Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Güzel Sanatlar Lisesine Gitmek İçin Ne Yapmalıyım?

Yeteneklerimi Göstermek İçin Hangi Aşamaları Takip Etmeliyim?

Lise hazırlık sürecine girmiş ve güzel sanatlar lisesine girmeyi planlayan öğrencilerin, güzel sanatlar lisesine gitmek konusu ile ilgili tahmin edilebileceği üzere oldukça fazla sorusu vardır. Fakat bu sorulardan önce öğrencilerin yeteneklerini analiz etmesi ve hangi alan için çalışacağına karar vermesi gerekmektedir. 

Öğrencilerin güzel sanatlar lisesine gitmek gibi bir amacı varsa öncesinde okul derslerinde başarı yakalaması beklenmektedir. Bunun sebebi ise ortaokul başarı puanının güzel sanatlar lisesine giriş şartı olmasından kaynaklanmaktadır. Güzel sanatlar lisesi giriş şartları her bölüm için temelde aynı olsa da aşamaların içeriği açısından farklılık gösterdiğini söyleyebiliriz. Yani her bölüm için yetenek sınavı ve ortaokul başarı puanı baz alınsa da yetenek sınavı içerikleri bölümlere göre değişmektedir. 

Yazımızın devamında güzel sanatlar lisesine gitmek için ne yapmalıyım diye soran öğrenciler için güzel sanatlar lisesine giriş şartlarından bahsettik. Eğer siz de güzel sanatlar lisesine girmek için neler yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız yazımızı incelemeye devam edin…

 

Güzel Sanatlar Lisesine Girmek İçin Ne Yapılmalı? 

Güzel sanatlar lisesine girmek isteyen öğrencilerin öncelikle ilerlemek istediği bölüme karar vermesi gerekmektedir. Karar verildikten sonra ise okul derslerinde başarı sağlanmalı ve ortaokul puanı yüksek tutulmalıdır. Sonrasında yetenek sınavlarına hazırlanmak için güzel sanatlar lisesi hazırlık kursu bakılmalı ve bölüme girmek için belirlenen kriterlere göre bir eğitim planı yapılmalıdır. 

Güzel sanatlar lisesine gitmek için ne yapmalıyım sorusunu soran öğrenciler yukarıda da bahsettiğimiz gibi öncelikle çalışmak istediği alanı belirlemelidir. Güzel sanatlar lisesi bölümleri ne diye merak edecek olursanız ise bölümler arasında; resim, müzik, fotoğrafçılık, grafik tasarım, heykel, tiyatro gibi bölümler sayılabilir. Yeteneklerinize ve ileride yapmak istediğiniz mesleğe göre yetenek sınavlarına hazırlanmalısınız.

Güzel sanatlar lisesine girmek, müzik bölümü istiyorsanız temelde her bölüm için geçerli olan kriterlere dayanır. Bu kriterler ise ortaokul başarı puanı ve yetenek sınavı sonucudur. Müzik bölümü için her okulun belli sınırlar içinde kendine özgün soruları bulunmaktadır. Fakat genel olarak bahsetmek gerekirse müzik bölümü yetenek sınavlarında; ses ve nefes, enstrüman çalabilme becerisi, müzik teknolojileri temel bilgisi gibi konular üzerinden sorular sorulmaktadır.

Resim bölümü için güzel sanatlar lisesine gitmek isteyenler ise hangi okula gitmek istediğine karar verip okulun güzel sanatlar lisesi giriş şartı hakkında bilgi verdiği yazıları okumalı ya da okulu arayıp iletişim kurmalıdır. Resim bölümü için güzel sanatlar lisesi giriş şartları ise yetenek sınavları düşünüldüğünde karakalem, çizim becerisi, desen, grafik tasarım gibi konulara olan yetenekler ve bilgiler üzerinden ilerlemektedir. 

Yalnızca resim ve müzik için konuşmuş olsak da hangi bölümü tercih etmek isterseniz edin, güzel sanatlar lisesine girmek için her öğrenci ile aynı süreçlerden geçeceğinizi bilmelisiniz. Bu sebeple yetenek sınavlarına iyi bir kurs ile çalışıp kendinizi geliştirmek için düzenli bir çalışma programı oturtmalısınız. Hayallerinize kavuşmak için doğru kurslarda kaliteli eğitimler almaya dikkat edin…

[widget-187]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20