Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Yeni Başlayanlar İçin Gitar Seçimi – Yeni Başlayanlar Nasıl Gitar Almalı?

Gitar Alacaklara Tavsiyeler – İlk Gitar Heyecanınızı Birlikte Yenelim!

Gitar çalmak isteyen ve kendine uygun gitar arayışlarına giren yeni gitaristlerin aklındaki sorulardan ilki, yeni başlayanlar için gitar seçimi nasıl olmalı oluyor. Gitar çalmaya yeni başlayanlar nasıl gitar almalı ya da hangi markayı seçmeli, hangi gitar türüyle başlamalı merak ediyorlar. 

Gitara yeni başlayanlar için gitar seçimi nasıl olmalı, hangi kriterlere dikkat etmelisiniz ve nasıl bir gitarı tercih etmelisiniz, klasik gitarla gitar çalmaya başlamanın zorunluluğu var mı? Aklınızdaki tüm soruları yanıtladığımız bir yazı hazırladık, bizi okumaya devam edin…

Gitar Çalmaya Klasik Gitarla Mı Başlamalıyım?

Böyle bir zorunluluk yok ancak çoğunlukla gitar çalmaya başlayanlar elektro gitar çalmak isteseler bile ilk olarak klasik gitara yönlendiriliyorlar. Ancak söylemeliyiz ki gitara yeni başlayanlar için klasik gitar ile başlama zorunluluğu yok. 

Gitar çalmaya klasik gitarla başlamanın faydaları da bulunmuyor değil; telleri daha yumuşak, perdeleri daha geniş ve büyük olduğundan nota bilgisini ve gam çalışmalarınızı daha rahat yapabilir  ve gitar tekniklerinizi klasik gitarda geliştirebilirsiniz. 

Ayrıca gitar çalmaya başlayacaklar için ilk gitar seçimini klasik gitardan yana kullanmak bütçenizi de çok zorlamayacak, rahatlıkla gitar tekniklerini öğrenebileceksiniz. 

Tercihe bağlı olarak klasik, elektro, bas ya da akustik gitarların herhangi biriyle gitar maceranıza başlayabilirsiniz. Her birinin ayrı teknikleri ve ayrı bir zevki bulunuyor. Ancak dediğimiz gibi, tellerinin naylon olması ve klavyesinin daha rahat olmasıyla ilk tekniklerinizi klasik gitar üzerinde daha rahat öğrenebilirsiniz.

Gitar Çalmaya Başlamadan Önce… 

Yeni başlayanlar için itar seçimi tavsiyeleri vermeden önce değinmek istediğimiz bir nokta da araştırmalarınızı iyi yapmanız ve hangi tür gitar çalmak istediğinizi kararlaştırmanızdır. Eskiden gitar eğitmenlerinin öğrencilerine tavsiyeleri klasik gitarla başlamaları yönündeyken, son yıllarda bu kriterin önemli olmadığı anlaşılmış ve istek ve zevkinize göre herhangi bir gitar türüyle başlamanın da olağan olduğu anlaşılmıştır. Bu nedenle ilk karar vermeniz gereken durumlardan bir tanesi hangi gitarı seçeceğiniz olur. 

İnternet araştırması yapmaya ve gitar modellerini incelemeye özen gösterin. İnternette gördüğünüz gitar modellerini yerinde incelemeye özen gösterin. İlk gitarınızı mutlaka elinize alın, bakın. Klasik gitara başlamak isteyenler bir müzik mağazasına gittiklerinde bazı satıcıların kar amacı düşünerek gitar sattıkları oluyor, bu nedenle internetten araştırmanızı yapıp seviyenize uygun iyi gitarlar hakkında bilgi sahibi olmanız sizin için iyi olabilir. 

Seçtiğiniz modelin klavyesini, perde aralıklarını, boyu ve klavye orantısını ve sap sağlamlığını başta olmak üzere tüm durumunu kontrol edin ve ilk defa gitar seçimi yapacaksanız bilen bir arkadaşınızı yanınıza alabiliyorsanız sizin için iyi olacaktır. 

Yeni Başlayanlar İçin Gitar Seçimi – En Doğru Gitar Tercihi Nasıl Olmalı?

Gitara yeni başlayacaklar olarak gitarda neye dikkat etmeniz gerektiğini bilmemeniz gayet normal. Ancak seviyenize uygun bir gitar almak yalnızca gitarın fiziksel özellikleri ya da zevkinize uygun bir rengi olmasıyla bitmiyor. Her gitar, aynı model olsalar bile birbirinden farklıdır. 

Yeni başlayanlara gitar seçimi nasıl olmalı anlatmadan önce değinmemiz gereken konulardan bir tanesi de gitarların birbirinden neden farklı olduğudur. Her gitar markası birbirinden farklıdır, bunun sebebi gitarın en önemli malzemesinden kaynaklanmaktadır. Gitarın ses kalitesini ve işçiliğini etkileyen en önemli faktör, gitarın yapımında kullanılan ağacın türüdür. 

Her ağacın gitar çalarken size hissettirdiği ses kalitesi farklıdır. Ses tonu ve tınısı ağaca göre değişir. Dolayısıyla gitar seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken ilk kriter gitarın hangi ağaçtan yapıldığı olmalıdır. Bütçenizi çok zorlamayacak başlangıç seviye gitarlar için iyi ses kalitesi verecek ağaçlar gül ağacı, abanoz, sedir ve ladindir. 

Peki Yeni Başlayanlar İçin Gitar Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Gitar seçimi yalnızca ağaç kalitesiyle de bitmiyor. Yeni başlayanlar için gitar seçimi nasıl olmalı, nelere dikkat edilmeli gelin yakından bakalım…

 • İlk odağınız gitar telleri olmalı, teller klavyeye yakın durumda bulunmalı. 
 • Düzgün nota basabilmeniz ve akor çalabilmeniz için perdelere rahatlıkla basabilmeniz gerekiyor. 
 • Gitarı elinize alıp çalmayı deneyin. Eğer gitarda nota bastığınızda herhangi bir cızırtı sesi geliyorsa gitarın perdelerinde sorun olabilir. 
 • Gitar klavyesinin kalınlığı ve uzunluğu size uyum sağlamalıdır. Kendinize uygun boyutlarda gitar seçimi yapmak konforlu ve kaliteli bir gitar deneyimi için önemlidir. 
 • Gitarın sapı, gitar gövdesiyle uyumlu olmalı ve gitar sapında herhangi bir yamukluğu bulunmamalıdır. 
 • Gitar çalarken memnuniyetinizi ve çalma kalitenizi en çok etkileyecek durumlardan biri de eşit sorunudur. Eşik kısmı kalkık olan gitarlar düzgün ses veremez. Bu nedenle eşik kısmının gitardan ayrılmış olmamasına dikkat edin. 
 • Gitarın fiziksel özelliklerine dikkatlice bakın. Bir yerde çizik, çatkal, kırık varsa bu gitarı tercih etmeyin. 

İlk gitarınızı bu kriterlere göre tercih edebilirsiniz. Ancak hangi marka gitarlara bakacağınız halen  bir merak konusu olabilir sizin için. İlk gitarınızı seçerken popüler ve bilindik markalardan seçim yapmayı tercih edin. İlerde karşılaştığınız bir problemi böylece çözebilirsiniz. 

Hangi Marka Gitarlar Alınabilir?

Yeni başlayanlar için gitar tavsiyelerini birkaç gitar markasını listeleyerek bitirelim. Eğer siz de hangi markayı seçeceğinizi bilemiyor ve gitar çalmak istiyorsanız klasik gitarlarınızda şu markaları tercih edebilirsiniz;

 • Admira
 • Alhambra
 • Barcelona
 • Camps
 • Cordoba
 • Cort
 • Ibanez
 • Fender
 • Laguna
 • Martinez
 • Rodriguez
 • Takamine
 • Valencia
 • Yamaha

Siz de bu markaları araştırarak tercihinize en uygun gitar çeşidini bu markalar arasından seçebilir ve keyifli bir gitar serüveninize başlayabilirsiniz.

[widget-181]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20