Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Güzel Sanatlar Lisesi Yetenek Sınavı Sonuçları 2023 Ne Zaman?

Merakınızı Gideriyoruz: Güzel Sanatlar Yetenek Sınavı Sonuçları

Ortaokulun ardından güzel sanatlar liselerinin yetenek sınavlarına başvuran öğrenciler, heyecanla yetenek sınavı sonuçları için gün sayıyor. Güzel sanatlar lisesi yetenek sınavı sonuç açıklanma süreci kimi zaman telaş kimi zaman korku ve heyecan ile geçiyor. Güzel sanatlar liselerini kazanmak isteyen öğrenciler aynı zamanda yetenek sınavı sonuç belirleme sürecine nelerin etki ettiğini ve yetenek sınavı sonuçlarının nasıl hesaplandığını da merak ediyor. 

Güzel sanatlar lisesi 2023 yetenek sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak merak eden öğrenci ve veliler için sınav sonuçlarının nasıl hesaplandığını, sınav sonuçlarının nereden açıklandığını ve sınav sonuçlarının açıklanma tarihi hakkında bilgileri açıklıyoruz! Yetenek sınavları 2023 yılında ne zaman yapılacak bilmek isteyen ve yetenek sınavı sonuç açıklanma sürecini araştıranlar için güzel sanatlar lisesi 2023 yetenek sınavı hakkında bilinmesi gerekenler…

Güzel Sanatlar Lisesi Yetenek Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Güzel sanatlar lisesi okumak isteyen öğrenciler için 8. Sınıfın sonunda heyecanlı bir süre başlıyor. Güzel sanatlar liselerinde öğrenci olmak isteyen ve kariyerini sanat dalları ile ilgili mesleklerden biri ile sürdürmeyi amaçlayan öğrencilerin yetenek sınavı süreci, liselerin başvuru tarihlerini açıklaması ile başlıyor. 

Öncelikle yetenek sınavlarına başvuru tarihlerinin kaçırılmaması gerektiğini belirtelim… Yetenek sınavı 2023 yılında, MEB tarafından başvuru sürecinin açıklanması ile başlıyor. e-Okul üzerinden yapılan başvurular sonucunda, başvurularında herhangi bir sorun olmayan öğrenciler güzel sanatlar liselerinin yetenek sınavlarına girmeye hak kazanıyor. Özel okullar ise kendi sınav tarihlerini belirleyerek web siteleri üzerinden de başvuru alabiliyorlar.

2023 yetenek sınavı tarihlerini merak eden öğrenci ve veliler için henüz kesin bir bilgi yayınlanmadığını söyleyelim. MEB tarafından yayınlanacak olan sınav kılavuzu ile öğrenci ve veliler bilgi alabilmektedir.  

Güzel Sanatlar Lisesi Yetenek Sınavı Sonuçları Nasıl Hesaplanıyor?

Güzel sanatlar liselerine kayıt için LGS sonuçları değil Okul Başarı Puanı dikkate alınıyor. Güzel sanatlar yetenek sınavı sonuçları hesaplanırken okul başarı puanı ve yetenek sınavı başarısı göz önünde bulundurularak, açılan kontenjan sayısına göre öğrenci sıralaması yapılıyor. 

Güzel sanatlar lisesi yetenek sınavı sonuçları %70 oranında yetenek sınavı sonucu, %30 Okul Başarı Puanı baz alınarak hesaplanıyor. Ardından, adayların listesi çıkartılıyor. Kontenjan ise kayıt yaptıran ya da yaptırmayan öğrencilere göre değişebiliyor. Ek yerleştirmeler ile boş kalan kontenjanlara öğrenci alımı yapılabiliyor.

Güzel Sanatlar Lisesi Yetenek Sınavı Sonuçlarına Nereden Ulaşılabilir?

Güzel sanatlar lisesi yetenek sınavı sonuçları, sınavın yapıldığı tarihin ardından bir ay sonra açıklanması bekleniyor. Yetenek sınavı sonuç bilgisine ulaşmak için öğrenciler MEB’in sistemi e-Okul’dan yararlanabilirler. Yetenek sınavı sonuç sistemi üzerinden bilgi sahibi olan veli ve öğrenciler, kesin kayıt yaptırmak için kazandıkları okula gidebilirler. 

Yetenek sınavları sonuç bilgisi lise tercih döneminin öncesinde açıklanmaktadır. Ancak, güzel sanatlar liselerine kesin kayıt yaptıran öğrenciler daha sonra farklı bir liseye kayıt yaptıramazlar. 

Güzel Sanatlar Lisesi Yetenek Sınavı Sonuçları 2023 – Ne Zaman Açıklanıyor?

Güzel sanatlar yetenek sınavı sonuç bilgisi açıklanacağı tarihin genellikle sınav sonrasındaki 1 ay olduğunu belirtmiştik. Ancak yetenek sınavı sonuçları 2023 yılında ne zaman açıklanacağı hakkında kesin bir bilgi veremiyoruz. Bunun sebebi, henüz MEB tarafından güzel sanatlar liselerine dair bir sınav kılavuzunun yayınlanmamış olması. 

Dolayısıyla güzel sanatlar liselerine kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler için yetenek sınavı hakkında güncel bir bilgi henüz paylaşılmamış durumda. Yetenek sınavı sonuçları 2023 yılında ne zaman açıklanacak merak ediyorsanız bizi takip edin ve en güncel yetenek sınavı sürecinden bizimle haberdar olun!

[widget-187]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20