Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Müzik Öğretmeni Nasıl Olunur? – Geleceğin Müzisyenlerini Siz Yetiştirin!

Müzikal Becerinizi Eğitimle Birleştirin…

Müziğe yeteneği olan birçok insanın yönelebileceği kariyer seçeneklerinden biri de müzik öğretmeni olmaktır. Hele ki müzik dünyasının zaman zaman yorucu olabilen temposundan uzak kalmak, ancak müziğin de hayatınızda önemli bir yere sahip olmasını sağlamak istiyorsanız müzik öğretmenliği tam da aradığınız şey olabilir. Peki müzik öğretmeni nasıl olunur?

Aşağıda müzik öğretmeni olmak için yapmanız gerekenleri göz önüne alarak size kısa bir yol haritası çizmeye çalıştık. Müzik tutkunuzu koruyun ve bu yol haritasını takip etmeye çalışın. Başarılı bir müzik öğretmeni olarak geleceğin müzisyenlerini yetiştirebilirsiniz…

Müzik Öğretmenliği Okumaya Ne Dersiniz? – Müzik Öğretmeni Olmak İçin…

4 yıllık bir lisans programı olan müzik öğretmenliği bölümü, müzik öğretmeni nasıl olunur sorusuna verilebilecek en basit yanıtlardan biridir. Müzik öğretmeni olmak için Güzel Sanatlar Fakültelerinin müzik öğretmenliği bölümüne girebilir, okulu bitirdikten sonra KPSS’ye girdikten sonra müzik öğretmeni olarak atanmayı bekleyebilirsiniz.

Ancak hemen kısa bir hatırlatma yapalım. Müzik öğretmenliği bölümü öğrenci adaylarını TYT veya AYT gibi sınavlarla değil, yetenek sınavları ile seçer. Bu nedenle müzik öğretmeni olmak için daha ilk adımda bile yeteneklerinize güveniyor olmalısınız.

Yetenek Sınavlarına Hazırlanmaya Başlayın – Ne Kadar Erken O Kadar İyi!

Müzik öğretmenliği bölümü yetenek sınavları öğrencilerin sandığının aksine çoğu zaman oldukça zor bir sınavdır. Müzik öğretmenliği bölümü olan üniversitelerin sayısı her geçen gün artsa da yine de pek yeterli olmadığı gibi kontenjanları da sınırlıdır. Bu da yetenek sınavı sırasında fakültenin daha eleyici sorular soracağı anlamına gelir.

Bu nedenle eğer müzik öğretmenliği bölümü okumayı planlıyorsanız tıpkı TYT ve AYT sınavlarına hazırlanan arkadaşlarınız gibi siz de yetenek sınavları için disiplinli bir şekilde hazırlanmalı, akademik jüri karşısında başarılı bir performans gösterebileceğinizden emin olmalısınız.

Yalnızca Müzik Değil Pedagoji Eğitimi De Alacaksınız! – Müzik Öğretmeni Nasıl Olunur?

Müzik öğretmenliği bölümü, müzik öğretmeni olmak isteyen öğrencilerini yalnızca müzikal birikim açısından değil, pedagojik açıdan da yetiştirir. Müzik öğretmenliği bölümü içerisinde geleceğin müzik öğretmenleri; gelişim psikolojisi, sınıf yönetimi, ölçme ve değerlendirme gibi alanlarda da eğitim alarak yarının müzisyenlerini yetiştirmeye hazır bir eğitmen haline gelir.

Nitekim başarılı bir müzik öğretmeni yalnızca müzikal birikimiyle değil, öğrencilerinin yaş, seviye ve yeteneklerine göre ders planı oluşturabilmesi, pozitif bir öğrenim ortamı yaratabilmesi, öğrencilerin gelişimini takip ederek yeteneklerini geliştirmeleri için onları doğru şekilde yönlendirebilmesi gibi yeteneklere de sahip olmalıdır. Başarılı bir müzisyen olmak için müzikal birikim yeterli olsa da müzik öğretmeni olmak için yalnızca bunun yeterli olduğunu söylemek pek de doğru olmaz…

Maalesef Müzik Öğretmenliği Bölümü Yeterli Değil! – KPSS’ye De Girmelisiniz…

Eğer Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda müzik öğretmeni olarak hizmet vermek istiyorsanız müzik öğretmenliği bölümü mezunu olmanız maalesef yeterli değildir. Buna ek olarak tıpkı diğer bölümlerden mezun olan öğretmen adayları gibi KPSS’ye girmeli, puanınızla tercihte bulunmalı ve atanmayı beklemelisiniz.

Ancak hemen hatırlatalım özel eğitim kurumlarında müzik öğretmeni veya müzik eğitmeni olarak hizmet vermek için KPSS’ye girmek zorunda değilsiniz. Nitekim günümüzde her geçen gün daha çok sayıda özel kurum sanat ve eğitim merkezleri açmaktadır. Eğer kariyerinizi eğitmen olarak şekillendirmek istiyorsanız özel müzik eğitim kurumlarında müzik öğretmeni olmak için bu tür kurumlara başvuru yapabilirsiniz.

[widget-187]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20