Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Özel Yetenek Sınavı Ne Zaman 2023?

Müzik Dolu Bir Gelecek İçin Hazırlıklarınızı İyi Planlayın!

Güzel sanatlar lisesi ve güzel sanatlar fakültesine giriş söz konusu olduğunda gerek öğrencilerin gerekse velilerin kafası oldukça karışmış gibi gözüküyor. Bilhassa son yıllarda yapılan değişiklikler nedeniyle özel yetenek sınavı ne zaman, hangi bölümler için özel yetenek sınavı var gibi soruların yanıtını bulmak zaman zaman zor olabiliyor.

Peki özel yetenek sınavı 2023 yılında ne zaman yapılacak? Güzel sanatlar liseleri ve güzel sanatlar fakülteleri için son durum ne? Yazımızda tüm bu sorulara yanıt vermiş olacağız. Eğer özel yetenek sınavı ne zaman 2023 yılında özel yetenek sınavı var mı diye merak ediyorsanız yazımızı incelemeye devam edin…

 

Liseler İçin Tarihi MEB Duyuruyor! – Özel Yetenek Sınavı Ne Zaman 2023?

Güzel sanatlar lisesi özel yetenek sınavları ne zaman sorusuna yanıt vermek için MEB’in açıklamasını beklemek gerekiyor. Henüz 2023 özel yetenek sınavı tarihleri hakkında Milli Eğitim Bakanlığı’ndan bir açıklama gelmedi. Özel yetenek sınavı tarihleri her yıl benzer dönemler yapılsa da kesin tarih değişkenlik gösteriyor. Bu nedenle özel yetenek sınavı 2023 tarihleri için MEB’in hangi tarihi ilan ettiğini görmeden kesin bir gün vermek mümkün değil…Ancak özel okullar web sitelerinden sınav başvuru tarihlerini yayınlayabiliyor, takip etmekte yarar var.

E-Okul Üzerinden Takip Edin! – Özel Yetenek Sınavları Ne Zaman 2023?

2023 özel yetenek sınavı tarihleri hakkında bilgi edinmek için MEB’in e-Okul sistemini takip edebilirsiniz. Nitekim özel yetenek sınavı tarihleri açıklandıktan sonra tüm başvuru süreci e-Okul üzerinden ilerliyor. Dolayısıyla özel yetenek sınavı ne zaman 2023 yılı tarihleri ne gibi soruların yanıtı belli olduğunda Milli Eğitim Bakanlığı bu bilgileri e-Okul üzerinden ilan ediyor.

Planınızı Haziran Ayına Göre Yapın! – Özel Yetenek Sınavı Ne Zaman 2023?

Güzel sanatlar lisesi özel yetenek sınavı ne zaman sorusuna kesin bir yanıt vermek son derece zor olsa da genellikle Haziran ayının tercih edildiğini söyleyebiliriz. Nitekim 2021 yılı özel yetenek sınavı tarihleri neymiş diye göz attığımızda Haziran’ın son iki haftasında başvuruların yapıldığını, ardından Temmuz’un ikinci haftasında da sınavların gerçekleştirildiğini görüyoruz. Bu nedenle kendinize bir çalışma takvimi planlamaya çalışıyorsanız Haziran ayı başvuruların başlayacağını göz önüne alarak programınızı düzenleyebilirsiniz.

Kesin Kayıtlar Tercihlerden Önce! – Özel Yetenek Sınavları Ne Zaman 2023?

Güzel sanatlar lisesi özel yetenek sınavı ne zaman sorusuna yanıt verdiğimize göre son olarak sonuç tarihlerinden de bahsedebiliriz. Özel yetenek sınavı 2023 sonuçları, büyük olasılıkla geçmişteki gibi diğer liselerin tercih dönemi tamamlanmadan önce açıklanacak ve kesin kayıtlar bitecek. Örneğin; 2021 yılında Ağustos’un son haftasında kesin kayıtlar yapılmıştı. Dolayısıyla 2023 yılında da benzer bir durumun gerçekleşeceğini varsayabiliriz.

Güzel Sanatlar Fakülteleri İçin Durum Biraz Karışık! – Özel Yetenek Sınavı Ne Zaman 2023?

Güzel sanatlar lisesi özel yetenek sınavı takviminin aksine söz konusu güzel sanatlar fakülteleri olduğunda işlerin biraz daha karışık olduğunu söyleyelim. Çünkü güzel sanatlar liseleri için özel yetenek sınavı tarihleri MEB tarafından merkezi bir şekilde belirlenirken güzel sanatlar fakülteleri için böyle bir durum söz konusu değil. Her bir güzel sanatlar fakültesi özel yetenek sınavı ne zaman yapılacak diye bağlı olduğu üniversiteyle müzakere ederek kendileri karar alıyor, dolayısıyla tercih etmeyi düşündüğünüz üniversitenin akademik takvimini takip etmeniz gerekiyor.

Buna karşılık çoğu üniversitenin özel yetenek sınavı tarihleri hakkında karar alırken Ağustos ayını tercih ettiğini söyleyebiliriz. Nitekim özel yetenek sınavı ile alım yapmayan bölümler için tercih dönemi olan Ağustos, çoğu zaman güzel sanatlar fakültesi özel yetenek sınavları ne zaman sorusunun da yanıtı oluyor. Dolayısıyla 2023 özel yetenek sınavı ne zaman yapılacak diye merak ediyorsanız planınızı Ağustos ayına göre yapmanızda bir sakınca yok.

[widget-187]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20