilişsel süreçlerine hitap edilmelidir.
  • Tekerleme ve çocuk şarkılarında geçen kelimeler basit bir dil ve gösterimle çocuğa anlatılmalı ve dil gelişimleri
  • 3 yaş için müzik eğitimi daha çok vurmalı çalgıları içerir. Çocukların süre kontrolü ve takip yeteneğini geliştirmeleri adına ritmin doğru gösterilmesi/anlatılması önemlidir.

3 yaş müzik eğitimi sırasında temel pedagojik kriterlere ve anlatım tekniklerinize dikkat ettiğiniz takdirde; çocuklarınız ile birlikte eğlenceli, yaş gruplarına uygun ve oldukça faydalı müzik saatleri geçirebilirsiniz.

3 Yaş Çocuğu Müzik Eğitimi Kazanımları Nelerdir?

Okul öncesi dönemde müzik eğitimi için çoğu kişi “onlar çocuk, anlamaz” dese bile aslında okul öncesinde verilen müzik eğitimi, ritim ve müzik bilgileri başta olmak üzere çocukların çok daha başarılı ve yetenekli olmaları için gerekli olan birçok beceriyi onlara kazandırabilen; farklı yeteneklerini destekleyen eğitimlerdir. 3 yaş için müzik eğitimi programları, çocukların farklı gelişim alanlarını desteklemeye yönelik konuları kapsamaktadır.

Okul öncesi müzik eğitimi birçok açıdan çocukları destekler. Onların yetenekli ve başarılı bireyler olmaları için dil gelişimi, bilişsel gelişimi, psiko-motor gelişimi; müzik eğitimlerinde desteklenir. Aynı zamanda çocukların enerji atmalarını ve akranları ile çok daha kolay kaynaşmalarını sağlayan müzik eğitimleri sosyal-duygusal gelişimlerine de katkı sağlamaktadır.

Miniklerimize Eğlenceli Müzik Saatleri Hazırlıyoruz!

3 yaş için müzik eğitimi okul öncesi dönemde başlasa da, çocuklarının müzikle büyümesini isteyen ebeveynler, onları küçük yaşlardan itibaren vakit geçirebilecekleri ve temel müzik bilgilerini kazanacakları çeşitli eğitim merkezlerine de gönderebilirler. Okul öncesi dönem 0-3 yaş müzik eğitimleri verirken, bazı müzik kurumları da erken yaşta çocuklarını müzikle tanıştırmak isteyen ailelerin ihtiyacına yönelik dersler oluşturabilirler.

15 yıllık deneyimi ile miniklerimizin temel müzik ve ritim bilgisi kazanmasını sağlayan bir kurum olarak Müzik Akademi, 3 yaş için müzik eğitimleri vermekte ve ders içeriklerini çocuklarınızın bireysel farklılıklarına ve yaş gruplarına uygun olarak düzenlemektedir. Siz de yetenekli ve müzik sevgisi kazanmış çocuklar yetiştirmek istiyorsanız Müzik Akademi ile vakit kaybetmeden iletişime geçin!

[widget-179]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20