Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Güzel Sanatlar Lisesi Başvurusu Nasıl Yapılır? Giriş Şartları Nelerdir?

Güzel Sanatlar Liselerine Başvururken Bunlara Dikkat Edin!

Çocuğunuzun geleceğini yetenekleriyle şekillendirmesini istiyorsanız güzel sanatlar lisesi her zaman en iyi alternatiflerden biri. Ancak güzel sanatlar lisesi başvurusu için yapmanız gerekenler diğer liselere kıyasla farklı olduğu için zaman zaman velilerin ve öğrencilerin aklının karışmasına neden olabiliyor.

Güzel sanatlar lisesi başvuru şartları hakkında önceden bilgi edinmeniz başvuru sırasında bir hata yapmanızın önüne geçecektir. Biz de bu nedenle güzel sanatlar lisesi başvurusu nasıl yapılır sorusuna sizin için yanıt vermeye çalıştık. İşte güzel sanatlar lisesi başvuru süreci…

Başvurular e-Okul Üzerinden! – Güzel Sanatlar Lisesi Başvuru Nasıl Yapılır?

Yetenek sınavları ile alım yapan liselerin ilan edilmesinin ardından güzel sanatlar lisesi başvuru süreci başlıyor. Ancak başvuruların e-Okul sistemi üzerinden yapıldığını hatırlatalım. Yine de online başvuru imkanına sahip olmayan veliler için başvuru formunu okul idaresine verme seçeneği de açık. Öncelikle güzel sanatlar lisesi başvurusu için öğrencilerin yetenek sınavlarına başvuru yapması ve belirlenen tarihte yetenek sınavında başarılı olması gerekiyor. Güzel sanatlar lisesi başvuru sürecini ise şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Öğrenci adaylarının öncelikle yetenek sınavına girmek istediği okul türünü seçmesi gerekiyor. (Güzel sanatlar, spor liseleri, görsel sanatlar, spor projesi uygulayan Anadolu İmam-Hatip liseleri). Ayrıca 2’den fazla okul seçen adayların başvurusu geçersiz kabul ediliyor.
  • Eğer adayın özel eğitim ihtiyacı varsa adayların yetenek sınavına Engelli Sağlık Kurulu Raporu, Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu veya ÇÖZGER gibi bir belgeyle gitmeli.
  • Güzel sanatlar lisesi başvurusu sırasında adaylar, yetenek sınavına engel teşkil edebilecek sağlık sorunlarını bildirmek zorunda.
  • Güzel sanatlar lisesi başvurusu sırasında müzik, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği veya görsel sanatlar bölümlerinden biri seçilmeli.
  • Yetenek sınavı ile alım yapan liselerin öğrenci yerleştirme işlemleri Ortaöğretime Geçiş Tercih Yerleştirme İşlemleri başlamadan tamamlanıyor. Dolayısıyla güzel sanatlar lisesi başvurusu yapmış ve liseye kaydını yapmış adayların diğer okul türlerini tercih edemeyeceğini vurgulayalım…

Yetenek Sınavları Sizi Bekliyor! – Güzel Sanatlar Lisesi Başvuru Sonrası…

Güzel sanatlar lisesi başvurusu sonrası e-Okul sisteminde adayların yetenek sınavına nerede ve ne zaman gireceğini gösteren sınav giriş belgesi oluşturulur. Adayın sınav giriş belgesinde yazan tarihte, gerekli belgelerle birlikte yetenek sınavının yapılacağı yerde olması şart! Yetenek sınavında başarının değerlendirilmesi içinse %70 oranında sınav performansı, %30 oranında ise Ortaöğretim Başarı Puanı göz önüne alınır. Bunun ardından yetenek sınavını başarıyla tamamlayan öğrenciler güzel sanatlar lisesi başvuru işlemleri için de kullandığınız e-Okul sistemi üzerinden ilan edilir.

Kesin kayıt içinse işlemler güzel sanatlar lisesi başvurusu gibi e-Okul’dan değil, kayıt yapılacak okulda fiziksel gerçekleştirilmelidir. Belirtilen kesin kayıt tarihi aralıklarında öğrenci ve velisinin okula gitmesi, ilgili evrakları teslim ederek kaydı gerçekleştirmesi gerekir. Kesin kayıt işleminden sonra yukarıda da vurguladığımız gibi öğrencinin diğer okul türlerini tercih etmesi mümkün değil!

Çocuklarınızı Hazırlanmaları İçin Erkenden Teşvik Edin!

Güzel sanatlar lisesi başvurusu sonrasında öğrencileri ilk bekleyen zorluk; yetenek sınavları! Nitekim giderek artsa bile ülkemizde güzel sanatlar lisesi sayılarının ve kontenjanlarının pek yüksek olmadığı bir gerçek. Bu da öğrencilerin zorlu bir elemeye tabi tutulacağı, dolayısıyla yetenek sınavları için ciddi şekilde hazırlanmaları gerektiği anlamına geliyor.

Yetenek sınavı hazırlıklarını güzel sanatlar lisesi başvuru sonrasına bırakmayın, çocuğunuzu şimdiden profesyonel bir eğitmenin de desteğiyle güzel sanatlar liselerine hazırlamaya başlayın, geleceklerini sanatla şekillendirmelerine imkan tanıyın…

[widget-187]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20