Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Şan Dersi Sesi Güzelleştirir Mi? - Sesinize Söz Geçirin!

Sesinizi Doğru Kullanmayı Öğrenin...

Müzisyen olmak isteyen ancak vokaline pek de güvenmeyen pek çok insanın aklındaki en temel sorulardan biri şan dersi sesi güzelleştirir mi sorusudur. Bu sorunun aslında çok basit bir cevabı olduğunu söyleyelim. Şan dersi almak gerçekten de sesinizi güzelleştirir. Üstelik şan dersleri ile yalnızca şarkı söylerken değil, konuşurken de sesinizi doğru kullanmayı ve hem sesinizi hem de nefesinizi kontrol etmeyi öğrenirsiniz.

Şan eğitimi; konuşurken ya da şarkı söylerken doğru beden pozisyonlarını öğrenmenizi, nefesinizi kontrol etmenizi, sesinizi doğru şekilde ayarlamanızı, sesinizle uyumlu bir repertuvar oluşturmanızı ve her şeyden önce sesinizi tanımanızı sağlar. Dolayısıyla şan dersi sesi güzelleştirir mi sorusuna kesin bir evet cevabını vermek mümkündür. Ancak bu noktada beklentilerinizi ve hedeflerinizi doğru belirlemeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Gelin şan dersinin faydaları nelermiş ayrıntılı bir şekilde göz gezdirelim.

Şan Dersinin Faydaları Neler?

Şarkı söyleyecek kadar güzel bir sesiniz olmadığınızı düşünüyorsanız hemen yanıldığınızı söyleyelim. Aslında dünya üzerindeki sağlıklı her birey şarkı söyleyebilir. Yani şan dersi sesi güzelleştirir mi sorusunun cevabı olumludur. Çünkü ses, eğitilebilen bir şeydir. Vücudunuzu ve sesinizin özelliklerini tanıdığınızda şarkı söylerken ondan nasıl yararlanmanız gerektiğini de çok daha iyi bilirsiniz. İşte şan dersinin faydaları;

  • Doğru sesletim pozisyonlarını öğrenirsiniz:

Şan dersi yalnızca şarkı söylemek değil, gündelik konuşma, diksiyon, artikülasyon gibi konularda da son derece önemlidir. Sesletim, konuşma ve şarkı söyleme fiziksel süreçlerdir. Bu süreçte vücudunuz, ses telleriniz, gırtlak yapınız, ağzınız, diliniz ve dudaklarınız sesinizi istediğiniz gibi kullanmanız için yararlandığınız organlardır. Bedeninizin farklı sesler ve kelimeler için hangi pozisyonları alması gerektiğini bilirseniz bu sesleri çok daha rahat çıkarabilirsiniz.

  • Nefes kontrolünüzü geliştirirsiniz:

Şan dersi sesi güzelleştirir mi gibi bir sorunun var olmasının en büyük nedenlerinden biri nefes kontrolüdür. Doğru soluklanma yapmadığınızda konuşma ve şarkı söyleme sırasında birçok sorunla karşılaşabilirsiniz. Ancak şan kursu ile diyafram kullanımı, akciğer nefesi, doğru soluklanma gibi alanlarda kendinizi geliştirebilir, nefesinizi kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz.

  • Ses volüm ve şiddetini ayarlamayı öğrenirsiniz:

Gerek şarkı söylerken gerek konuşurken ses volümünü ve şiddetini iyi ayarlamak, doğru anlarda vurgulamalar yapmak ve tonlamalardan yararlanmak sesinizi daha etkili kullanmanızı sağlar. Bu noktada şan dersi sesi güzelleştirir mi sorusunun bir diğer yönü de ses volümü ve şiddetidir. Her ne kadar şan dersleri ses renginde ciddi bir değişiklik yaratmasa da sesin gürlüğünü, tonunu ve şiddetini ayarlamayı öğrenmeniz açısından oldukça yararlıdır.

  • Ses sağlığıyla ilgili sorunların önüne geçer:

Özellikle sesinizi kullandığınız bir mesleğiniz varsa ses sağlığı sorunları gündelik hayatınıza etki etmese de mesleğinize büyük etkilerde bulunabilir. Burada yalnızca şarkı söylemeyi kastetmiyoruz. Şarkı söylemenin dışında oyuncuysanız ya da işiniz gereği sürekli topluluk önünde konuşmanız gerekiyorsa da ses sağlığı sorunlarına karşı dikkat etmelisiniz. Şan dersi sesi güzelleştirir mi diye bir endişeniz olmasa bile sesiniz mevcut formunu korumak için şan derslerinden yararlanabilirsiniz.

  • Sesinizi daha iyi tanırsınız:

Şan dersinin faydaları arasında başlıca noktalardan biri sesinizin sınırlarını ve özelliklerini tanımanızı sağlamasıdır. Bu sayede sesinizden çok daha verimli bir şekilde yararlanabilir, gerek şarkı söylerken gerek konuşurken vokalinizi çok daha etkili kullanabilirsiniz.

  • İletişim becerilerinizi arttırır:

Şan dersi sayesinde gündelik yaşamınızda ve iş dünyasındaki iletişimlerinizde çok daha başarılı bir konuşmacıya dönüşebilir, sesinizi kritik anlarda daha efektif şekilde kullanmayı öğrenebilirsiniz.

  • Daha güzel şarkı söylemenizi sağlar:

Her ne kadar yazımızın başından itibaren bu soruyu yanıtlamış olsak da tekrar vurgulayalım. Şan dersi sesi güzelleştirir mi sorusunun yanıtı evettir. Çünkü sesinizin rengini değiştirmese bile sesinizi doğru kullanmayı öğrenmenizi sağlar. Bu sayede sesinizin özelliklerinden tam olarak verimli bir biçimde yararlanabilirsiniz.

Şan Dersleri ile Müziğin Büyülü Dünyasına Adım Atın...

Daha güzel şarkı söylemek, gündelik yaşamınızda daha başarılı bir iletişimci olmak ve sesinizden en iyi şekilde yararlanmak için şan dersleri alın! Müzik dünyasına ilk adımı atmanız için Müzik Akademi olarak sizlere tam destek veriyoruz. Şan dersi sesi güzelleştirir mi gibi tüm sorularınızı eğitim danışmanlarımıza sorabilir, size en uygun şan dersleri ile sesinizi herkese duyurabilirsiniz.

Güzel şarkı söylemek için sesinizi eğitmeli, kendinize yatırım yapmalısınız. Tüm kıymetli şeyler gibi müzik de azim ve emek ister...

[widget-172]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20