Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Güzel Sanatlar Lisesi İçin LGS Gerekli Mi?

Doğru Hazırlık İçin Süreci İyi Bildiğinizden Emin Olun!

Hem güzel sanatlar lisesi hem de güzel sanatlar fakültesi bölümleri söz konusu olduğunda öğrencilerin de velilerin de aklı son derece karışık. Yetenek sınavları ile merkezi sınav sistemi arasında yapılan değişiklikler, güzel sanatlar liselerine hazırlanan öğrencileri kararsız bırakıyor. Peki son durum ne? Güzel sanatlar lisesi için LGS gerekli mi?

Aşağıda sizler için bu soruyu detaylı bir şekilde incelemeye çalıştık ve güzel sanatlar için LGS gerekli mi sorusunun yanı sıra güzel sanatlar lisesi nasıl kazanılır, hangi sınavlara girmelisiniz, puan nasıl hesaplanıyor gibi sorulara da yanıt verdik. İşte güzel sanatlar lisesine nasıl gidilir sorusunun yanıtı…

LGS Puanı Hesaplanmıyor! – Güzel Sanatlar Lisesi İçin LGS Gerekli Mi?

Güzel sanatlar için LGS gerekli mi sorusuna verebileceğimiz net bir yanıt var! Hayır, gerekli değil. Çünkü güzel sanatlar lisesi LGS puanı ile alım yapmıyor. Dolayısıyla güzel sanatlar lisesine gitmek için LGS’ye girmeye ihtiyacınız yok. Ancak yine de girmeniz faydalı olabilir. Çünkü güzel sanatlar liselerinin kayıt dönemi diğer liselerin tercih ve yerleştirme döneminden önce tamamlanıyor. Dolayısıyla eğer istediğiniz güzel sanatlar lisesini kazanamazsanız LGS puanı ile farklı bir liseye kaydınızı yapabilir, eğitim hayatınızı aksatmadan sürdürebilirsiniz.

LGS Yok, Yetenek Sınavı Var! – Güzel Sanatlar Lisesi İçin LGS Gerekli Mi?

Yukarıda güzel sanatlar lisesi LGS puanı ile alım yapmıyor dedik. Ancak yine de güzel sanatlar liselerinin öğrencilerini seçmek için bir eleme sistemine ihtiyaç duyduğu açık! Bu noktada LGS’nin yerine özel yetenek sınavları geliyor. Güzel sanatlar lisesi yetenek sınavları temel olarak öğrencilerin seçtikleri bölüme göre potansiyellerini ölçmeye yarıyor. Fakat puan hesaplanırken yalnızca yetenek sınavının hesaba katılmadığını da hatırlatalım…

OBP + Yetenek Sınavı – Güzel Sanatlar Lisesi Nasıl Kazanılır?

Güzel sanatlar lisesine nasıl gidilir sorusuna yanıt verirken yetenek sınavının yanı sıra OBP, yani Ortaöğretim Başarı Puanı’nı da göz ardı etmemek gerekir. Ortaöğretim Başarı Puanı öğrencilerin ortaöğretim sırasında aldıkları okul notlarının genel bir puanlama sistemine dönüştürülmüş halidir.

Güzel sanatlar lisesi LGS puanı yerine Ortaöğretim Başarı Puanı ile yetenek sınavında alınan puanı toplayarak öğrencinin bölüme girmeye hak kazanıp kazanmadığını belirler. Ancak bu noktada iki sınavın eşit değerlendirilmediğini de hatırlatalım. Giriş puanı hesaplanırken Ortaöğretim Başarı Puanı’nın %30’u hesaba katılırken yetenek sınavının %70’i hesaba katılır. Dolayısıyla diploma notu 100 olan bir öğrencinin güzel sanatlar lisesine giriş sırasında Ortaöğretim Başarı Puanı 30 olarak hesaplanır.

Yetenek Sınavları Kolay Değil! – Güzel Sanatlar Lisesi Nasıl Kazanılır?

Güzel sanatlar lisesi LGS puanı ile alım yapmadığı için bazı öğrenciler erken bir kutlama yapıyor olabilir. Ancak bir noktayı vurgulayalım. Güzel sanatlar lisesi nasıl kazanılır sorusu açısından önemli bir yere sahip olan yetenek sınavları hiç de kolay değil! Ülkemizde çok sayıda güzel sanatlar lisesi yok ve dolayısıyla kontenjanlar kısıtlı. Buna bağlı olarak güzel sanatlar liseleri yetenek sınavlarında öğrenci adaylarına gerçekten eleyici olabilecek sorular yöneltiyor…

Bu nedenle güzel sanatlar lisesi için LGS gerekli mi sorusuna aldığınız sevindirici yanıtın kutlamasını kısa tutarak hemen yetenek sınavlarına hazırlanmaya başlamalı, sınav sonunda başarılı olmak için eksiklerinizi gidermeli, kendinizi geliştirmelisiniz. Profesyonel bir destek alarak güvenilir ve deneyimli eğitmenlerden güzel sanatlar liselerine hazırlık dersleri almanız bize kalırsa başarıya ulaşmak için çok daha sağlam bir yol!

[widget-187]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20