Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Güzel Sanatlar Lise Hazırlık Kurslarında Neler Öğretilir?

Büyük Hayalleri Olan Yetenekli Gençlere… Güzel Sanatlar Lise Hazırlık Kursu Eğitim Programları

Güzel sanatlar lisesi müzik bölümü yetenek sınavları, hayali bir güzel sanatlar lisesinde okumak olan her öğrencinin geçmeyi amaçladığı ölçütlerdir. Dolayısıyla, güzel sanatlar lisesi müzik bölümünü hedefleyen öğrenciler, yetenek sınavlarını geçmek için güzel sanatlara hazırlık kursu araştırır. Bu araştırma sırasında güzel sanatlar lisesi hazırlık eğitimi programları ve konu başlıkları öğrencilerin ilk göz gezdirdiği ve dikkat ettiği konulardandır. Güzel sanatlar lisesi müzik bölümü için çalışan öğrenciler, kendilerine ve müfredata uygun, nitelikli ve onları başarıya ulaştıracak bir güzel sanatlar lise hazırlık kursu ile çalışmalarına devam etmek ister.

Güzel sanatlar lisesi müzik bölümü için yeteneklerini geliştiren ve bir yandan güzel sanatlar lise hazırlık kurslarında ne öğretilir merak eden öğrencilerimiz için güzel sanatlar lisesi hazırlık dersleri nasıl işleniyor, güzel sanatlar lisesi hazırlık eğitimleri hangi konuları kapsıyor bahsettiğimiz bir rehber hazırladık! Eğer sizler de güzel sanatlar lisesi müzik bölümünü kazanmak için çabalıyorsanız ve hangi konular güzel sanatlar lisesi yetenek sınavı içerisinde bilmek istiyorsanız, sizlere oldukça yardımcı olacağını düşündüğümüz bu rehbere bir göz atın... 

 

Güzel Sanatlar Lise Hazırlık Eğitimleri Sizlere Ne Kazandıracak?

Güzel sanatlar lisesi yetenek sınavları için kendi başınıza çalışmayı düşünüyor olabilirsiniz ancak güzel sanatlar lisesi hazırlık kursları ile daha verimli ve düzenli çalışabileceğinizi de aklınızdan çıkarmayın... Kendi başınıza her ne kadar düzenli ve disiplinli çalışsanız da bir profesyonelin yardımını almak ve onun deneyiminden sınavlara hazırlanırken yararlanmak yetenekleriniz ve bilgi birikiminiz için fark yaratacaktır.

Güzel sanatlar lisesi hazırlık kursu sizlere ne kazandıracak kısaca bahsedelim;

  • Eksiklerinizi düzeltme imkanı
  • Atladığınız konuları çalışabilme fırsatı
  • Konuların tekrarını yapabilme
  • Düzenli ve verimli pratikler yapabilme
  • Neye, neden çalıştığınızı bilme
  • Yetenekleriniz ve tekniklerinizin bir profesyonel gözü ile ölçülebilmesi
  • Sınavların içeriği hakkında fikir sahibi olabilme

Dolayısıyla müzik bölümüne hazırlanırken güzel sanatlar lisesi hazırlık kursu ile yeteneklerinizi geliştirmek sizlere her zaman avantaj sağlar. Peki, güzel sanatlar lisesi hazırlık kurslarında ne öğretilir? Gelin, birlikte daha yakından inceleyelim...

Müzik Bölümü İçin Güzel Sanatlar Lise Hazırlık Kursu Eğitim Programları

Müzik bölümü için güzel sanatlar lise hazırlık kursları eğitim programlarında tamamen güzel sanatlar yetenek sınavı odaklıdır ve başarıyı hedefler. Dolayısıyla güzel sanatlara hazırlık kursları ders planlarını ve eğitim programlarını belirli konularda öğrencilerini geliştirmek üzerine kurmaktadır. 

Güzel sanatlar lise hazırlık kursları eğitim programlarında çalışacağınız konu başlıklarına kısaca bir göz atalım...

Temel Müzik Hazırlıkları

Nefes Egzersizleri, Uzun Cümlelerle Nefes Çalışmaları, Sesi Güçlendirme Çalışmaları, Doğru Tonlama ve Vurgulama Çalışmaları, Diksiyon Alıştırmaları, Hitabet ve Topluluk Önünde Beden Dili Kontrolü gibi konular güzel sanatlara hazırlık kursları tarafından öğrencilere verilmektedir. 

Ses Bilgisi Çalışmaları

Müzikte Ses ve Nota, Ses Yüksekliği, Ses Şiddeti, Ses Sürekliliği, Sesin Tınısı, İnce- Kalın ve Orta Sesler, Notaların Porte Üzerinde Gösterimi, Notaların Harfle Gösterimi, Müzikte Anahtarlar ve İşlevleri, Farklı Anahtarlarda Notaların Konumu güzel sanatlara hazırlık kursları tarafından öğrencilere ses bilgisi çalışması içerisinde verilmelidir.

Müzik ve Nota Bilgisi

Müzikte Vuruş ve Ölçü kavramları, Vuruş Sayılarına Göre Notalar ve Nota Değerleri, Sus İşaretleri ve Değerleri, Nokta ve Uzatma Bağı, Porte Üzerinde Ölçü Gösterimi, Ölçülerin Vuruş Sayıları gibi konu başlıkları öğretilmektedir.

Müzikte Dizi ve Gam, Modlar, Arızalar ve Değiştirici İşaretler, Aralıklar, Tamperaman Sistem, Diyatonik, Kromatik, Anarmonik Sesler ve Paralel Gamlar, Tam Aralıklar ve Minör - Majör, Eksiltilmiş ve Artırılmış Aralıklar, Diziler ve Dereceleri, Majör Dizilerin Oluşturulması, Minör Dizilerin Oluşturulması da müzik nota bilgisi içerisindedir.

Ses Eğitimi

Şarkı söyleme çalışmaları, ses temizliğini ve oktav genişliğini gösterecek düzeyde seçilen bir Okul Şarkısı, Halk Şarkısı veya Lied örneği seslendirme çalışmaları yapılmakta ve Sesin Volümünün Artırılması, Sesin Volümü İle Oynama, Konuşma ve Şarkı Söylemede Nefes Tekniklerinin Önemi, Konuşma ve Şarkı Söyleme Esnasında Olası Problemler, Beden Dili ve Ses Tonu İlişkisi, Artikülasyon, Fonetik, Seslerin Sınıflandırılması, Erkek Sesleri ve Kadın Sesleri gibi konular ile öğrencinin ses bilgisini kavraması sağlanmaktadır.

Piyano İle Ses Eğitimi 

Dil Geliştirme Çalışmaları, Çene Geliştirme Çalışmaları, Dudak Çalıştırma Çalışmaları, Vokal Eğitiminde Dikkat Edilecek Hususlar, Şarkıcı ve Konuşmacılar Açısından Solunum, Larenksin Açılması, Kafa Sesi ve Falset Arasındaki Farklar, Şan Teknikleri ve Yumuşak Damak çalışmaları, Piyanoda 2/4 - 3/4 - 4/4'lük Ölçüler, Farklı Değerlerde Notalar, Kulak Çalışmaları, Temel Müzik Terimleri, Gam ve Arpej Egzersizleri, Tek Ses Sesletim Alıştırmaları, Çift Ses Sesletim Alıştırmaları, Üçlü Akor Sesletim Çalışmaları, Ezgi Tekrarlama Egzersizleri, Ritim Çalışmaları, Majör ve Minör Gamlarda Etütler ile piyano ile eğitim verilmektedir.

Türk Müziği Bilgisi ve Eğitimi

Türk Müziğinde Makamlar ve Diziler, Ölçü ve Tartımlar, Makam Transpozisyonları, Enstrüman Eşliğinde Vokal Çalışmaları, Usuller, Ana Usuller, Aksak Usuller, Birleşik Zamanlı Usuller, Farklı Usullerde Eser İcrası, Türk Sazları Eşliğinde Eser icrası gibi konular işlenir.

Enstrüman Çalışmaları

Öğrencinin herhangi bir enstrüman için fiziksel yatkınlığı ölçülmekte eğer okulun belirlediği bir enstrüman varsa bu enstrüman üzerine yoğunlaşılmakta ve paralel bir şekilde eğitim verilmektedir.

En Kapsamlı Eğitim Programları İle Müzik Akademi Yanınızda!

Güzel sanatlar lisesi müzik bölümü hayaliyle çalışan ve kazanmayı hedefleyen öğrenciler, güzel sanatlar lise hazırlık kursları ile ses eğitimi alabilecek, eksiklerinin üzerine düşebilecek, bol bol pratik yapabilme imkanı bulacak ve müzik tekniklerini geliştirecekler. Güzel sanatlar hazırlık kursunda ne öğretilir bahsettiğimiz bu yazımızdan yola çıkarak sizler de bir güzel sanatlar lisesi hazırlık dersi sizlere ne sunar fikir sahibi olabilir ve kendinize uygun bir güzel sanatlar lisesi hazırlık kursu seçebilirsiniz.

15 yıllık deneyimi ile Avrupa standartlarında uygulamalı güzel sanatlar lisesi hazırlık eğitimi programı sunan MEB onaylı eğitim kurumu Müzik Akademi, hedefi güzel sanatlar lisesi müzik bölümü olan her öğrenci için istek ve ihtiyaçlarına uygun güzel sanatlara hazırlık kursu programı sunuyor. Her geçen gün kendimizi geliştirdiğimiz müzik eğitimi sistemi ile güzel sanatlar lisesi hazırlık sürecinde olan birçok öğrenciye yardım ediyor ve başarılı sonuçlar elde etmelerini sağlıyoruz. Güzel sanatlar lisesi hazırlık kursu ile müzik bölümüne hazırlanmak ve hayallerini gerçekleştirmek için ilk adımı atmak isteyen öğrencilerimizi Müzik Akademi ailesine katılmaya çağırıyoruz!

[widget-187]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20