Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Güzel Sanatlar Lisesi Yetenek Sınavında Kaç Puan Almak Gerekir?

Güzel Sanatlar Lisesi İçin Kaç Puanla Alıyor?

Güzel sanatlar lisesi kazanmayı hedefleyen öğrenciler, yetenek sınavlarında başarılı olmak için sıkı ve düzenli bir şekilde çalışmalıdırlar. Tam bu noktada güzel sanatlar lisesi yetenek sınavı puanları ise liseye hazırlık sürecindeki öğrencilerin sıklıkla sorduğu sorulardan biri olmaktadır. Güzel sanatlar lisesine giriş şartlarından ilki ortaokul başarı puanıdır sonrasında yetenek sınavlarında geçer not alan öğrenci iki puanın ortalaması ile istediği okula girme şansını yakalar. Burada belirtmeliyiz ki güzel sanatlar lisesi kazanmak isteyen öğrenciler yalnızca yetenek sınavlarında başarılı olmayı değil okul derslerinde de başarılı olmayı hedefleyerek ortaokul başarı puanını yüksek tutmalıdır. 

Ortaokul başarı puanını yüksek tutan ve yetenek sınavlarına hazırlanmak isteyen öğrenciler güzel sanatlar lisesi yetenek sınavı kaç puan sorusunun cevabını bulabilmek için öncelikle gitmek istedikleri okulun yetenek sınavları kriterleri ve yetenek sınavı şartlarını öğrenmelidir. Bunun sebebi ise her okulun kendine ait sınav kriterlerinin olmasıdır. 

  

Güzel Sanatlar Lisesi Yetenek Sınavı Kaç Puan? – Güzel Sanatlar Lisesine Kaç Puanla Girebilirim?

Güzel sanatlar lisesi yetenek sınavı kaç puan diye soran ebeveyn ve öğrencilere belirtmek isteriz ki yetenek sınavları içeriği bölüme göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple öğrenci hangi bölümü istiyorsa o bölüm için detaylı bir çalışma sürecine girmelidir. Güzel sanatlar bölümleri arasında ise; resim, müzik, fotoğrafçılık, grafik tasarım, tiyatro, moda tasarım gibi bölümler mevcuttur. Bu bölümler arasından öğrenci yeteneği ve ilgisi olduğu bölüme göre bir çalışma programı planı oluşturarak yetenek sınavlarına hazırlanmalıdır.

Güzel sanatlar liseleri için yetenek sınavına gireceklere yetenek sınavlarının her okul ve bölüm için farklı içeriklere sahip olduğundan bahsettik. Güzel sanatlar lisesi yetenek sınavı puanları konusuna değinecek olursak ise geçerli puanın 50 olduğunu söyleyebiliriz. Fakat hemen belirtmeliyiz ki 50 puan tek başına yetenek sınavını geçmeniz için yeterli değildir. Kontenjan durumu ve ortaokul başarı puanı gibi etkenler yetenek sınavı puanınız üzerinde etkili unsurlar olacaktır. Bu sebeple bölümünüz ile ilgili yetenek sınavları kriterlerini en iyi şekilde kavrayıp bu doğrultuda bir çalışma planı oluşturursanız güzel sanatlar lisesi yetenek sınavı puanları ve geçer puan alıp alamayacağınız hakkındaki kaygılarınızı en az seviyeye indirmiş olursunuz.

Güzel sanatlar liseleri müzik bölümü yetenek sınavları; “Müziksel İşitme, Ritimsel Bellek, Ezgisel Bellek, Müziksel Çalma ve Söyleme” başlıklarında 4 bölüm şeklinde gerçekleştiriliyor. Yetenek Sınav Puanının %70’i ile Ortaöğretim Başarı Puanının (OBP) %30’u alınarak yine yerleştirme puanı belirleniyor. 50 puandan düşük adaylar değerlendirmeye alınmıyor.

Müzik Akademi İle Yetenek Sınavlarında Başarıyı Garantileyin!

Güzel sanatlar lisesi yetenek sınavı kaç puan diye soran hazırlık sürecindeki öğrencilerimiz ve ebeveynlerimizin kafasındaki soruları aydınlattığımız yazımızda, yetenek sınavları için sıkı bir çalışma gerektiğine de değindik. Güzel sanatlar lisesine hazırlık sürecinde öğrencilerin yöneleceği alan ile ilgili MEB onaylı ve deneyimli eğitmen kadrosu ile çalışan bir güzel sanatlar lisesi hazırlık kursu ile çalışması, yetenek sınavlarında başarıyı yakalamasını sağlayacaktır. 

Müzik Akademi ailesi olarak müzik bölümü için lise hazırlık sürecine giren ve yetenek sınavlarında başarı yakalamak isteyen öğrenciler için ayrıcalıklı bir hazırlık kursu programı sunuyoruz! Eğitim danışmanlarımız ve eğitmenlerimizle birlikte size en uygun güzel sanatlar lisesi hazırlık kursu programını planlayalım, müzikal yolculuğunuza bir adım önde başlayın.

[widget-187]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20