Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Ankara Güzel Sanatlar Lisesi Yetenek Sınavı Ne Zaman 2023?

Hazırlıklarınızı Şimdiden Yapın! Ankara Güzel Sanatlar Lisesi Yetenek Sınavı Ne Zaman?

Müzik ve resim sınıfları, kütüphanesi, spor salonu, laboratuvarı çok amaçlı salonları ile Ankara Güzel Sanatlar Lisesi ülkemizin en önemli güzel sanatlar liselerinden biri. Ankara’nın Çankaya ilçesinde yer alan okul, öğrenci adaylarına Müzik ve Resim olmak üzere iki farklı bölümde erken yaşta sanat eğitimi alma fırsatı sunuyor. Ankara Güzel Sanatlar Lisesi yetenek sınavları her iki bölüm için de aynı tarihte yapılıyor ve müracaatları aynı dönem içerisinde alınıyor.

Peki Ankara Güzel Sanatlar Lisesi yetenek sınavı ne zaman 2023 yılı içerisinde hangi tarihte yapılacak? Hazırlık sürecini erken planlamak isteyen öğrenciler, bu sorunun yanıtını merak ediyor. Aşağıda sizler için Ankara Güzel Sanatlar Lisesi yetenek sınavı tarihleri hakkında bilgi verdik. Yazımızı inceleyerek daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. İşte Ankara Güzel Sanatlar Lisesi yetenek sınavı 2023 tarihleri…

Başvurular Haziran’ın Son İki Haftası! – Ankara Güzel Sanatlar Lisesi Yetenek Sınavı Ne Zaman 2023?

Ankara Güzel Sanatlar Lisesi yetenek sınavı ne zaman sorusuna dilerseniz başvuru tarihlerine göz atarak yanıt vermeye başlayalım. Çünkü ilk olarak e-Okul sistemi üzerinden başvuru sürecini doğru bir şekilde tamamlamanız gerekiyor. MEB’in belirlediği aralığa göre Ankara Güzel Sanatlar Lisesi yetenek sınavı 2023 başvuru tarihleri Haziran’ın son iki haftası olacak. Nitekim 2022 yılı başvuru tarihlerine baktığımızda da 14-30 Haziran arasında başvuruların kabul edildiğini görüyoruz. 2023 yılında Ankara Güzel Sanatlar Lisesi yetenek sınavı tarihleri için de değişiklik olacağını düşünmemiz için hiçbir neden yok!

Kesin Tarihler e-Okul’da! – Ankara Güzel Sanatlar Lisesi Yetenek Sınavı 2023

Henüz kesin başvuru tarihlerine dair Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapmış olduğu bir açıklama yok. Ancak kesin tarihler açıklandığında hemen öğrenmek istiyorsanız bizi takip edebileceğiniz gibi e-Okul sistemi üzerinden de öğrenmeniz mümkün. Nitekim başvuru işlemlerini de e-Okul üzerinden yapacağınız için Ankara Güzel Sanatlar Lisesi sınavı tarihlerini öğrenmek adına sistemi düzenli olarak kontrol edebilirsiniz.

Sınav Hazırlıklarınızı Temmuz’a Göre Yapın! – Ankara Güzel Sanatlar Lisesi Yetenek Sınavı Ne Zaman 2023?

Ankara Güzel Sanatlar Lisesi yetenek sınavı başvurularının Haziran ayında bitmesinin ardından sınavın gerçekleştirildiği tarih ise Temmuz’un ikinci haftası oluyor. 2022 yılı sınav takvimine baktığımızda Ankara Güzel Sanatlar Lisesi sınavı için Temmuz’un ikinci haftasının tercih edildiğini görüyoruz. Sınavın yine benzer bir tarihte yapılacağını düşünerek hazırlık sürecinizi planlamanız mantıklı olacaktır…

Neler Soruluyor? – Ankara Güzel Sanatlar Lisesi Yetenek Sınavı 2023

Ankara Güzel Sanatlar Lisesi yetenek sınavı tarihleri hakkında bilgi verdiğimize göre biraz da sınavda öğrenci adaylarına sorulan sorular hakkında konuşabiliriz. Daha önce okulun yaptığı sınavlara ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın müzik bölümü müfredatlarına baktığımızda gelecek soruların şunları içereceğini söylemek mümkün:

  • Piyanodan verilen bir, iki, üç ve dört sesin tekrarlanması istenir. Böylelikle öğrencinin akordaki sesleri ne derece ayırt edebildiği ölçülür. Buna müziksel işitme denir.
  • Ezgisel belleği ölçmek için piyanodan bir melodi çalınır ve öğrenciden tekrar etmesi istenir. 
  • Ritmik belleği ölçmek için öğretmen bir ritim parçası seslendirir ve öğrenci tekrar eder.
  • Tercih edilen bölüm ve uzmanlaşmak istenilen alana göre öğrencinin müfredatta yer alan bir eseri vokal veya enstrümanla icra etmesi istenir.

Hayalleri Gerçeğe Dönüştürmenin Yolu: Sıkı Çalışmak!

Ankara Güzel Sanatlar Lisesi yetenek sınavları ne zaman 2023 yılında sınavlar hangi tarihlerde yapılacak sorularına yanıt bulduk. Şimdi sırada bu tarihlere kadar sıkı ve disiplinli bir şekilde çalışarak tüm eksiklerimizi gidermek ve kendimizi geliştirmek var! Unutmayın ki ülkemizde güzel sanatlar liselerinin sayısı son derece az ve kontenjanlar kısıtlı. Bu nedenle yetenek sınavında gerçekten iyi bir performans gösterdiğinizden emin olmalısınız.

Bizim önerimiz yalnızca kendi başınıza çalışmakla yetinmeyerek güvenilir ve deneyimli bir eğitmen veya eğitim kurumundan profesyonel destek almanız. Bu şekilde çok daha verimli ve gerçekten hayallerinize ulaşmanızı sağlayacak bir hazırlık dönemi geçirebilirsiniz…

[widget-187]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20