Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

2023 Yetenek Sınavları Kalktı Mı? – Yetenek Sınavları İçin Son Karar Ne?

Güzel Sanatlar Lise ve Üniversiteleri İçin Yetenek Sınavı Kararı Ne Oldu?

Yetenek sınavları hakkındaki tartışmalar bir dönem bildiğiniz gibi gündemi meşgul etmişti. Ancak güzel sanatlar lisesi ve üniversitelerinde eğitim almak isteyen birçok öğrenci ve öğrencilerin velisi bu kararlar karşısında kafa karışıklığı yaşamış ve yetenek sınavları kalktı mı sorusu en çok araştırılan konuların arasında ilk sıralarda yer almıştı. Dolayısıyla, güzel sanatlar lisesi ve fakültelerinde okumak isteyen her yaştan öğrenciyi ilgilendiren bu konu gelgitlerin yaşandığı bir hal almış ve belirsizliğini korumasıyla öğrencilerin aklını iyice karıştırmaya başlamıştı. 

2019 yılında ilk defa duyurulan bir karar olarak yetenek sınavları kalktı mı sorununu cevaplandırdığımız bu yazımızda hem güzel sanatlar lisesinde okumak isteyen öğrenciler hem de güzel sanatlar fakültelerinde eğitimine devam etmek isteyenler için süreci anlatıyoruz! Peki, 2023 yetenek sınavları yapılacak mı? Yetenek sınavı kalktı mı 2023 yılı için en çok merak edilen konuların başında geliyorken, 2023 yetenek sınavı kalkacak mı sorusunu yanıtlayalım…

 

Güzel Sanatlar Lisesi İçin Yetenek Sınavı Kalktı Mı?

Güzel sanatlar lisesi yetenek sınavı süreci kariyerini sanat ve sanat dalları ile ilgili mesleklerde sürdürmek isteyen öğrenciler için oldukça önemli bir konudur. Henüz lise döneminde kariyerinin gidişatına karar vermiş ve güzel sanatlar lisesi okumayı tercih etmiş birçok öğrenci, yetenek sınavları kalktı mı sorusunu hem başarılarının gölgelenmemesi hem de daha hakkaniyetli bir seçim yapılabilmesi amacıyla soruyor. 

Ancak bu sorunun muhatabı güzel sanatlar lisesi düzeyinde okuyan öğrenciler değil. Bunun sebebi ise YÖK tarafından çıkarılan kararın güzel sanatlar fakültelerine özgü olması. MEB’e bağlı güzel sanatlar lisesi yetenek sınavı sürecinde bu nedenle bir değişiklik meydana gelmemiştir. 

Yani kısaca, güzel sanatlar lisesi yetenek sınavı süreci normal seyrinde devam ederken; güzel sanatlar fakülteleri için konu halen bir tartışma öznesidir. 

Güzel Sanatlar Fakülteleri İçin Yetenek Sınavı Kalktı Mı?

Güzel sanatlar yetenek sınavları kalktı mı sorusunun asıl muhatabı güzel sanatlar fakültelerine hazırlanan lise mezunları ve güzel sanatlar fakültesi öğrencileridir. Güzel sanatlar lisesi mezunları kadar, güzel sanatlar fakültelerine öğrenci alımının yeteneğe dayalı ve daha hakkaniyetli yapılmasını isteyengüzel sanatlar fakültesi öğrencileri için de yetenek sınavı kalktı mı 2023 senesi için halen önemini koruyan bir sorudur.

Şuan için halen geçerliliğini ve tartışmalı duruşunu koruyan güzel sanatlar fakülteleri için yetenek sınavı tartışması nasıl başladı ve nerelere kadar vardı, biraz değinmekte fayda var.

Yetenek Sınavları Kalktı Mı? – Süreçte Nasıl Değişiklikler Oldu?

Güzel sanatlar fakülteleri için yetenek sınavı kalkacak mı sorusu her sene olduğu gibi 2019 yılından beri bu sene de gündemden düşmedi. İlk olarak 2019 yılında YÖK tarafından kaldırılacağı belirtilen güzel sanatlar yetenek sınavı büyük tepki ile karşılaşmıştı. 

Tepkilerin ardından 2021 yılına ertelenen karar daha sonra yeniden yetenek sınavı kalktı mı sorusu ile gündeme geldi. 2021 yılı geldiğinde ise yetenek sınavı ile alan bölümlerden bazılarında yetenek sınavı kalktı ve öğrenciler sınav sistemi ile bölümlere yerleştirildi. 

Kararla beraber yetenek sınavı kalkan bölümler ardından yeniden tepkilerin yükselmesi ve kararın geri çekilmesi ile yetenek sınavları kalkan bölümlerde de bu sınavlar geri geldi.

Tartışmaların odağında bulunan ve yetenek sınavlarının kaldırıldığı ancak daha sonra geri getirildiği bölümler;

  • Çizgi Film ve Animasyon
  • Egzersiz ve Spor Bilimleri
  • Grafik Sanatları, Grafik Tasarımı
  • Rekreasyon, Spor Yöneticiliği
  • Tekstil Geliştirme ve Pazarlama
  • Tekstil ve Moda Tasarımı

2019 yılının ardından oldukça tartışmalı geçen dönemin ardından yetenek sınavı kalkan bölümler daha sonra yeniden yetenek sınavları ile öğrenci alımına başladı. 

Ancak, halen yetenek sınavları kalkacak mı sorusunun cevabı kesin bir şekilde cevaplanacak bir sonuca ulaşmış değil. Bu nedenle, 2023 yetenek sınavı kalktı mı sorusunun cevabı son dakika gelişmesi gelene kadar “hayır” olabilir.

Hayalleriniz İçin Güzel Sanatlar Yetenek Sınavı Sizleri Korkutmasın!

2023 yetenek sınavı kalkacak mı sorusunun cevabını henüz tam olarak veremesek de şu anki gelişmeler ışığında öğrencilerin halen ilgili bölümlere girmek için yetenek sınavına girmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla yetenek sınavları, her öğrencinin çalışması ve yeteneklerini geliştirmesi gereken bir süreci kapsamaktadır.

Müzik Akademi olarak özellikle müzik eğitimi almak isteyen öğrencilerin güzel sanatlar yetenek sınavları sırasında başarılı olması adına onlara destek oluyor ve öğrencilerimize uzman eğitmenlerimizin deneyimlerini Avrupa standartlarında uygulamalı güzel sanatlar lise hazırlık eğitimlerimiz ile aktarıyoruz. Güzel sanatlar lisesi öğrencisi olmak isteyen ve yetenek sınavlarında başarılı olmayı amaçlayan öğrencilerimiz için diğer akademilerimiz en kaliteli eğitimlerle öğrencilerimize destek oluyoruz!

[widget-187]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20