Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Bağlama Çalmaya Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

Bağlama Öğrenmeye Başlarken Yapılması Gerekenler 

Bağlama dünyanın en köklü ve eski çalgılarından biridir. Orta Asya’dan Avrupa’ya kadar yayılan ve farklı coğrafyalarda farklı müzik kültürlerine ev sahipliği yapmış bir müzik aleti olarak insanların çalmaya merak duyduğu enstrümanlardandır. Bağlama, diğer telli enstrümanlar düşünüldüğünde en azından temel düzeyde öğrenmesi daha kolay ve anlaşılır bir müzik aletidir. Bu sebeple bağlamayı dinlemekten zevk alan kişiler dinlemekten öteye geçebilir ve dilerlerse bir kurs eşliğinde profesyonel destek alarak özverili bir çalışma planı ile bağlama öğrenebilirler. 

Biz de yazımızda bağlama çalmaya yeni başlayanlara tavsiyeler ve bağlama çalmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken noktalara değindik. Eğer bağlama çalmak istiyor ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız yazımızın devamını okuyarak bağlama çalmaya yeni başlayanlar için öneriler alabilir ve bağlama öğrenmeye başlarken yapılması gerekenleri öğrenebilirsiniz..

Bağlama Çalmaya Yeni Başlayanlar İçin Öneriler – Bağlama Çalarken Bunlara Dikkat Edin! 

Bağlama çalmak için öncelikle kendiniz için en uygun bağlama türünü bulmanız gerekmektedir. Bunun için gittiğiniz kursta eğitmenlerinizden destek alabilir ya da bununla ilgili araştırmalar yaparak ve deneyerek uygun boyutlarda, rahatça tutabileceğiniz bir bağlama edinebilirsiniz. 

Doğru Bağlama Tutuşu – Bağlama Çalmaya Yeni Başlayanlara Tavsiyeler 

Bağlama çalmaya yeni başlayacaklara tavsiyeler arasında söylememiz gereken ilk şey doğru bağlama tutuşu olacaktır. Bağlama tutuşu yalnızca çalmak için değil fiziksel sağlık için de oldukça önemli bir konudur. Yanlış bağlama tutuşlarında vücudunuz kasılabilir ve bağlamayı uzun süre tutamayabilirsiniz. Bu sebeple bağlamayı doğru tutabilmek için profesyonel bir eğitmenden bağlamayı doğru tutmak için ipuçları alabilirsiniz.

Nota Bilgisi – Bağlama Çalmaya Yeni Başlayanlara Tavsiyeler 

Nota bilgisi yalnızca bağlama çalanlara tavsiyeler arasında değil tüm enstrümanlar için geçerlidir. Bağlama çalarken ilerleme kaydetmek ve ilerledikçe hız kazanmak istiyorsanız nota bilgisi oldukça önemlidir. Nota öğrenmek ilk etapta sizi zorlayacak olsa da düzenli çalışmalarla ilerledikçe ezberleyecek ve kulaktan çalmaya başlayacaksınız

İyi Bir Dinleyici Olma – Bağlama Çalmaya Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

Bağlama çalmaya yeni başlayacaklara tavsiyeler arasında en önemli özellik iyi bir dinleyici olmaktır diyebiliriz. Bu özellik yalnızca bağlama için değil her müzik aleti için önemlidir. İyi bir dinleyici olmadan bağlama çalmaya başlarsanız uzun vadede ilerleme kaydedemezsiniz, türküleri ve şarkıları bilmeli nota bilgilerine hakim olmasınız. Böylece bağlama çalarken ilerleme kaydedebilir ve farklı parçalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Düzenli Çalışma – Bağlama Çalmaya Yeni Başlayanlara Tavsiyeler 

Bağlama çalmaya yeni başlayanlar için öneriler içinde düzenli çalışmak gerektiğini söylemesek elbette olmaz. Eğer bir kursa gidiyorsanız eğitmeniniz ile oluşturduğunuz program dahilinde bir çalışma programı oluşturabilir ve düzenli çalışma ile bağlama çalma seviyenizi ilerletebilirsiniz.

Bağlama Öğrenmenin En Kolay Yolu Kaliteli Bir Kurstan Geçer! 

Kendi başınıza öğrenmeye çalışmak yerine bağlama öğrenmeye karar verdiğinizde de dikkatli davranmayı elden bırakmamalısınız. Deneyimsiz ve alanında uzman olmayan eğitmenlerle verdikleri bağlama kursları, öğrencilerin hem vaktini hem de parasını boşa harcamasına neden olur.

Bunun yerine MEB onaylı bir eğitim kurumundan bağlama kursu alarak bağlama çalmada kısa sürede ustalaşabilirsiniz. Alanında uzman ve deneyimli eğitmenlerle çalışan bir bağlama kursu, enstrümanınız hakkındaki tüm incelikleri öğrenmenizi sağladığı gibi bağlama çalmaya yeni başlayanlara tavsiyeler vererek kursiyerlerin kafasındaki soruları aydınlatmaya çalışır. Böylece bağlama çalmanın hem teorik hem de pratik bilgisini edinmiş olursunuz. Müzik Akademi ailesi olarak bağlama çalmaya yeni başlayanların her zaman yanındayız!

[widget-188]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20