Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Güzel Sanatlar Lisesinde Hazırlık Var Mı?

Güzel Sanatlar Lisesi Eğitim Programlarında Hazırlık Dönemi Nedir?

Ortaokuldan mezun olan 8. Sınıf öğrencileri arasından güzel sanatlar lisesi öğrencisi olmak isteyenlerin ve çocukları için güzel sanatlar liseleri araştıran velilerin aklındaki ilk konuların başında güzel sanatlar liselerinin eğitim planları ve yılları bulunuyor. Bu bağlamda güzel sanatlar lisesi eğitimi kaç yıl sürüyor, güzel sanatlar lisesinde hazırlık dönemi bulunuyor mu gibi konular da öğrenci ve velilerin aklında bulunan diğer soru işaretleri arasında yer alıyor. 

Güzel sanatlar lisesi hazırlık dönemi hakkında merak edilenleri yanıtladığımız ve güzel sanatlar lisesinin mesleki derslerine hazırlık için ne yapabilirsiniz değindiğimiz bu yazımızda ayrıca güzel sanatlar lisesinde hazırlık var mı, güzel sanatlar liseleri nasıl bir eğitim programı ile öğrenci yetiştiriyor sorularının da cevaplarını veriyoruz! 

Öğrencilerin Merak Ettiği Konu: Güzel Sanatlar Lisesi Hazırlık 

Hazırlık dönemi belli başlı liselerin eğitim programlarında bulunan ve buna göre 9. Sınıftan önce bir sene boyunca öğrencilerine ek eğitim verdikleri bir programdır. Hazırlık senesi bulunan okullar; hazırlık, 9, 10, 11 ve 12 olmak üzere 5 sene eğitim vermektedir. 

Güzel sanatlar liseleri hazırlık dönemini merak eden öğrenci ve velilerimizin sorusunu hemen yanıtlayalım... Güzel sanatlar liseleri 4 yıllık okullar olmakla birlikte herhangi bir güzel sanatlar lisesi hazırlık dönemi bulunmamaktadır. Öğrenciler 9, 10, 11 ve 12. Sınıflar olmak üzere 4 senelik sanat eğitimi programlarından mezun olmaktadır. 

Ancak, güzel sanatlar lisesi hazırlık sürecinden okul dönemi içerisinde dersleri destekleyici ve gelecek hayalleri bir konservatuvar okumak olan öğrenciler için bahsedilebilir. Öğrenciler eğer sanat derslerinde daha başarılı olmak ya da konservatuvar için temellerini daha sağlam atmak istiyorlarsa ilgili dersler için açılan özel kurslarda eğitim de alabilirler. Özellikle 12. Sınıfta bulunan öğrenciler için üniversite sınavı döneminde sanat ve eğitim merkezlerinin konservatuvara hazırlık kursları bulunmaktadır. 

Sonuç olarak güzel sanatlar lise hazırlık dönemi yoktur. Bunun yanında yoğun sanat dersleri ile 4 senesini geçiren öğrenciler hem konservatuvara hazırlanmak hem de derslerinde daha başarılı olmak için özel kurslar aracılığı ile yeteneklerini geliştirebilirler. 

Güzel Sanatlar Liseleri Eğitimi Nasıl Olur?

Güzel sanatlar lisesinde hazırlık dönemi bulunmadığından bahsetmiştik. Eğitim süresi 4 yıl olan güzel sanatlar liseleri eğitimi nasıl olur, eğitim sistemi nasıl işlemektedir bunlara da değinmekte yarar var. 

Güzel sanatlar liseleri eğitimi 9, 10, 11 ve 12. Sınıflarda öğrencilerin Müzik, Bale-Dans, Resim, Tiyatro ve Sinema – TV gibi eğitim programları hakkında detaylı ve temel dersleri barındıran bir eğitim programıdır. Öğrenciler 9. Sınıftan itibaren bu 5 alan içerisinden okumakta oldukları bölüm ile ilgili dersleri, matematik, Türkçe, coğrafya gibi temel kültür dersleri ile birlikte görmektedir.

[widget-187]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20