Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Müzik Eğitimi Kaç Yaşında Başlamalı?

Çocuklar İçin Müzik Eğitimi – Müzik Eğitimi İçin En Uygun Yaş Nedir?

Okul öncesi eğitim, özellikle son yıllarda oldukça önem kazanmış ve çocukların hayata çok daha başarılı başlaması için gerekli olan temel eğitimler, bilgi kazanımı için en verimli yaşlarda verilmeye başlanmıştır. Tüm gelişim alanlarının sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için verilen eğitimler arasında okul öncesi müzik eğitimi de bulunmaktadır.

Ancak ebeveynler, müzik eğitimi kaç yaşında başlar sorusuna net bir cevap aramakta ve onların müzik eğitimi için en uygun yaş aralığını bilmek istemektedir. Çocuğun müzik eğitimi ne zaman başlar konusu hakkında siz de bilinçlenmek istiyor ve onları müziğin birbirinden güzel faydaları ile yetiştirmeyi düşünüyorsanız gelin, çocuklar için müzik eğitimi kaç yaşında başlamalı bir göz atalım…

Okul Öncesi Dönemde Müzikle Büyüyen Çocuklar

Müzik eğitimi kaç yaşında başlamalı sorusu için kesin bir yaş yoktur. Bunun sebebi, her çocuğun bireysel farklılıklarının bulunmasıdır. Bir çocuk çok daha erken yaşlarda müzik eğitimi almaya başlayabilir ancak bir diğeri temel müzik bilgileri ile çok daha geç tanışabilir. Laki söyleyebiliriz ki, müzik, hayatın her alanında karşımıza çıkan, küçük yaşlardan itibaren uygun uyaranlar yardımıyla çocukların da aşinalık kazandığı bir alandır. Bu nedenle çocuklar, okul öncesi dönemde en erken yaşta olsa bile müzik ile tanışabilirler.

Peki, temel müzik eğitimi için en uygun yaş hangisidir? Çocukların okul öncesi müzik eğitimi alması onlara ne kazandırır? Okul öncesi dönemde müzik ile büyüyen çocuklarda nasıl kazanımlar meydana gelir daha yakından bakmakta fayda var.

Okul Başarısını Arttıran Müzik Eğitimleri

Çocuklar için müzik eğitimi kaç yaşında başlamalı sorusunun kesin bir cevabı olmamakla birlikte, onlara birçok fayda sağlayacak müzik eğitiminin erken yaşta başlaması çocuklara ne kazandırır sorusunu cevaplandıralım.

Özellikle okul öncesi dönem için vurmalı çalgılar ve ritim aletlerinin önemi büyüktür. Okul öncesi müzik eğitimi çoğunluklara bu aletler yardımıyla verilebilir. Bu sayede, ritim tutma becerisi başta olmak üzere çocuklar farklı gelişim alanlarını destekler.

Erken yaşta başlanan müzik eğitimleri ile beraber;

  • Ritim duyguları gelişir
  • Müzik kulağı oluşur
  • Konsantrasyon yeteneği gelişir
  • Küçük kas kullanımı gelişir
  • El- göz koordinasyonları gelişir
  • Bilişsel süreçlerin gelişimine destek olur

Çocuklara erken yaşta verilen müzik eğitimleri, onların okul başarısında etkilidir. Bilişsel süreçleri desteklenen ve soyut düşünme kabiliyetleri gelişen çocuklar derslerini kavrayabilme açısından kolaylık yaşayabilir. Bu nedenle çocuklara okul öncesi dönem ve ilkokul çağı olmak üzere müzik eğitimi verilmeye başlanabilir.

Ancak her yaş grubu için verilen müzik eğitimlerinin nitelikleri farklıdır. Örneğin 3 yaş müzik eğitimi daha çok perküsyon aletleri ile ritim atölyelerini kapsarken, 6 yaş müzik eğitimi için piyano, keman ve gitar gibi enstrümanların kullanımından bahsedilebilir.

Müzik Eğitimi İçin En Uygun Yaş Nedir?

Okul öncesi dönemde çocuklar için müzik eğitimi, seçilen enstrümana göre farklılık göstermektedir. Bunun sebebi, çocuklarını iyi bir hayata, nitelikli bireyler olarak hazırlamak isteyen ebeveynlerin seçtiği hem kendilerinin istediği hem de çocuklarının arzuladığı enstrümanların teknik ve pratiklerinde sağlam temeller atılmasının, gelecek müzik eğitimlerini ne kadar etkileyeceğidir. Piyano ve keman gibi yüksek teknik gerektiren enstrümanlar bu nedenle oldukça küçük yaşta öğretilmeye başlanmalıdır.

Pedagogların, müzik eğitimi için tercih ettiği yaşlar da onların gelişimlerine en çok katkı sağlayacak ve onları bilişsel yönden zorlamayacak yaşlardır. Bu nedenle, müzik eğitimine kaç yaşında başlanmalı sorusunun cevabı 4 yaş civarıdır. 4 yaş müzik eğitimi, çocukların müziği kavramaya başladıkları zamanlarda temellerinin de iyi atılabilmesini sağlar. Ancak 4 yaşında her çocuk, istenilen şekilde müzik eğitimi alamayabilir. Bunun sebebi, daha önce de belirttiğimiz gibi, her çocuğun bireysel farklılıklara sahip olmasıdır. 4 yaşındaki bir çocuk akranları gibi enstrümanına konsantre olamayabilir ya da özel gereksinimli bir çocuk olabilir; bu nedenle müzik eğitimi onlar için bu yaşlarda istenilen etkiyi veremeyebilir. Dolayısıyla, daha sonraki yaşlarda da müzik eğitimine başlanabilir.

İdeal yaş aralığı 5 – 6 olarak kabul edilebilir. 5 yaş müzik eğitimi, tam da çocukların disiplin duygusunun geliştiği, yaptığı enstrüman pratiklerinden keyif alacağı bir dönemi kapsayabilir. 6 yaş müzik eğitimi için söyleyebileceklerimiz ise çocukların daha bilinçli bir şekilde enstrümanlarına yaklaştığı bir süreci kapsadığıdır.

Yetenekli ve Başarılı Çocukları Müzik ile Yetiştiriyoruz!

Müzik, hayatın her alanında bize eşlik eden bir unsur olarak çocukların da gelişimine büyük ölçüde katkı sağlar. Müzik eğitiminin her konusu çocukların farklı bir gelişim alanını desteklerken onların aynı zamanda geniş bir müzik bilgisine sahip olmalarını sağlar. Ancak, müzik eğitimine kaç yaşında başlanır merak eden aileler doğru olanın aksine, çocuklarının müzikten anlamayacağını düşünebilirler. Bu inanç yanlıştır zira çocuklar için en verimli yaş aralıkları 0-6 yaş okul öncesi dönemini kapsamaktadır.

Çocuklar için müzik eğitimi dil gelişimi başta olmak üzere farklı gelişim alanlarını destekleyen müzik eğitimleri öneminin farkındayız! Müzik Akademi olarak, hayatta başarılı ve nitelikli müziksever bireyler yetiştirmenin gururunu yaşıyoruz… Eğer siz de çocuklarınızı erken yaşta kaliteli müzik eğitimleri ile tanıştırmak ve bir enstrüman çalmasını sağlamak istiyorsanız gelin, size ve çocuğunuza en uygun eğitim programına birlikte karar verelim…

[widget-179]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20