Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

MEB Onaylı Solfej Kursu Sertifikası Alma Şartları

MEB Onaylı Sertifika Nasıl Alınır? Hiçbir Soru İşaretiniz Kalmayacak!

Söz konusu özel eğitim kurumlarının verdiği sertifikalar olduğunda itiraf edelim ki kafa karışıklığı yaratabilecek pek çok neden var. Katılım sertifikası, başarı sertifikası, MEB onaylı sertifika… Tüm bu isimlendirmeler ne anlama geliyor, hemen kısaca açıklayalım. MEB onaylı sertifika temel olarak aldığınız kursun hem ders içeriklerinin hem de kurs merkezinin kendisinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylandığını gösterir. 

MEB ruhsatına sahip bir eğitim kurumu; farklı kurslarında MEB onaylı sertifika dışında katılım sertifikası gibi mezuniyet belgeleri verebilir. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı’ndan eğitim ruhsatı almamış kurumların MEB onaylı sertifika vermesi mümkün değildir.

Bu kısa açıklamadan sonra asıl konumuza dönebiliriz. Peki MEB onaylı solfej kursu sertifikası almak için ne gerekir, MEB onaylı sertifika nasıl alınır? Temel olarak MEB onaylı sertifika şartları 3 ayrı başlığa indirgenebilir. Bunlar;

  • Kurs merkezinin MEB ruhsatına sahip olması,
  • Öğrencinin kursa katılım göstermesi,
  • Öğrencinin kurs bitimindeki sertifika sınavında başarılı olması şeklindedir.

Gelin, MEB sertifika şartları arasında saydığımız bu üç başlığa daha yakından birlikte bakalım…

MEB Ruhsatı Olmayan Kurumlardan Eğitim Almayın! - MEB Onaylı Sertifika Şartları

MEB onaylı sertifika nasıl alınır sorusuna yanıt olarak ilk bahsedilmesi gereken konu eğitim aldığınız kurumun Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilmiş eğitim ruhsatına sahip olması gerektiğidir. Aslına bakarsak MEB ruhsatı olmayan bir kurum, eğitim kurumu değildir, dolayısıyla MEB onaylı veya değil hiçbir kurs vermeye yetkisi yoktur. Ancak her sektörde olduğu gibi eğitim sektöründe de öğrencilerin iyi niyetini suistimal eden firmalar bulunmaktadır.

MEB ruhsatına sahip olmayan kurumlar; katılım sertifikası, başarı belgesi gibi isimlerle MEB onaylı solfej kursu sertifikası veremedikleri gerçeğini gizleyerek öğrenci çekmeye çalışır. Halbuki MEB sertifikası veren kurumlar için sürecin işleyişi tamamen farklı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile bağlantılı şekildedir.

MEB sertifikası veren kurumlar, başvuru sürecinde kuruma teslim ettiğiniz kayıt evraklarını Milli Eğitim Müdürlüğüne iletir. Bunun akabinde bilgileriniz öğrenci bilgi sistemine işlenir ve resmi prosedür başlamış olur.

Devam Zorunluluğu Şart! - MEB Onaylı Sertifika Şartları

Kurumun sorumluluklarını bir kenara bırakarak MEB onaylı sertifika nasıl alınır sorusuna yanıt vermeye çalışırsak ilk dikkat edilmesi gereken konunun devam zorunluluğu olduğunu söyleyebiliriz. Öğrenciler zaman zaman göz ardı etse de MEB onaylı solfej kursu sertifikası için kurs süresince katılım şarttır.

Mili Eğitim Bakanlığı’nın güncel mevzuatında MEB onaylı solfej kursu sertifikası için %90 devam zorunluluğu olduğu belirtilmiştir. Dolayısıyla %10’dan fazla devamsızlık yapan öğrenciler, MEB solfej kursu sertifikası için hak kazanamaz!

Bu noktada vurgulamak gerekir ki bakanlık, öğrencilerin devam zorunluluğu konusunu son derece önemsemekte ve sistematik olarak takibini yapmaktadır. Ders öncesinde eğitmen tarafından yoklama alınmakta, bu yoklama defteri Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim edilmekte ve öğrencinin devamsızlık yaptığı günler eş zamanlı olarak öğrenci bilgi sistemine işlenmektedir.

Kurs Sonu Sınavında Başarılı Olmalısınız! - MEB Sertifika Şartları

MEB onaylı solfej kursu sertifikası için son olarak vurgulamamız gereken başlık ise sertifika sınavıdır. Öğrenci çekmek için yanlış bilgi vermekten çekinmeyen kurumlar zaman zaman sınavsız MEB sertifika vermekten bahsedebilmektedir. Ancak bunun doğru olmadığını hemen vurgulayalım, sertifika sınavına girmeden MEB sertifika almak mümkün değildir!

Ayrıca sertifika sınavının da kendi içerisinde koşullar barındırdığını söyleyelim. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • MEB onaylı solfej kursu sertifikası için yapılacak sınavın tarihi eğitim kurumunun bağlı olduğu il veya ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenir.
  • Sınav; öğrencinin eğitim aldığı eğitim kurumunda gerçekleştirilir.
  • MEB onaylı solfej kursu sertifikası için yapılacak sınavda Milli Eğitim Müdürlüğünün görevlendirmiş olduğu bir gözetmen hazır bulunmalıdır. Sınav, gözetmen eşliğinde gerçekleştirilecektir.

MEB onaylı solfej kursu sertifikası için Milli Eğitim Müdürlüğü; kursun bitiminden 1 hafta ile 6 ay sonrasına kadar tarih verebilir. Tarihin belirlenmesinde eğitim kurumunun konumu, kursun süresi, öğrenci sayısı gibi pek çok faktör etkilidir.

Sertifikanızın MEB Onaylı Olduğunu Nasıl Anlarsınız? - MEB Onaylı Sertifika Nasıl Verilir?

MEB onaylı sertifika şartları dışında öğrencilerimize sürecin sonunda aldıkları sertifikayı kontrol etmeleri gerektiğini de önemle hatırlatırız. MEB onaylı solfej kursu sertifikası üzerinde Milli Eğitim Bakanlığı adına Milli Eğitim Müdürlüğünün mührü ve Milli Eğitim Müdürünün imzası yer alır. Buna ek olarak MEB onaylı solfej kursu sertifikası e-devlet üzerinden de görüntülenebilmektedir.

Sertifika sınavı sonrasında kurumun size teslim ettiği sertifika üzerinde Eğitim Müdürlüğünün mührü ve Milli Eğitim Müdürünün imzası bulunmuyor, sertifika e-devlette görüntülenemiyorsa gerekli mercilere şikayetinizi iletmenizi öneririz.

Eğitiminizi Belgeleyin, Özgeçmişinize Ekleyin! - MEB Onaylı Solfej Kursu Sertifikası Ne İşe Yarar?

MEB solfej kursu sertifikası nasıl alınır sorusuna çeşitli açılardan bakarak yanıt verdiğimize göre son olarak MEB sertifikasının faydalarına göz atabiliriz. Her şeyden önce MEB onaylı solfej kursu sertifikası, eğitim aldığınız kurumun MEB ruhsatına sahip olduğunu göstererek eğitim standartları hakkında fikir verir. Nitelikli bir eğitimle vokal kullanımınızı geliştirebilir, şarkı söyleme performansınızı çok daha güzelleştirebilir, iletişim becerilerinizi güçlendirebilirsiniz.

Ancak MEB onaylı solfej kursu sertifikası faydaları itibariyle yalnızca bunu vadetmez. Özgeçmişinize ekleyeceğiniz MEB solfej kursu sertifikası; resmi ve özel kurumlarda uluslararası geçerliliğe sahiptir. Ayrıca gerek müzik sektöründe gerekse diğer sektörlerde rakiplerinizin bir adım önüne geçmenizi sağlayacaktır. Bunun dışında solfej eğitmeni olarak ileride eğitim sektörüne adım atmak istediğiniz takdirde MEB onaylı solfej kursu sertifikası, yeni bir kariyere başlamanıza olanak tanır.

[widget-172]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20