Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Güzel Sanatlar Lisesi Kaç Puan 2023 – Güzel Sanatlar Lisesine Nasıl Girilir?

Güzel Sanatlar Liseleri İçin sınav Puanı Gerekli Mi Yoksa Yetenek Sınavı Mı?

Güzel sanatlar lisesini kazanmak isteyen öğrencilerin aklında beliren ilk soru işareti “güzel sanatlar lisesi nasıl kazanılır” sorusundan ortaya çıkar. Yeteneklerini kariyerine dönüştürmek isteyen birçok ilkokul öğrencisi erken yaşlardan itibaren bu sorunun cevabını aramaktadır. Ortaokuldan lise düzeyine geçerken tüm ülke genelinde yapılan LGS ve yetenek sınavı birbirinden farklı iki sınav türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle aklındaki soruları yanıtlamak isteyen öğrenciler güzel sanatlar lisesi kaç puan ile alıyor konusunda değil, güzel sanatlar lisesini kazanmak için yapılması gerekenler hakkında bilgilendirilmelidir. 

Güzel sanatlar lisesi hakkında bilgi edinmek isteyen ve sınav sistemi güzel sanatlar liseleri için nasıl işliyor merak eden öğrencilerimiz için LGS güzel sanatlar lisesi için gerekli mi sorusundan yola çıkarak bu yazıyı hazırladık… Gelin, Güzel sanatlar lisesini kazanmak için LGS etkili mi ayrıntılarına bakalım…

 

Sınav Çalışmanızı Yeteneğinizi Geliştirmeye Yönlendirin!

Güzel sanatlar lisesi kaç puan sorusu, LGS ve yetenek sınavı ikiliğinden kaynaklanıyor. Ortaokul döneminin ardından lise eğitimi için sınavlara hazırlanan öğrenciler arasında güzel sanatlar liselerini hedefleyenler, LGS’ye hazırlanmalı mıdır merak ediyor.  Güzel sanatlar liseleri ve puanları nasıl belirleniyor, güzel sanatlar lisesi kaç puan 2023 yılında bu sorular gençlerin en çok araştırdığı konu başlıkları arasında. 

Değişen eğitim sisteminde bu sorunun kesin bir cevabını ilerleyen tarihler için veremeyiz ancak şu anlık LGS güzel sanatlar lisesine giriş için bir etki yaratmıyor. Geçtiğimiz dönemlerde TEOG ile öğrencilerin yerleştiği eğitim sisteminde Yerleştirmeye Esas Puan'ın (YEP) yüzde 30'u alınarak hesaplanıyor, yetenek sınavlarının ise %70 etkisi bulunuyordu.

Güzel sanatlar liseleri müzik bölümü yetenek sınavları; “Müziksel İşitme, Ritimsel Bellek, Ezgisel Bellek, Müziksel Çalma ve Söyleme” başlıklarında 4 bölüm şeklinde gerçekleştiriliyor. Yetenek Sınav Puanının %70’i ile Ortaöğretim Başarı Puanının (OBP) %30’u alınarak yine yerleştirme puanı belirleniyor. 50 puandan düşük adaylar değerlendirmeye alınmıyor.

Dolayısıyla, günümüz sisteminde LGS’nin güzel sanatlar liselerine giriş için bir etkisi bulunmuyor. Güzel sanatlar lisesine nasıl girilir merak eden öğrencilerimiz için üzerinde durmamız gereken ilk ve en önemli kriter yetenek sınavları. Milli Eğitim Bakanlığı’nın sistemi e-Okul üzerinden yapacağınız başvurular sonucunda bu yetenek sınavlarına katılma hakkı kazanabilir ve sınavınıza girdikten sonra lise sonuçlarınızı bekleyebilirsiniz. 

Yeteneklerinizi Erkenden Geliştirmeye Başlayın!

Güzel sanatlar lisesini kazanmak isteyen öğrenciler ilk olarak istedikleri alana yönelik yeteneklerini geliştirmelidir. Müzik, resim, sinema-TV, dans-bale gibi güzel sanatlar lisesi bölümlerini kazanmak isteyen öğrenciler yetenek sınavlarını geçmek için teknik ve pratiklerini geliştirmeye yönelik çalışmalar içerisinde bulunmalı ve güzel sanatlar lisesi yetenek sınavı tarihleri hakkında bilgi sahibi olmalıdır. 

Yeteneklerini geliştirmeye erken yaşta başlayan öğrenciler, güzel sanatlar lisesi yetenek sınavları sırasında başarılı bir sonuç alacaklardır. Bunun için kendi başınıza çalışabilir ya da bir eğitim kurumundan yardım almayı tercih edebilirsiniz. Ancak yetenek sınavlarında başarılı olmanın anahtarı her zaman yeteneğinize yönelik pratik yapmak ve disiplinli çalışmaktır. 

Güzel sanatlar yetenek sınavı soruları her bölüm için farklı olmakla birlikte, yetenek sınavına giren öğrencinin yeteneğinin ne derece gelişmiş olduğu, ne kadar geliştirilebileceği ve farklı özellikleri de göz önünde bulundurularak sonuçlar belirlenir.

[widget-187]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20