Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Elektro ve Bas Gitar Arasındaki Fark Nedir?

Rock Müziğin Olmazsa Olmazları Elektro Gitar ve Bas Gitar Farkları 

Birbirinden güzel şarkılarda önde duyduğunuz elektro gitar sesini destekleyen ve dolu dolu bir şarkı dinlemenizi sağlayan bir bas gitar var değil mi? Peki bu iki enstrümanın birbirinden farkı nedir? İkisi de telli çalgılar familyasından olmasına rağmen neden bu kadar farklılar hiç düşündünüz mü?

Elektro gitar ve bas gitar arasındaki fark tam olarak nedir, nasıl anlaşılır? Yalnızca telleri mi farklıdır yoksa bas gitar ile elektro gitar arasındaki fark çoğaltılabilir mi? Gitar türleri ve çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlere ve Elektro gitar ve bas gitar aynı mı merak edenler için bir yazı hazırladık. 

Gelin, birlikte birbirinden güzel bu enstrümanlara biraz daha yakından bakalım…

Elektro Gitar Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Elektro gitar, rock ve metal müziklerde yaygın olarak kullanılan 6 telli ve ses çıkışının amfi yardımıyla yapıldığı gitar modelleridir. Elektro gitarlar sesleri, manyetikleri aracılığıyla elektrik akımına dönüştürerek bağlandığı amfiye iletilmesini sağlar ve böylece ses çıkışı gerçekleşmiş olur. Bas sesler ve tiz sesler beraber kullanılırken elektro gitar soloları özellikle rock ve metal müzik türlerinde dinleyicinin kulağına en çok çarpan müzik unsurlarındandır.

Bas Gitar Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Bas gitar 4 telden oluşan ve müziğin ritmini temellendiren rock ve metal müzik ekipmanıdır. Bateriyi destekleyici rol oynamasını yanında dinlediğiniz rock ve metal müziklerde arkadaki armoniyi oluşturarak ritmin sağlamlaşmasını ve müziğin derinleşmesini sağlar.

Elektro gitar ve bas gitar arasındaki fark nedir kısaca özetleyelim;

  • Farklı sayıda tellere sahip olmaları
  • Çalma teknikleri birbirinden farklı
  • Müzikte farklı kullanım alanları
  • Tel kalınlıklarının farklı olması 
  • Grup ve solo olarak çalınabilme farkı
  • Ekipman ve aksesuar kullanımı farkı

Saydığımız bu farklar her iki enstrümanı temel olarak birbirinden ayıran kriterlerdir. Şimdi her iki enstrümana biraz yakından bakalım ve saydığımız farkları inceleyelim.

Elektro ve bas gitar arasındaki fark nedir sorusunun cevabı aslında gitarların fiziksel özelliklerinden seslerine kadar anlaşılabilir. Ancak daha teknik bilgilerle her iki enstrümanın arasındaki farkların bunlara bitmediği görülmektedir. 

Farklı Sayıda Tellere Sahip Olmaları

Elektro gitar ve bas gitar arasındaki fark olarak en belirgin ve bakanın anlayacağı bir kriterden söz edelim. Her iki gitarın tel sayıları birbirinden farklı. Elektro gitarda 6 tel bulunurken, bas gitarda 4 tel bulunmaktadır. Bazı özel elektro ve bas gitarların tel sayıları değişiklik göstermektedir. 

Çalma Teknikleri Birbirinden Farklı

Her iki gitar da telli çalgılar ailesinden olsa da ve hatta her ikisi de gitar familyasının önemli üyelerinden olsa da her iki gitarın da çalma ve parmak teknikleri birbirinden çok farklıdır. Elektro gitar, bir pena yardımıyla çalınırken bas gitarda sağ elin parmakları bir pena görevi görür. 

Yalnızca bununla da sınırlı değildir elektro gitar ile bas gitar arasındaki fark; bas gitarın çalma tekniği çoğu zaman parmak vuruşlarıdır. Elektro gitarda ise hem akor basılır hem de ritm tutturulur. 

Müzikte Farklı Kullanım Alanları

Elektro gitar ile bas gitar arasındaki fark aslında bir Rock müzik şarkısında kendini iyice gösterir. Bas gitar, müziğin arka planında boşlukları doldurarak müziği zenginleştirirken, elektro gitar ön planda dinleyicinin en net duyabildiği enstrümanlardandır. Bas gitar arka plandaki armoniyi oluşturur ve ritmik bağın temelini doldurur, elektro ise gerek solosu gerek ritmiyle şarkıları süslemektedir. 

Tel Kalınlıkları ve Ses Çıkışları Farklı

Bas gitarın telleri, elektro gitar tellerinden daha kalındır ve elektro gitardan çok daha tok ve kalın sesleri çıkartırlar. Bas gitarlarda, elektro gitarlardan farklı olarak düşük frekans seslerini daha iyi verebilmelerini sağlayan ses yükselteçleri bulunmaktadır. Elektro gitar ise çok daha tiz sesleri ses çıkışlarına bağlı olarak çok temiz bir şekilde verebilir. 

Grup ve Solo Olarak Çalınabilme Farkı 

Bas  genel itibariyle bir grup enstrümanıdır ve müzik gruplarında diğer enstrümanlar arasındaki ritm bağını kurmaya yarar. Bu nedenle solo çalmak isteyen gitaristler bas tercii yapmaz ancak tercihe göre birbirinden güzel bas gitar soloları da çalınabilir. Elektro gitar ise hem bir grup enstrümanıdır hem de solo olarak şarkılar çalınabilir. Elektro gitar ile bas gitar arasındaki fark en temelde akor basma ve solo atma farklılıklarıdır. 

Ekipman ve Aksesuar Kullanımı Farklı 

Bas gitar ve elektro gitar çalmak için kullanılan ekipmanlar aslında iki türlü incelenebilir; ortak olanlar ve yalnızca tek bir gitara ait olanlar. Öncelikle ortak olanları sayalım, gitar çantası, jack kabloları, gitar askısı, akort cihazı, metronom, nota sehpası (tercihe göre), gitar sehpası. Bu ekipmanların yanında aslında her iki gitarda ses çıkışı için amfiye ihtiyaç duyulsa da bas gitar amfileri ve elektro gitar amfileri birbirinden farklıdır. Ayrıca elektro gitar için ek olarak farklı pena çeşitleri edinmelisiniz. 

[widget-181]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20