Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Güzel Sanatlar Lisesi Taban Puanları

Güzel Sanatlar Lisesine Girmek İçin Kaç Puan Gerekir?

Ortaokul eğitimini tamamlayan ve artık lise hazırlık sürecine giren öğrencilerin merak ettiği konulardan biri olan güzel sanatlar lisesi taban puanları her sene değişiklik gösteriyor diyebiliriz. Müzik gibi sıklıkla tercih edilen bölümler için kafa karışıklığını gidermek adına biz de yazımızda güzel sanatlar lisesi müzik bölümü taban puanları hakkında bilgi vererek, güzel sanatlar lisesi hazırlık kursları içinde müzik bölümünün yerinden bahsedeceğiz.

Çocuklarınızın geleceğini müzikle şekillendirmek istiyor ancak güzel sanatlar lisesi taban puanları hakkında yeterli bilgiye sahip olamadığınızı düşünüyorsanız yazımızın devamını inceleyerek güzel sanatlar lisesi müzik bölümü taban puanları ve müzik bölümü hakkında bilgiye sahip olabilirsiniz.

 

Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümü Taban Puanları 

Güzel sanatlar lisesine girmek için lgs puanına ihtiyaç duyulmaz. Yalnızca ortaokul başarı puanı ve yetenek sınavlarından geçerli puan almak önemlidir.  Bu sebeple güzel sanatlar lisesi müzik bölümü kazanmak isteyen öğrenciler sıkı bir güzel sanatlar lisesi hazırlık kursu programı ile hazırlanarak yetenek sınavlarına girmelidirler. Yetenek sınavları lise hazırlık süreci öğrencilerinin düşündükçe kaygı yaşadığı sınavlardır. Fakat iyi bir hazırlık süreci ile bu kaygılarınızı sonlandırabilir ve istediğiniz liseyi kazanma yolunda sağlam adımlar atabilirsiniz.

Güzel sanatlar lisesi taban puanları yetenek sınavları ile belirlendiği için taban puanları hakkında kesin bir bilgi vermek doğru olmayacaktır. Her sene yapılan yetenek sınavları ve sonuçlarına göre güzel sanatlar lisesi taban puanları değişiklik göstermektedir. Bu sebeple öğrenciler, güzel sanatlar lisesi taban puanları konusu hakkında sürekli bir araştırma halinde olurlar. Güzel sanatlar lisesi hazırlık kursları ile yoğun ve sıkı bir çalışma programı benimseyen öğrencilerin hayallerine ulaşma çabası içinde bu araştırmaları yapması oldukça normal bir durumdur. Bu noktada önemli olan şeyin öğrencinin stres yapmadan ve kaygı yaşamadan bu araştırmaları yapması olduğunu söyleyebiliriz. Yetenek sınavlarına düzenli çalışan ve hocalarının yönlendirmeleri doğrultusunda hareket eden öğrencilerin, güzel sanatlar lisesi taban puanları konusunda hiçbir kaygı yaşamamasını ve bu kaygılardan ziyade çalışmalarına düzenli bir şekilde devam etmelerini vurgulamak gerekir. 

Güzel sanatlar lisesi müzik bölümü taban puanları için ise öncelikle sürecin nasıl işlediğini öğrenmek daha doğru olacaktır. Güzel sanatlar taban puanları yetenek sınavlarına göre belirlendiği için net bir taban puanından bahsedilmez. Her öğrencinin yetenek sınavı sonucuna göre belli bir ortalama belirlenerek yetenek sınav sonuçları belli olur.

Güzel sanatlar liseleri müzik bölümü yetenek sınavları; “Müziksel İşitme, Ritimsel Bellek, Ezgisel Bellek, Müziksel Çalma ve Söyleme” başlıklarında 4 bölüm şeklinde gerçekleştiriliyor. Yetenek Sınav Puanının %70’i ile Ortaöğretim Başarı Puanının (OBP) %30’u alınarak yine yerleştirme puanı belirleniyor. 50 puandan düşük adaylar değerlendirmeye alınmıyor.

Elbette her lisenin özel olarak koyduğu kurallar da mevcuttur fakat genel olarak anlatmak gerekirse bahsi geçen özellikler neredeyse müzik bölümü için yapılan tüm yetenek sınavlarında geçerlidir. Bu sebeple güzel sanatlar lisesi lgs puanı ya da güzel sanatlar lisesi müzik bölümü taban puanları konusu hakkında net bir bilgi edebilmek oldukça zordur. Yetenek sınavlarının sonuçlarına göre hangi ortalamada olup olmadığınızı görebilirsiniz. Bu sebeple öğrenciler yetenek sınavlarına güzel sanatlar lisesi hazırlık kursları ile çalışmalı ve düzenli bir program ile çalışmalarını yürütmelidir.

[widget-187]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20