Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümü Dersleri

Geleceğin Müzisyenleri Hangi Dersleri Alıyor?

Yetenek sınavlarına çalışan ve müzik bölümü için güzel sanatlar lisesine hazırlanan öğrencilerin bu süreçte en az yetenek sınavları kadar merak ettiği konu güzel sanatlar lisesi müzik bölümü dersleri oluyor.  Güzel sanatlar müzik bölümü diğer bölümlere kıyasla oldukça kapsamlı bir bölümdür. Bu bölüm için dersler temelde aynı olsa da her okul için ayrı içeriklere sahip olduğunu söylemek mümkündür. 

Güzel sanatlar lisesi müzik bölümü dersleri, öğrencilerin 4 sene boyunca kapsamlı bir müzik bilgisine sahip olmasını amaçlar. Müzik bölümünden mezun olacak öğrencilerin başarılı bir müzik kariyerine sahip olmasını hedefleyen okullar, ders içeriklerini yoğun ve detaylı oluşturur. Öğrenciler için ilk etapta zor gibi görünen bu dersler aslında 4 senenin sonunda üniversite hayatları için oldukça yararlı eğitimler olarak onları ileriye taşır. 

Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümü Dersleri -  Geleceğinizi Şekillendirecek Dersler!

Güzel sanatlar lisesi müzik bölümü dersleri, öğrencilerin 9. Sınıftan 12. Sınıfa kadar seviye seviye artarak ilerleyeceği derslerden oluşmaktadır. Bu sebeple 9. Sınıf, müfredata uyma açısından bölüm derslerinin ağırlıklı olarak verilmediği senedir. Sonraki senelerde bölüm dersleri giderek yoğunlaşarak öğrencinin yeteneklerini geliştirme ve müzik bilgisini artırma amaçlanır. 

Güzel sanatlar lisesi müzik bölümü dersleri öğrenci adaylarının, müziğin temel konularında bilgi sahibi olmasını ve müzikal becerilerini açığa çıkarmasını amaçlar.  Bu doğrultuda güzel sanatlar müzik bölümü dersleri kapsamındaki derslerden bazıları şunlardır:

  • Diksiyon ve Beden Dili

Diksiyon ve beden dili güzel sanatlar lisesi müzik bölümü dersleri arasında öğrencilerin belki de en alakasız gördüğü derslerdir. Fakat diksiyon ve beden dili dersleri her müzik öğrencisinin ilerleyen yaşamlarında müzik kariyerinde iletişim becerilerinin kuvvetli olmasına yardımcı olmaktadır. 

  • Nefes ve Ses Egzersizleri 

Güzel sanatlar lisesi müzik bölümü dersleri arasında her okulun 4 sene boyunca eğitim planlarına dahil ettiği derslerden biri nefes ve ses egzersizleri dersleridir. Müzik bölümü okuyanların ses eğitimlerini tam anlamıyla oturtabilmesi için nefes ve ses egzersizleri yapması oldukça önemlidir.

  • Melodik Hafıza Çalışmaları 

Güzel sanatlar lisesi müzik bölümü dersleri öğrencilerin hem ilerleyen yaşamlarında kullanacağı hem de müzik kariyerinde ilerlemelerine yardımcı olacak derslerden oluşmaktadır. Bir melodiyi doğru şekilde tekrar edebilme becerisi kazandıran melodik hafıza çalışmaları öğrencilerin ritim duygusunun da gelişmesine yardımcı olmaktadır.

  • Müzik Tarihi 

Öğrenciler her ne kadar pratik ve uygulamaya dayalı dersler görse de müzik tarihi dersi ile teorik bilgiler de almalıdırlar. Bu sebeple müzik tarihi dersleri öğrencilerin hem genel kültürünü geliştirme açısından hem de içinde bulunduğu bölümün tarihi hakkında bilgi sahibi olması açısından oldukça önemli bir derstir.

Güzel Sanatlar Lisesini Kazanmak İçin En Doğru Eğitimleri Alın! 

Müzik Akademi olarak güzel sanatlar lisesini kazanmak isteyen öğrencilerin her zaman yanında oluyor, yetenek sınavlarında karşılarına çıkabilecek tüm teorik ve pratik zorluklara karşı öğrencilerimizi hazırlıyoruz!

[widget-187]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20