Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Güzel Sanatlar Lisesinde Tiyatro Bölümü Var Mı?

Geleceğini Yetenekleriyle Seçen Çocuklar…

Her çocuk, diğer arkadaşları gibi Anadolu, meslek veya fen liseleri ile geleceğini şekillendirmek zorunda değildir. Yetenekleriyle erken yaşlardan itibaren çocukları güzel sanatlar liselerine yönlendirmek erken yaşta eğitim alarak becerilerini şekillendirmeleri için iyi bir formül olabilir. Eğer çocuğunuzun oyunculuğa yeteneği olduğunu düşünüyorsanız Güzel sanatlar lisesi tiyatro bölümü sanatla iç içe bir yaşama sahip olması için ideal bir seçimdir.

Peki tiyatro bölümü olan liseler hangileri? Gelin, güzel sanatlar lisesi oyunculuk ve tiyatro bölümleri nerelerde var, çocuğunuzu hangi okullara gönderebilirsiniz gibi sorulara birlikte yanıt verelim. Ancak, önce Güzel Sanatlar liselerinde hangi bölümler olduğuna göz atalım…

 

Güzel Sanatlar Liselerinde Hangi Bölümler Var?

Güzel sanatlar lisesi tiyatro bölümü hakkında konuşmaya başlamadan önce güzel sanatlar liselerinde hangi bölümlerin olduğuna kısaca bakmakta fayda var. Aslında güzel sanatlar liselerini 4 ana bölümde ele alabiliriz. Bunlar; müzik, resim, dans ve tiyatro şeklindedir. Elbette lisenin müfredatına göre dans bölümü bale – dans şeklinde çeşitlenebilmekte, müzik bölümleri ise enstrümanlara göre dallara ayrılabilmektedir.

Dönelim Tiyatro ve Oyunculuğa… Güzel Sanatlar Lisesi Tiyatro Bölümü Hangi İllerde Var?

Ülkemizin farklı şehirlerinde güzel sanatlar liseleri var olsa da söz konusu güzel sanatlar lisesi tiyatro bölümü olduğunda aynı çeşitlilikten bahsetmek kolay değil. İstanbul’un dışına çıktığınızda hiçbir güzel sanatlar lisesi oyunculuk eğitimi vermiyor. Umarız, bu durum yakın gelecekte değişir. İşte İstanbul’da tiyatro bölümü olan liseler:

 • İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi - İstanbul
 • Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi – İstanbul
 • Pera Güzel Sanatlar Lisesi – İstanbul
 • İstanbul Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi – İstanbul
 • Cemal Reşit Rey Güzel Sanatlar Lisesi – İstanbul
 • Okyanus Koleji Güzel Sanatlar Lisesi – İstanbul
 • İstanbul Üniversitesi Vakfı Adıgüzel Okulları – İstanbul

Peki Tiyatro Bölümünde Ne Öğretiliyor? Güzel Sanatlar Lisesi Tiyatro Bölümü Dersleri

Az sayıda tiyatro bölümü olan liseler hakkında konuştuğumuza göre şimdi güzel sanatlar lisesi tiyatro bölümü dersleri hakkında konuşmaya geçebiliriz. Geleceğin oyuncularını yetiştiren güzel sanatlar lisesi tiyatro bölümü dersleri itibariyle de buna yönelik bir müfredata sahip. İşte güzel sanatlar lisesi tiyatro bölümü dersleri:

 • Oyunculuk,
 • Toplu Oyunculuk,
 • Ses – Nefes ve Konuşma,
 • Eskrim,
 • Pandomim,
 • Tiyatro Kuramları,
 • Dans,
 • Dramaturji

Yukarıda saydığımız güzel sanatlar lisesi tiyatro bölümü dersleri dışında her lisede bulunan Türk Edebiyatı, Dil ve Anlatım, Tarih, Coğrafya, Yabancı Dil gibi dersler tiyatro bölümü olan liseler için de geçerlidir.

Yetenek Sınavları İçin Şimdiden Çocuklarınızı Hazırlamaya Başlayın!

Tiyatro bölümü olan liseler listemizin kısalığı eminiz sizin de dikkatinizi çekmiştir. Eğer çocuğunuzun geleceğini oyunculuk yetenekleriyle şekillendirmesini istiyorsanız sadece bu listeyi görmek bile erkenden hazırlanmaya başlamanız gerektiğini gösteriyor. Çünkü tiyatro bölümü olan liseler az ve kontenjanları kısıtlı…

Müzik Akademi olarak başta müzik olmak üzere 7’den 70’e herkesin hayatında sanata yer açmasını sağlamaya kararlıyız! Müzik dışında Sinema Akademi, Resim Akademi, Dans Akademi gibi diğer Akademilerimizle birlikte çocuklarınızı güzel sanatlar lisesi bölümleri için hazırlıyor, tiyatro, resim, dans ve müzik bölümlerinin yetenek sınavlarında başarılı olmalarına yardımcı oluyoruz. Gelin, çocuklarınızın ihtiyaçlarını birlikte belirleyelim, onlara özel bir program hazırlayalım ve geleceklerini sanatla şekillendirelim…

[widget-187]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20