Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Yetenek Sınavı Başvurusu Nasıl Yapılır 2023? – Giriş Şartları

Güzel Sanatlar Liselerine Yetenek Sınavı Başvurusu Yapmak İsteyenler İçin Rehber

Güzel sanatlar liseleri ve fakültelerine başvuru yapmak isteyen gençlerin aklındaki ilk sorulardan bir tanesi  yetenek sınavı başvurusu nasıl yapılır sorusudur. Yetenek sınavı başvuruları güzel sanatlar lisesi ve güzel sanatlar fakültesi için ayrı konu başlıkları altında incelenmelidir. Bunun sebeplerinden ilki, güzel sanatlar liseleri ve fakültelerin ayrı seviyelerde eğitim veriyor olması ve farklı kurumlara bağlı olmasıdır. 

Dolayısıyla yetenek sınavı başvuru sürecinin de değişkenlik gösterdiği bu serüvende güzel sanatlar alanında yetenek sınavı başvurusu yapmak isteyen gençler için yetenek sınavı başvuru süreci hakkında hem lise düzeyi hem de üniversite düzeyini içeren bir yazı hazırladık. Yetenek sınavı başvurusu 2023 yılında nasıl şekillenecek öğrenmek için bizleri okumaya devam edin!

Güzel Sanatlar Lisesi Yetenek Sınavı Başvurusu e-Okul Üzerinden Yapılıyor!

Güzel sanatlar lisesi diğer liselere oranla çok daha farklı bir sistem ile işlediğinden veliler ve öğrencilerin aklında kafa karışıklığı olabiliyor. Bu nedenle güzel sanatlar yetenek sınavı başvurusu yapmak isteyen gençler ve velilerin ilk dikkat etmesi gereken kriterlerden bir tanesi yetenek sınavları başvuru sürecinin e-Okul üzerinden gerçekleştiği. Yetenek sınavı başvurusu 2023 yılında nasıl yapılıyor buradan bilgi alabilirsiniz. 

Güzel sanatlar lisesi yetenek sınavları başvuru sürecini kısaca anlatalım;

  • Güzel sanatlar, spor liseleri, görsel sanatlar, spor projesi uygulayan Anadolu İmam-Hatip liseleri arasında başvuru yapılması istenen okul türü seçilmesi gerekiyor. 
  • 2’den fazla okul seçen adayların başvuruları ne yazık ki geçersiz sayılıyor.
  • Engelli Sağlık Kurulu Raporu, Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu veya ÇÖZGER gibi resmi belgeler, herhangi bir engeli bulunan adayların sınavlara başvurusu sınavında yanında bulundurması gereken belgelerdir.
  • Adaylar, yetenek sınavları sırasında onlar için engel teşkil edebilecek özel durumlarını ve sağlık sorunlarını bildirmek zorunda. 
  • Müzik, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği veya görsel sanatlar alanlarından bir tanesi öğrenci tarafından seçilmeli. 

Ortaöğretime Geçiş Tercih Yerleştirme İşlemleri başlamadan başvuruların güzel sanatlar lisesi tarafından tamamlanıyor ve sisteme işleniyor dolayısıyla güzel sanatlar lisesi kesin kayıt yapmış adayların bu nedenle herhangi başka bir okula başvuramayacağını da söyleyelim.

Başvuru sürecinin ardından, öğrencinin yetenek sınavlarına nerede ve ne zaman gireceğini belirten bir sınava giriş belgesi oluşturulmaktadır. Yetenek sınavı başvurusu tamamlanmış ve sınav zamanı belirlenmiş olan öğrenci, belirtilen gün ve saatte sınav salonunda olmalıdır. Aksi halde yetenek sınavına alınması mümkün değildir.

Öğrenci değerlendirilirken %70 oranında sınav performansı, %30 oranında ise Ortaöğretim Başarı Puanı dikkate alınarak karar verilir. Ardından, tıpkı yetenek sınavı başvuru süreci gibi yetenek sınavı sonuçları da e-Okul üzerinden ilan edilir. 

Güzel sanatlar liselerine kesin kayıt için yapılması gerekenlerin ilk sırasında ise okulunuzda fiziksel olarak bulunmanız gerektiğidir. Öğrenci ve veli, belirtilen gün ve saatte okula gitmeli ve okulun belirttiği evrakları teslim ederek öğrenci kaydı oluşturmalıdır. 

Güzel Sanatlar Fakültesi Yetenek Sınavı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Güzel sanatlar gfakültesi bulunan üniversitelerde ise güzel sanatlar fakültesi yetenek sınavı başvuru süreci güzel sanatlar lisesi gibi işlememektedir. Özerk kurumlar olan üniversitelerde yetenek sınavı başvuru tarihleri üniversite yönetimi tarafından ilgili tarihler yaklaşmadan açıklanır veyahut üniversitelerin akademik takviminde belirtilir. 

Dolayısıyla güzel sanatlar yetenek sınavı başvurusu yapmak isteyen üniversiteli olma adayı gençlerin güncel bilgileri her zaman takip etmesi gerekmektedir. Ancak, istenilen üniversitenin güzel sanatlar yetenek sınavı başvuru sürecine katılmak isteyen öğrenciler aynı zamanda üniversite sınavından yeterli puanı almaları gerektiğini unutmamalıdır. Aksi halde, güzel sanatlar fakültesi yetenek sınavı başvurusu geçersiz sayılmaktadır. Üniversiteler her ne kadar yetenek sınavı sonucunda kontenjanı vereceği öğrencisini seçse de üniversite sınavı üniversiteye giriş için önemlidir.

[widget-187]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20