Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri Nereye Bağlı?

Velilerin ve Öğretmenlerin Endişelerini Gideriyoruz!

Spor liseleri, Güzel Sanatlar liseleri ve mesleki eğitim liseleri 2011 yılına kadar ayrı birer genel müdürlüğe sahipti. Ancak 2011 yılında yayınlanan 652 sayılı KHK ile bu durum değişti ve spor liseleri nereye bağlı sorusunun cevabı eskisinden daha karmaşık bir hal almaya başladı. 2011 yılında Güzel Sanatlar lisesi ve spor liseleri Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’ne bağlandı. Fakat bu kararın geçerliliği de uzun sürmedi…

Peki bugün Güzel Sanatlar ve spor liseleri nereye bağlı? Aşağıda sizlere spor liseleri ve Güzel Sanatlar lisesinin bugünkü durumu hakkında bilgi verdik ve buna ek olarak hem velilerin hem de bu okullarda çalışan eğitmen ve yöneticilerin endişelerini ele almaya çalıştık…

   

Artık Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne Bağlı Değiller! – Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri Nereye Bağlı?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi spor liseleri ve Güzel Sanatlar liseleri nereye bağlı sorusuna 2011 yılından itibaren Ortaöğretim Genel Müdürlüğü yanıtını verebiliyorduk. Ancak bu durum, 2018 yılında değişti. Günümüzde hem Güzel sanatlar liseleri hem de spor liseleri Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlandı. Dolayısıyla spor lisesi meslek lisesi mi gibi sorulara en azından idari anlamda evet yanıtı vermek gerekiyor.

Güzel Sanatlar ve spor liseleri için yapılan bu değişikliğin hem öğrenci velileri hem eğitmenler hem de idareciler için biraz kafa karıştırıcı olduğunu ifade edelim. Peki bu kafa karıştıran konular neler, gelin birlikte göz atalım…

Yöneticiler ve Eğitmenler Hangi Mevzuatı Esas Alacak? – Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri Nereye Bağlı?

Spor ve Güzel Sanatlar liseleri nereye bağlı sorusuna yukarıda yanıt verdik. Şimdi de bu liselerin Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlanmasının yarattığı kafa karışıklıklarına bakalım:

  • İlk olarak Güzel Sanatlar Lisesi ve spor liseleri için çalışan eğitmen ve idareciler mesleki teknik eğitim mevzuatına bağlı olup olmadıkları konusunda emin değil.
  • Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’ne bağlı iken öğretmenlerin müzik ve beden eğitimi için maaş karşılığı ders sayıları 15’ti. Ancak bu rakam, spor liseleri nereye bağlı sorusuna göre değişkenlik gösterebilir. Dolayısıyla ders sayısının 20’ye çıkacağını öngörmek mümkün.
  • Bunun dışında spor liseleri ve Güzel Sanatlar lisesi öğretmenleri atölye şefliği veya koordinatörlük ücreti alabilecek mi sorusu bir başka endişe olabilir.
  • Ayrıca gerektiğinde öğrencilerin hangi kuruma başvuru yapacağı sorusu da hala belirsiz gözükmektedir.

Kararın Gelecekte Değişmesi Muhtemel!

Her ne kadar Güzel Sanatlar ve spor liseleri nereye bağlı sorusuna bugün Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü şeklinde yanıt versek de gelecekte bu durumun değişmesi olası gözüküyor. Başta bu liselerde çalışan öğretmenler ve yöneticiler karardan pek memnun değil. 

Aksine eğitimde eşitlik talep eden öğretmenler okul türleri arasındaki farklı çalışma saatleri ve koşullarının denk hale getirilmesi için okul türlerini altında toplunda daha kapsayıcı bir Genel Müdürlüğün açılmasını istiyor…

[widget-187]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20