Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

İstanbul’daki Güzel Sanatlar Liseleri ve Puanları

Hangi Güzel Sanatlar Lisesi Kaç Puanla Öğrenci Alıyor? 

Güzel sanatlar liseleri İstanbul içinde öğrencilerin hem devlet hem de özel güzel sanatlar lisesi imkânlarını değerlendirebileceği birçok seçenek bulunuyor. Ortaokuldan mezun olan ve yetenekleri ile bir kariyer inşa etmek isteyen öğrenciler için güzel sanatlar liseleri İstanbul içinde çeşitli lokasyonlarda konumlanıyor. İstanbul güzel sanatlar lisesi bakımından oldukça zengin bir şehir, dolayısıyla yetenekli öğrenciler de güzel sanatlar lisesi İstanbul içinde nerelerde var ve hangi puanlarla alıyor merak ediyor. 

İstanbul güzel sanatlar liseleri ve puanları hakkında bilgi sahibi olmak isteyen öğrenciler için özel ve devlet güzel sanatlar liseleri puanları hakkında bilgi verdiğimiz ve isimlerini listelediğimiz bir yazı hazırladık! 

  

İstanbul’da Kaç Tane Güzel Sanatlar Lisesi Var?

İstanbul güzel sanatlar liseleri açısından oldukça kapsamlı bir şehir demiştik… İstanbul’da kaç tane güzel sanatlar lisesi var merak edenler için söylemeliyiz ki bu sayı henüz Anadolu liseleri, meslek liseleri ve imam hatip liselerine yaklaşamamıştır. Ancak Türkiye genelinde 2018 – 2019 yılı itibariyle 82 adet olan güzel sanatlar liseleri arasından İstanbul güzel sanatlar liselerinin sayısı 17 adettir. 

Her geçen gün bir yenisi kurulan ve geleceğin başarılı sanatçılarını yetiştirmeyi amaçlayan güzel sanatlar liselerine biraz daha yakından bakalım ve İstanbul güzel sanatlar lisesi puanları hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olalım…

İstanbul güzel sanatlar liseleri;

 • Aydın Doğan Güzel Sanatlar Lisesi
 • Bakırköy Güzel Sanatlar Lisesi
 • Başakşehir Güzel Sanatlar Lisesi
 • Beylikdüzü Aşık Veysel Güzel Sanatlar Lisesi
 • Cemal Reşit Rey Güzel Sanatlar Lisesi
 • Gürpınar 80. Yıl Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi
 • İstanbul Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi
 • İstanbul Güzel Sanatlar ve Spor Anadolu Lisesi
 • İstanbul Üniversitesi Vakfı Özel Adıgüzel Güzel Sanatlar Lisesi
 • Marmara Üniversitesi Abdulkadir Meragi Güzel Sanatlar Lisesi
 • Özel Burç Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi
 • Özel Esenkent Okyanus Güzel Sanatlar Lisesi
 • Özel Fatih Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi
 • Özel Moda Mimar Sinan Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi
 • Özel Pera Güzel Sanatlar Lisesi

İstanbul güzel sanatlar liseleri her geçen gün Türkiye’nin başarılı isimlerini yetiştirmeye devam ediyor. İstanbul’da yaygın olarak bulunabilecek özel ve devlet güzel sanatlar liseleri gün geçtikçe daha da yaygınlaşmaktadır.

İstanbul’daki Güzel Sanatlar Liseleri Puanları

İstanbul’da bulunan güzel sanatlar lisesi puanları hakkında bilgi sahibi olmak isteyen öğrenciler için ilk olarak belirtmemiz gerekenlerin başında güzel sanatlar liseleri puan sistemi açısından lise düzeyinde eğitim veren diğer liselerden farklıdır. Dolayısıyla güzel sanatlar liselerinin puanlama sistemlerini daha detaylı anlatmak gerekiyor. 

Güzel sanatlar lisesi puanları öğrencilerin bir sınava tabii tutularak değil, ortaöğretim başarısı ve yetenek sınavı sonucu temel alınarak hesaplanıyor. Bilindiği gibi yetenek sınavı ile öğrenci alımı yapan güzel sanatlar lisesi puanları aslında her öğrencinin bireysel başarısına bağlı, yani herhangi bir LGS sonucu aranmıyor. Okul başarı puanı ile yetenek sınavlarına hak kazanan öğrencilerin daha sonra yetenek sınavlarından başarılı olması gerekiyor. 50 ve üzeri puan alan öğrenciler için yetenek sınavı sonuçlarının %70’i, okul başarı puanlarının %30’u baz alınarak yapılan hesaplama ile toplam puanları ortaya çıkıyor ve kontenjan içerisinde kalan öğrenciler kesin kayıt hakkı kazanıyor.

İstanbul Güzel Sanatlar Liselerine Nasıl Girersiniz?

Güzel sanatlar lisesi puanları hakkında bilgi verdikten sonra biraz da bu liseleri nasıl kazanabilirsiniz bunlara değinelim… Güzel sanatlar lisesini kazanmak isteyen adayların önünde sıkı bir çalışma dönemi bulunuyor. Öğrenciler yeteneklerini geliştirmek için düzenli aralıklarla pratik yapmalı ve yeteneklerinin körelmesini önlemelidir. Dolayısıyla öncelikle sağlam bir eğitim programı hazırlamak gerekiyor. 

Müzik, Resim, Bale-  Dans, Sinema – TV, Tiyatro bölümleri bulunan güzel sanatlar liseleri yetenek sınavları ile aldığı için de öğrencilerin bu 4 temel alandan istedikleri içerisinden hedefledikleri bölümün yetenek sınavlarına odaklanması gerekmekte ve istedikleri okulun ya da diğer güzel sanatlar liselerinin yetenek sınavı başvuru tarihlerini kaçırmamaları gerekmektedir. 

Yetenek sınavlarına hazırlık süreci kimi öğrenci için biraz zorlayıcı olabilir. Dolayısıyla profesyonellerden yardım almak ve hataları düzelterek eksiklikleri kapatmaya çalışmak yani güzel sanatlar lisesi yetenek sınavlarına hazırlanırken bir kurs yardımı almak sizleri yetenek sınavlarında daha ileri atabilir ve başarıya ulaşmanızı sağlayabilir. 

Kendi başınıza çalıştığınızda yanlışlarınızı düzeltecek bir göz ile bakamayabilir ve eksikliklerinizi gideremezsiniz. Dolayısıyla her zaman sizleri test edecek ve sizlere önerilerde bulunacak bir eğitmen ile süreç çok daha kolay geçecektir. 

Güzel Sanatlar Liselerine Müzik Akademi İle Hazırlanın!

Güzel sanatlar liseleri LGS sistemi ile değil, öğrencilerin yeteneklerini sergileyebilecekleri özel yetenek sınavları ile öğrenci seçen okul türleri arasında yer almaktadır. Dolayısıyla güzel sanatlar lisesi öğrencisi olmak isteyenler için önemli olan yeteneklerini geliştirmek ve yeteneklerini en iyi şekilde gösterebilmektir.

Güzel sanatlar lisesi müzik bölümü hedefleyenler için Müzik Akademi, uzman eğitmenleri ve deneyimli kadrosu ile 15 yıllık deneyiminin bilgi birikimini Avrupa standartlarında uygulamalı güzel sanatlar lise hazırlık kursu ile öğrencilerine aktarıyor… Eğer siz de güzel sanatlar lisesi müzik bölümünü hedefliyorsanız Müzik Akademi’yi tercih edebilir; güzel sanatlar lisesinin resim, dans-bale, sinema-TV gibi diğer bölümleri için diğer akademilerimizi tercih edebilirsiniz.

[widget-187]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20