Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Güzel Sanatlar Lisesi Kaça Ayrılır? – Seçimi Yetenekleriniz Yapsın!

Geleceğinizi Yeteneklerinizle İnşa Edin…

Ülkemizde güzel sanatlar liselerinin sayısı her geçen gün artıyor. Nitekim erken yaşta yeteneklerini keşfeden pek çok çocuk ve genç, güzel sanatlar lisesi okuyarak yetişkin bir birey olmaya sanatla hazırlanıyor. Çocukların yeteneklerine göre farklı dallara ayrılan güzel sanatlar lisesi bölümleri herkese ilgi alanlarına en uygun sanat eğitimini alma fırsatı sunuyor.

Peki güzel sanatlar lisesi kaça ayrılır? Aşağıda sizler için güzel sanatlar lisesinde olan bölümler hakkında bilgi verecek, devlete bağlı güzel sanatlar liseleri ile özel liselerin arasındaki bölüm farklarından bahsedeceğiz. İşte güzel sanatlar lisesi hangi bölümler var sorusunun yanıtı…

 

Dans ve Tiyatro Bölümü Yalnızca Özel Liselerde Var! – Güzel Sanatlar Lisesi Kaça Ayrılır?

Güzel sanatlar lisesi kaça ayrılır sorusuna yanıt vermeden önce ufak bir hatırlatma yapalım. Devlete bağlı güzel sanatlar lisesi bölümleri içerisinde yer almadığı için tiyatro, oyunculuk ve dans bölümlerine aşağıda yer vermeyeceğiz. Yine de güzel sanatlar lisesi bölümleri arasında sayılması gereken dans ve tiyatro bölümleri için özel liseleri tercih edebilirsiniz. Nitekim İstanbul’da az sayıda lisenin müfredatında bulunan dans ve tiyatro bölümü için yetenek sınavlarına büyük bir ciddiyetle hazırlanmak son derece önem arz ediyor. Çünkü lise sayısının azlığına bağlı olarak kontenjanlar oldukça sınırlı…

Müzik, Görsel Sanatlar ve Spor: Tercihinizi Yapın! – Güzel Sanatlar Lisesi Kaça Ayrılır?

Yetenek sınavları için e-Okul üzerinden başvuru yaparken sistem yetenek sınavına girmek istediğiniz bölümü ve okul türünü seçmenizi istiyor. Güzel sanatlar lisesi kaça ayrılır sorusuna yanıt vermek için buradaki ayrımı esas alırsak 2+1 cevabını verebiliriz. +1 seçeneğimiz her ne kadar tam olarak güzel sanatlar liselerinde olmasa da benzer bir kapsamda değerlendirilen spor liseleri. Spor liselerini dışarıda bıraktığımızda ise güzel sanatlar lisesi bölümleri ikiye ayrılıyor.

Görsel sanatlar olarak sınıflandırılan güzel sanatlar lisesi bölümleri aslında temel olarak resim bölümlerini ifade ediyor. Ancak resim, tasarım ve dijital görsellik söz konusu olduğu için genel bir isimle görsel sanatlar olarak adlandırılıyor.

Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümü Kendi İçinde 3’e Ayrılıyor!

Bu noktada güzel sanatlar lisesi kaça ayrılır sorusuna yanıt bulmak isteyen müzik sever gençlere bir hatırlatma daha yapalım. Yetenek sınavları için başvuru yaparken güzel sanatlar müzik bölümü de üç ayrı dala ayrılıyor. Bunlar; müzik, Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği şeklinde. 

Müzik bölümü yalnızca müzik teorisi, batı müziği ve müzik endüstrisine yönelik kazanımları hedeflerken Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği bölümlerinde ise öğrencilerin, müzik bilgisi dışında enstrüman veya vokal kullanımı açısından Türk müziğinde gelişme sağlamaları hedefleniyor ve geleceğin koro sanatçıları olabilecek becerileri kazanımları arasına eklemelerine odaklanılıyor.

Tüm Bölümler Yetenek Sınavları ile Alım Yapıyor!

Güzel sanatlar fakülteleri için söz konusu olan karışıklığın aksine güzel sanatlar lisesi bölümleri için giriş şartları son derece açık. Öğrenci adaylarının öncelikle e-Okul üzerinden yetenek sınavları için başvuru yapması ve ardından verilen tarihte yetenek sınavlarına girerek bu sınavdan başarıyla ayrılması bekleniyor.

Bu nedenle güzel sanatlar lisesi kaça ayrılır sorusuna aradığınız yanıtı bulup hangi bölümü seçeceğinize karar verdiyseniz daha fazla vakit kaybetmeden yetenek sınavlarına hazırlanmaya başlayın, geleceğinize yetenekleriniz yön versin!

[widget-187]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20