Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Okul Öncesi Çocuklarda Müzik Eğitimi Nasıl Olmalı?

Çocuklar İçin Müzik Eğitimi En Doğru Hangi Yollarla Verilebilir?

Müzik eğitimi okul öncesi dönemde başlayan ve ilkokul döneminden itibaren çocukların gelişimine destek olarak onların başarılı ve nitelikli bireyler haline gelmelerine destek olur. Ancak müzik ve müzik eğitiminin çocuk gelişimine etkisi, doğru teknik ve yöntemlerle olumlu sonuçlar doğurabilir. Okul öncesi müzik eğitimi programlarının kaliteli ve onlara uygun hazırlanması özellikle çocuk gelişimi için önem arz eder.

Okul öncesi dönemde müzik eğitiminin önemi ve çocuklarda müzik eğitimi nasıl olmalıdır konularını irdelediğimiz bu yazıda; çocuk müzik eğitimi ve okul öncesi dönemde müzik etkinlikleri en doğru şekilde nasıl işlenebilir biraz daha yakından bakalım. Okul öncesi çocuklarda müzik eğitimi nasıl olmalı siz de merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

Çocuk Gelişiminde Müzik – Eğitim Programlarında Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocukların zihinsel, fiziksel, dil, psikomotor ve sosyal- duygusal gelişimleri başta olmak üzere temel gelişim alanlarının desteklenmesini sağlayan eğitim alanlarından biri de müzik eğitimidir. Peki, çocuğa müzik eğitimi nasıl verilir?

Okul öncesi eğitim kurumlarında düzenlenen günlük aktivite ve etkinliklerin her biri onların sağlıklı büyümesine yönelik programlar olarak hazırlanır. Çocuk müzik eğitimi de bunlardan biridir. Her yaş grubu, birbirinden farklı göstergelere ihtiyaç duyduğu gibi, kazanımları da değişkenlik gösterir. Dolayısıyla, okul öncesi dönemde müzik eğitimi programları hazırlanırken yaş gruplarının istek ve ihtiyaçları ile çocukların bireysel farklılıkları göz önünde bulundurulmalıdır.

Çocuklar için müzik eğitimi, her yaşta farklı bir şekilde verilmeli; yaş gruplarına uygun programlar ve enstrümanlar tercih edilmelidir. Örneğin, 3 yaş grubunda daha çok ritim tutmaya yönelik basit tekerleme ve çocuk şarkıları öylenebilirken; daha büyük yaş grubu olan ve 3 yaş çocuklarının henüz atlatmadığı dönemleri geçiren 6 yaş grubunda daha çok dil gelişimini destekleyecek tekerlemeler ve çocuk şarkıları seçilmelidir.

Okul öncesi dönemde müzik eğitimi verilirken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de çocukların farklı gelişim alanlarına da hitap eden çok yönlü parçaların seçilmesidir. Konu bakımından tekerleme ve çocuk şarkıları; arkadaşlık, aile, kişisel bakım becerileri, sağlık gibi konuları içermeli ve çocukların müzik eğitiminde öğrendikleri konuları uygulamaları sağlanmalıdır.

Okul öncesi çocuklarda müzik eğitimi nasıl olmalı sorusunun bir diğer cevabı da çocukların aktif katılım göstermelerine izin verilmesidir. Yalnızca dinleyici olan çocuklar müzik eğitiminden keyif almayabilirler. Dolayısıyla, müziğin çocuklar için olumlu etkileri de azalmaktadır.

Peki, hangi yaş grubu nasıl bir müzik eğitimi almalıdır? Okul öncesi dönemde oldukça önemli olan müzik eğitimini bir de yaş gruplarına göre inceleyelim. Çocuklarda müzik eğitimi verilirken hangi yaş grubu nasıl materyaller ile desteklenebilir?

3 Yaş Grubu Müzik Eğitimi

3 yaş grubu okul öncesi müzik eğitimi için söyleyebileceğimiz ilk şey; oldukça basitleştirilmiş ancak onların algılarını açacak şekilde ve yeteneklerini geliştirmeye yönelik programlanmasıdır. Kullanılabilecek enstrümanlar çeşitlilik gösterse d bu dönemde özellikle marakas,  ritim sopası, zil ve kastanyet gibi basit ritim aletleri oldukça yaygın olarak kullanılır. Müzik eğitiminin çocuk gelişimine etkisi bu dönemde kendini göstermeye başlar. Çocuklarda müzik eğitimi bu dönemde başlayabilir ancak çocukların bireysel farklılıkları dikkate alınmalıdır.

4 Yaş Grubu Müzik Eğitimi

4 yaş okul öncesi müzik eğitimi için en ideal ve müziğin çocuk gelişimine etkisi üzerine olumlu temellerin atılabileceği yaş grubudur. Çocuklar için müzik eğitimi farklı enstrümanlarla bu dönemde verilebilir. ÖZellikle gitar, piyano ve keman eğitimine bu dönemde başlayan çocuklar; ileride bu enstrümanların profesyonelleri olma ihtimali sahip olacak şekilde bilgiyi içselleştirirler. Okul öncesi dönemde müzik etkinlikleri ile birlikte 3 ve 4 yaş grubunda temeller atılır.

5 – 6 Yaş Grubu Müzik Eğitimi

5 – 6 yaş grubu okul öncesi dönemin en bilinçli yaş aralığı olarak müzik eğitiminde anlatılanları kolaylıkla kavrayıp uygulayabilir. Çocuk müzik eğitimi bu dönemde, diğer yaş gruplarına oranla daha detaylı verilebilir. Okul öncesi dönemde müzik eğitiminin önemi, ileriki yaşlara atılan temeller sayesinde anlaşılır. Bu dönemde çocuklara daha detaylandırılmış müzik bilgisi ve enstrüman eğitimi verilir. Ancak çocuklar için müzik eğitimi sırasında halen yaş gruplarının istek, ihtiyaç ve gelişim süreçleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Hem Eğleniyor, Hem de Müziğin Ruhunu Öğreniyorlar!

Okul öncesi çocuklarda müzik eğitimi nasıl olmalı sorusunun en uygun cevaplarından biri, çocuklar için müzik eğitimi sürecinde dikkat edilmesi gereken kriterlere özen göstermek ve her yaş grubunun gelişim düzeyine ve her çocuğun bireysel farklılıklarına göre okul öncesi müzik eğitimi vermektir. Okul öncesi müzik eğitimi, ebeveynlerin isteği dahilinde müzik kurslarında da verilebilir. Çocuklar için müzik eğitimi programı olan kurslarda çocuklarınız, enstrüman çalmayı öğrenebilir.

Müzik Akademi olarak Avrupa standartlarında çocuklar için müzik eğitimi programlarımızla küçüklerimize müzik eğitimi veriyoruz. Her bir yaş grubunun ihtiyaçlarına yönelik eğitim programları ile müzik sever çocuklar yetiştiriyoruz. Siz de Müzik Akademi ailesine katılın ve birlikte çocuklarınıza müzik ile nitelikli bireyler olacakları bir gelecek inşa edelim.

[widget-179]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20