Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Güzel Sanatlar İçin Hangi Sınava Girilir? – Yeteneklerinizle Yarını İnşa Edin!

Yetenek Sınavlarına Dair Kafa Karışıklığına Son Veriyoruz!

Gerek ortaöğretim gerekse yüksek öğretim düzeyinde öğrencilerin ve velilerin aklına en çok takılan konulardan biri güzel sanatlar için hangi sınava girilir sorusudur. Özellikle son on yılda yapılan değişiklikler nedeniyle hem anne babaların hem de sanat sever gençlerin güzel sanatlar fakültesi ve güzel sanatlar lisesi yetenek sınavları hakkında kafası oldukça karışmış gibi gözüküyor.

Gelin, bu kafa karışıklığını birlikte sonlandıralım ve güzel sanatlar için hangi sınava girilir sorusuna yanıt vermeye çalışalım. Öncelikle güzel sanatlar fakültesi yetenek sınavları dışında herhangi bir sınava girmek gerekiyor mu sorusuna yanıt verecek, ardından da güzel sanatlar lisesi öğrenci adaylarının soru işaretlerini ortadan kaldırmaya çalışacağız. İşte güzel sanatlar için hangi sınava girilir sorusunun yanıtı…

 

Güzel Sanatlar Fakültesi Yetenek Sınavları ile Alım Yapar, Ancak…

Güzel sanatlar için hangi sınava girilir sorusuna güzel sanatlar fakültelerinden başlayarak yanıt verelim. Güzel sanatlar fakültesi yetenek sınavları ile alım yapan okullardan biridir. Ancak burada unutulmaması gereken bir nokta olduğunu vurgulayalım. Gireceğiniz bölüme göre bu durum değişebilir. Örneğin Grafik Tasarım, Görsel İletişim ve Tasarım gibi geçmişte yetenek sınavları ile alım yapan bölümlerin birçoğu için durum artık değişmiştir. Buna ek olarak hala yetenek sınavı ile alım yapan bölümlerde de TYT sınavına girmek gerekir.

Güzel Sanatlar İçin TYT Yeterli Mi? – Güzel Sanatlar İçin Hangi Sınava Girilir?

Güzel sanatlar fakültesi yetenek sınavları ile alım yapar cümlesinin ikinci ancaklı tamamlayıcısı ise TYT sınavı ile ilgilidir. Eğer gireceğiniz bölüm yetenek sınavları ile alım yapıyorsa TYT’ye girmeniz gerekmediğini düşünmemelisiniz. Aksine güzel sanatlar fakültesi yetenek sınavları için öncelikle TYT baraj puanını geçmeniz şartı koşulur. Barajı geçemeyen öğrencilerin yetenek sınavı için yaptığı başvuru kabul edilmez.

Peki güzel sanatlar için AYT gerekli mi? İşin bir de bu boyutu var…

Güzel Sanatlar İçin AYT Gerekli Mi? – Güzel Sanatlar İçin Hangi Sınava Girilir?

İç Mimarlık, Grafik Tasarım, Dijital Tasarım ve benzeri birçok bölüm geçmişte yalnızca yetenek sınavları ile alım yapıyordu. Ancak bu durum birkaç yıldır değişti. Bu nedenle güzel sanatlar için AYT gerekli mi sorusuna hangi bölümü tercih ettiğinize göre farklı bir cevap verilebilir. Eğer bölüm yetenek sınavları ile alım yapıyorsa yalnızca TYT sınavına girmek yeterlidir, ancak yetenek sınavları kapsamından çıkarılan bölümlerden biri ise tıpkı diğer üniversite bölümleri gibi TYT ve AYT sınavlarına girerek gerekli taban puanı almalısınız…

Eğer hangi bölümler özel yetenek sınavı ile alıyor diye merak ediyorsanız özel yetenek sınavları ile alım yapan bölümler hakkında bilgi verdiğimiz yazımıza göz atabilirsiniz. 

Peki Ya Güzel Sanatlar Liseleri? – Güzel Sanatlar İçin Hangi Sınava Girilir?

Güzel sanatlar fakülteleri için her ne kadar işler biraz karışık olsa da söz konusu güzel sanatlar lisesi için LGS gerekli mi veya güzel sanatlar liselerine nasıl girilir gibi sorular olduğunda yanıt vermek çok daha kolaydır. Çünkü her güzel sanatlar lisesi yetenek sınavları ile alım yapmayı sürdürmektedir. Üstelik güzel sanatlar lisesi yetenek sınavları e-Okul ile yarı tümleşik bir hale getirilerek merkezi bir sınav sistemine de adapte edilmiştir. Dolayısıyla öğrencilerin ve velilerin süreci takip etmesi çok daha kolaydır.

Güzel Sanatlar Lisesi İçin LGS Gerekli Mi? – Güzel Sanatlar İçin Hangi Sınava Girilir?

Güzel sanatlar fakültelerinden farklı olarak güzel sanatlar lisesi için yetenek sınavları yeterlidir. Buna ek olarak öğrencilerin bir de güzel sanatlar lisesi için LGS gerekli mi sorusuna hayır yanıtını rahatlıkla verebiliriz. Çünkü sınav ve yerleştirme tarihlerine baktığımızda, yetenek sınavlarının sonuçlarının açıklanması ve güzel sanatlar lisesi kesin kayıt tarihlerinin ortaöğretim seçme ve yerleştirme işlemlerinden önce olduğunu görebilmekteyiz. Dolayısıyla öğrenciler LGS’ye girse bile kesin kayıttan sonra diğer okul türlerinden tercih yapamamaktadır.

Güzel sanatlar lisesi için LGS gerekli değildir, ancak güzel sanatlar lisesi yetenek sınavları için sorulan soruların zaman zaman oldukça zor olduğunu da hatırlatalım. Bu nedenle LGS’ye girmek zorunda olmadığınız için sevincinizi kısa tutmalı, tıpkı LGS’ye hazırlanır gibi güzel sanatlar yetenek sınavları için de disiplinli bir biçimde hazırlanmalısınız.

[widget-187]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20