Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

MEB Onaylı Gitar Kursu Sertifikası Alma Şartları

MEB Gitar Kursu Sertifikası Almak İçin Bunlara Dikkat Edin!

Özel eğitim kurumları olarak hizmet veriyor olsalar da eğitim sektöründe tüm kurs merkezleri ve eğitim kurumları Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlıdır. Bu tür kurumların öğrencilerine eğitim sunabilmesi içinse Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kendilerine eğitim ruhsatı verilir. Elbette pek çok sektörde olduğu gibi eğitim sektöründe de kaçak bir biçimde hizmet veren kalitesiz ve merdiven altı kurumların varlığından bahsetmek mümkündür. Tam da bu noktada MEB onaylı sertifika verip vermediği, bir kurumun Milli Eğitim Bakanlığı ruhsatına sahip olup olmadığını anlamanın en iyi yollarından biridir.

Aynı şekilde MEB onaylı gitar kursu sertifikası da öğrencinin MEB ruhsatlı bir eğitim kurumunda, gitar eğitim programına katılarak bu programı başarıyla tamamladığını gösterir. Dolayısıyla MEB onaylı gitar kursu sertifikası için üç temel şarttan bahsedilebilir. Bunlar;

  • Eğitim aldığınız kurumun Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ruhsat verilmiş bir eğitim kurumu olması,
  • Kurs süresince devamsızlık sınırını geçmeyerek programa katılım göstermeniz,
  • Son olarak ise kurs sonundaki sertifika sınavını başarıyla tamamlamanız.

MEB onaylı sertifika nasıl alınır diye merak ediyorsanız aşağıda sizler için saydığımız bu üç maddeyi detaylı bir şekilde açıkladık. Gelin, MEB sertifika alma şartları neler, birlikte bakalım.

Kurumun MEB Ruhsatlı Olması Şart! - MEB Onaylı Sertifika Şartları

MEB onaylı gitar kursu sertifikası için altını çizmemiz gereken ilk ve alacağınız eğitimin kalitesi açısından en önemli husus Milli Eğitim Bakanlığı tarafından eğitim ruhsatı verilmiş kurumlardan gitar kursu almanız gerektiğidir. Milli Eğitim Bakanlığı ruhsatına sahip olmayan kurumlar öğrencilerine MEB onaylı gitar kursu sertifikası veremez! Ancak öğrencilerinin gözünü boyamak için başarı belgesi veya katılım sertifikası gibi farklı ve benzer isimlendirme yapabilir.

MEB onaylı sertifika veren kurumlar içinse süreç; büyük oranda Milli Eğitim Müdürlüğü ile bağlantılı bir şekilde işlemektedir. Siz gerekli evrakları kuruma teslim ederek kayıt başvurunuzu gerçekleştirdiğinizde kurum da bu bilgileri il veya ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne iletir. Dolayısıyla sürecin tamamı resmi prosedürlerle ilerlemektedir.

Katılım Zorunlu: %10’dan Fazla Devamsızlık Yapmamalısınız! - MEB Sertifika Şartları

MEB onaylı sertifika şartları arasında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da katılım zorunluluğudur. Öğrencilerin sıklıkla gözden kaçırdığı bir koşul olan katılım zorunluluğu, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sıkıca denetlenmektedir. MEB onaylı gitar kursu sertifikası için eğitim süresi boyunca öğrencilerin derste olduğuna dair yoklama alınmalı, bu yoklama defteri özenle tutulmalı ve Milli Eğitim Müdürlüğüne iletilmeli, aynı şekilde öğrencinin devam bilgisi öğrenci bilgi sistemine girilmelidir.

MEB onaylı gitar kursu sertifikası için Milli Eğitim Bakanlığı’nın zorunlu tuttuğu katılım oranı %90’dır. Dolayısıyla %10’dan fazla devamsızlık yaptığınız takdirde MEB gitar kursu sertifikası almaya hak kazanamazsınız!

Sınavsız MEB Onaylı Sertifika Almak Mümkün Değil! - MEB Onaylı Sertifika Şartları

MEB ruhsatı olmayan kimi kurumların öğrencilerine sınavsız MEB onaylı gitar kursu sertifikası verdiğine dair cümleler duymuş olabilirsiniz. Ancak tekrar vurgulamak gerekir ki Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından atanmış gözetmenler eşliğinde sınav gerçekleştirilmeden MEB sertifika almak mümkün değildir! Dolayısıyla sınavsız MEB onaylı sertifika veren kurumlar güvenilir eğitim kurumları olmaktan uzaktır! Bu tür kurumların sözlerine aldandığınız takdirde kurs sonunda hayal kırıklığı yaşamanız olasıdır. MEB onaylı gitar kursu sertifikası veren kurumlar; öğrencilerine mutlaka sertifika sınavı yapmak zorundadır. 

Kurs bitiminden 1 hafta ile 6 ay sonrası bir tarih aralığında Milli Eğitim Müdürlüğünün belirlediği tarihte, eğitimin alındığı kurumda, Milli Eğitim Müdürlüğünün atadığı gözetmenler eşliğinde MEB gitar kursu sertifikası için sınav gerçekleştirilir. Öğrencinin MEB onaylı gitar kursu sertifikası alabilmek için bu sınavdan başarılı olması, diğer şartlarda olduğu gibi zorunludur.

Bir Adım Öne Geçmek İstiyorsanız Vaktinizi Güvenilmez Eğitim Kurumları ile Boşa Harcamayın!

MEB sertifika nasıl alınır, MEB onaylı sertifika şartları nelerdir gibi sorulara yukarıda detaylı bir şekilde yanıt verdik. Son olarak MEB onaylı gitar kursu sertifikası ne işe yarar konusuna da değinmek isteriz. Her şeyden önce MEB onaylı gitar kursu sertifikası, eğitim aldığınız kurumun MEB ruhsatına sahip olduğunu göstererek eğitim standartları hakkında fikir verir. Ancak MEB onaylı gitar kursu sertifikası yararları itibariyle yalnızca bununla sınırlı değildir!

Eğer müzik tutkunuzu bir adım ileri taşımak ve profesyonel kariyerinizde de müziğe yer ayırmak istiyorsanız MEB gitar kursu sertifikası ile iş dünyasında rakiplerinizin bir adım önüne geçebilirsiniz. Özgeçmişinize ekleyeceğiniz MEB onaylı gitar kursu sertifikası resmi ve özel kurumlarda uluslararası geçerliliğe sahiptir. Bunun yanı sıra gitar eğitmeni olmak istediğiniz takdirde özel eğitim kurumları ve halk merkezlerinde MEB onaylı gitar kursu sertifikası ile eğitmenlik yapabilirsiniz.

[widget-181]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20