Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Dünyanın En İyi Müzik Okulları

En İyi Müzisyenler Bu Okullardan Yetişiyor! – Dünyada En İyi 10 Müzik Okulu

Müzik okumak isteyen biri olarak, ne kadar iyimser olmak istediğinize bağlı olarak, kolejler söz konusu olduğunda hem şanslı hem de sınırlısınız. Müzik programları olan pek çok okul var, ancak yalnızca birkaçı mükemmel bir eğitim için bu alanın liderleri olarak hak edilmiş bir ün kazanmıştır ve itiraf edelim; dünyanın en iyi müzik okulları olarak kabul edilen bu kurumlara kabul edilmek pek kolay değildir.

Elbette müzik eğitimi için ülkemizde eğitim alacağınız pek çok güzel sanatlar fakültesi olduğunu belirtelim. Ancak yolun henüz başındaki biri olarak hedefimizi zirve olarak belirlemekte bir sakınca yok. Bu nedenle sizler için dünyada en iyi müzik okulu olarak adledilen 10 okula yazımızda yer verdik. İşte dünyanın en iyi müzik okulları: 

 • The Juilliard School – New York
 • Berklee College of Music - Boston
 • Yale School of Music – New Haven
 • New England Conservatory of Music - Boston
 • University of Southern California Thornton School of Music – Los Angeles
 • Curtis Institute of Music - Philadelphia
 • The Royal Academy of Music - Londra
 • Royal College of Music - Londra
 • Indiana University – The Jacobs School of Music - Bloomington
 • Mannes School of Music – New York

Elbette yalnızca isimlerini bilmek bize hiçbir şey ifade etmiyor. Gelin bir de dünyanın en iyi müzik okulları olarak kabul edilen bu kurumlara yakından bakalım.

Dünyadaki En İyi Müzik Okulları: Top 10 – İşte Hayallerinizi Süsleyen En İyi Müzik Okulları

 • The Juilliard School (New York) – Dünyanın En İyi Müzik Okulları

Juilliard Okulu ya da çoğu kişinin dediği gibi Juilliard, her yıl yapılan bir dizi sıralamaya göre dünyanın en prestijli sahne sanatları eğitim kurumu olarak bilinir. Kolej, öğrencilere dans, oyunculuk ve tabii ki belki de en iyi bilinen müziği de dahil olmak üzere bir dizi alanda öğretim sunar.

Okul, klasik ve operaya odaklanan her yerde bulunabilecek en iyi canlı müzik performanslarından bazılarına ev sahipliği yapan benzer şekilde prestijli Lincoln Center'a bağlıdır. Bu seçenek, bir gün beste yapmak veya belki bir orkestrada çalmak isteyenler için en iyisidir, ancak daha çağdaş veya popüler müzik yapmak istiyorsanız sizin için en ideali olmayabilir. Yine de bu Juilliard’ı dünyanın en iyi müzik okulları listemizde görmeyeceksiniz demek değil.

Ünlü Mezunları: Barry Manilow, Yo-Yo Ma, John Williams

Web Sitesi: https://www.juilliard.edu 

 • Berklee College of Music (Boston) – Dünyadaki En İyi Müzik Okulu Top 10

Dünyanın her yerindeki diğer birçok müzik programının aksine, Berklee College of Music, listelerde zirveye çıkan ve pop kültürü sohbetinin sahibi olan sanatçıları ortaya çıkarmaya odaklanmıştır. En başarılı mezunların çoğu orkestralarda veya klasik besteler yapmıyorlar, daha ziyade müzikal yolculukları pop, rock ve diğer modern türlere odaklıdır.

Ünlü Mezunları: Melissa Etheridge, Quincy Jones, John Mayer

Web Sitesi: https://www.berklee.edu/

 • Yale School of Music (New Haven) – Dünyanın En İyi Müzik Okulu

Yale'in tanıtıma ihtiyacı yok, ancak yine de birçok insan müzik okulunu görmezden geliyor, çünkü diğer lisans programları hiç kuşkusuz daha büyük bir ilgi çekiyor. Efsanevi üniversitenin müzik bölümü de en az diğer programları kadar ünlüdür ve bu durum, sadece isminden dolayı değil. Bölüm itibarını gerçekten hak ederek kazanmıştır ve inanılmaz derecede başarılı müzisyenler üreten Yale markasının hakkını veriyor.

Ünlü Mezunları: Marco Beltrami, Michael Daugherty, Matt Brubeck

Web Sitesi: https://music.yale.edu/ 

 • New England Conservatory of Music (Boston) – Dünyanın En İyi Müzik Okulları

Boston; her ne kadar küçük bir yerleşke olsa da iki farklı ve dünyanın en iyi müzik okulu listesinde yer bulabilecek okula ev sahipliği yapıyor. Ancak NEC of Music’in anlayış olarak Berklee’den ayrıldığını hemen söyleyelim. Berklee'nin hit yapımcılar ve pop yıldızları yaratmaya odaklandığı yerde, NECM gözlerini (ve kulaklarını) enstrüman çalma tutkusu olanların telli, nefesli ve üflemeli çalgılarda dünyanın en iyilerinden biri olmalarına yardım ediyor.

Ünlü Mezunları: Neal E. Boyd, Aoife O’Donovan, Vic Firth

Web Sitesi: https://necmusic.edu/ 

 • University of Southern California Thornton School of Music (Los Angeles) – Dünyanın En İyi Müzik Okulu

Üniversitenin kendisinden sadece dört yıl sonra kurulan Thornton Müzik Okulu, Amerika'daki en eski müzik kurumlarından biridir ve gerçekten harika bir müzisyen yetiştirmek için ne gerektiğini bilmektedir. Organizasyon caz, klasik ve daha önceki müzik türleri gibi tarzlara odaklanırken, okulun müzik endüstrisinde çalışmak isteyen ancak müzisyen olmayanlar için de ünlü bir programı vardır.

Ünlü Mezunları: Herb Alpert, James Newton Howard, James Horner

Web Sitesi: https://music.usc.edu/ 

 • Curtis Institute of Music (Philadelphia) – Dünyanın En İyi Müzik Okulları

Özellikle Amerika'daki en iyi müzik şehirlerinden biri olarak bilinmemekle birlikte, Philadelphia, zanaat okumak için üniversiteye gitmeyi düşünen herkesin incelemesi gereken en az bir gizli mücevhere sahiptir: Curtis Müzik Enstitüsü. Yüz yaşına girmek üzere olan okul, uzun süredir sessizce dünyanın en başarılı müzisyenlerinden bazılarını üretiyor. Özellikle opera ile ilgileniyorsanız kesinlikle dünyanın en iyi müzik okulları listemizde yer alan bu ismi daha önce duymuşsunuzdur.

Ünlü Mezunları: Leonard Bernstein, David Brooks, Lang Lang

Web Sitesi: https://www.curtis.edu/

 • The Royal Academy of Music (Londra) – Dünyadaki En İyi Müzik Okulları

Müzik eğitimi için bir İngiltere seyahati ilginizi çekiyorsa Kraliyet Müzik Akademisi tam olarak ihtiyacınız olan şey olabilir. Okul düzinelerce ülkeden öğrenci kabul ediyor, bu yüzden kesinlikle girme şansınız var ama yine de kabul edilmek için gerçekten harika olmanız gerekecek. 

Ünlü Mezunları: Elton John, Annie Lennox

Web Sitesi: https://www.royalacademy.org.uk/

 • Royal College of Music (Londra) – Dünyanın En İyi Müzik Okulu

Londra'dan bahsetmişken, tek seçeneğin Royal Academy olmadığını hemen söyleyelim ki ikinci seçeneğiniz mutlaka Royal College of Music olmalı. Benzer şekilde adlandırılan iki üniversite, İngiltere'de performans sanatını öğretmeye adanmış dört harika eğitim kurumu olan ABRSM'nin (Kraliyet Müzik Okulları Kurulu) bir parçasıdır. İnsanların daha iyi müzisyenler olmalarına yardım etmenin yanı sıra, Royal College of Music performansla ilgili her konuda çok fazla araştırma yapıyor, bu da öğretim yöntemlerini ve canlı etkinliklerin nasıl sahnelendiğini ve binaların nasıl oluşturulduğunu daha da etkiliyor.

Ünlü Mezunları: Andrew Lloyd Webber, James Horner, Vanessa-Mae

Web Sitesi: https://www.rcm.ac.uk/ 

 • Jacobs School of Music at Indiana University (Bloomington) – Dünyadaki En İyi Müzik Okulu Top 10

Bu listedeki diğer bazı okullar kadar etkileyici olmayabilir ancak dünyanın en iyi müzik okulları listemizde JSM’e kesinlikle yer vermeliyiz. Çünkü bu okul; geleceği parlak birçok sanatçı için müzik kariyerlerine ilk adımı atacakları işi bulmaları adına gerçekten önemli bir referanstır. Ayrıca daha önce bahsettiğimiz üniversitelerin çoğu, her yıl sadece küçük bir grup yeni başvuruyu kabul ederken, Jacobs School yaklaşık 2.000 öğrenciye aynı anda eğitim veriyor.

Ünlü Mezunları: Joshua Bell, Carl Broemel

Web Sitesi: https://music.indiana.edu/ 

 • Mannes School of Music (New York) – Dünyanın En İyi Müzik Okulları

Amerika'nın en büyük metropolünde profesyonel bir müzisyen olmak için eğitim almak zor olsa da müzik endüstrisinin çoğunun odaklandığı yer de burası. Mannes Müzik Okulu'ndaki öğrenciler, yalnızca tipik olarak onlarca yıllık deneyime sahip mükemmel profesörlerden değil, aynı zamanda sayısız staj, iş ve istedikleri zaman sahne alabilecekleri yerlerden sadece bir metro yolculuğu mesafesinde olmanın ayrıcalığını yaşıyor.

Ünlü Mezunları: Burt Bacharach

Web Sitesi: https://www.newschool.edu/mannes/ 

Hayal Etmeden Zirvede Olamazsınız!

Yukarıda sizler için dünyadaki en iyi müzik okulu olarak kabul edilen 10 farklı kuruma yer verdik. Elbette bu okullarda müzik eğitimi almanın kolay olmadığını kabul ediyoruz. Ancak gerçekten başarılı bir müzisyen olmak istiyorsanız zirveyi hayal etmenizin bize kalırsa hiçbir sakıncası yok ve bunu yalnızca sizi cesaretlendirmek için söylemiyoruz.

Kapsamlı bir müzik eğitimi ile hayalleriniz için ilk adımı atmak ve Müzik Akademi ayrıcalığıyla dünyanın en iyi müzik okullarının yetenek sınavlarına hazırlanmak istemez misiniz? Hemen kurumumuzu ziyaret edin, eğitim danışmanlarımızla görüşün, sizi zirveye götürecek yolculuğa bizimle birlikte çıkın!

[widget-139]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20