Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

İlk Gitar Dersinde Ne Öğrenilir?

Gitar Eğitiminde İlk Adımlar!

Gitar çalmanın hem zihinsel hem de fiziksel gelişime çok katkısı vardır. Hafızayı güçlendirir, yaratıcılığı artırır, parmak kaslarının ve bileklerin güçlenmesini sağlar. Tüm bu faydaların yanında elbette ritim kulağınız ve müzik kültürünüz de genişler. Bu kadar tercih edilen ve faydalı bir müzik aletini çalmak isteyen insan sayısı da oldukça fazladır. Gitar eğitimi almak isteyenlerin sıklıkla sorduğu sorulardan biri ise ilk gitar dersinde ne öğretilir? Sorusudur.

Yazımızda sizlere ilk gitar dersinde ne öğretilir sorusunun cevabını vererek gitar eğitimi almayı düşünenlerin bu konu ile ilgili bilgi sahibi olmalarını sağlayacağız. Gelin ilk gitar dersinde ne öğretilir birlikte görelim…

İlk Gitar Dersinde Neler Yapılır?

Gitar eğitiminde ilk derste neler yapılır sorusunu açıklamak gerekirse:

 • İlk olarak eğitmen ve öğrenci tanışarak kaynaşır.
 • Öğrencinin seviyesi ölçülerek gitar geçmişi olup olmadığı öğrenilir.
 • Öğrencinin seviyesi analiz edildikten sonra en uygun gitarı bulma aşamasına geçilir.
 • Öğrencinin beklenti ve hedefleri öğrenilir.
 • Çalışma ve eğitim planları anlatılarak öğrencinin beklenti ve hedeflerine en uygun eğitim metodu belirlenir.
 • Öğrencinin sevdiği müzik türü ve parçalar öğrenilerek eğitmene ön bilgi sağlanır.

İlk Gitar Dersinde Neler Öğretilir?

Eğitmen ve öğrenci tanışıp bir eğitim planı oluşturduktan sonra ilk gitar dersi artık başlamış olur ve derste öğretilenler:

 • İlk gitar dersi başladığında gitar geçmişi olan öğrenciler ve gitara yeni başlayan öğrenciler arasında eğitim planları değişiklik gösterir. Gitar geçmişi olan öğrencilerin seviyesine göre egzersizler ile başlanır fakat yeni başlayanlar için tamamen parmak kaslarını esnetmeye dayalı bir hafif bir egzersiz yapılır.
 • Bir elin kullanımı öğretildikten sonra diğer elin kullanımı öğretilir.
 • Sağ eli kullanmayı hafifçe kavradıktan sonra sol el kullanımına geçilir.
 • Gitarın 6. Telindeki 1.2.3.4 perdelerine basma öğretilir.
 • Göz koordinasyonu aktive edilir.
 • El koordinasyonu aktive edilir.

İlk gitar dersi genel olarak öğrenci ile eğitmenin birbirlerini tanıdığı, parmak egzersizlerine başlandığı, öğrencinin seviyesinin tespit edilip eğitim planı oluşturulduğu bir dersten ibarettir. İlk gitar dersi öğrencinin motor becerilerini geliştirmeye başladığı ve esnetme hareketleri ile tanıştığı el ve parmaklarını çalıştırdığı esneme dersi sayılabilecek düzeyde bir derstir. 

Öğrenci ilk gitar dersi olduğunda kendi seviyesini görmüş olur ve eğitim alacağı gitar türünü belirlemiş olur. Böylece diğer gitar derslerinin verimli geçmesinin ilk adımı atmış olarak gitar eğitimine devam eder. Gitar çalmayı sevmek ve derslerinizi severek almak gideceğiniz kursun ve eğitim alacağınız kişinin profesyonel olup olmadığı ile doğrudan ilgilidir. İlk gitar dersi motivasyonunuzu ve genel olarak gitar eğitimlerinizin başarısını etkileyen şey de bu olur. Size uygun eğitmenler ve kursla çalışarak ilk gitar dersi heyecanınızı sürdürmeye devam edebilirsiniz.

İlk Gitar Dersi Son Gitar Dersiniz Olmasın!

Gitar eğitimi alacağınız kursun eğitim planları size uygun değil ve beklentilerinize yönelik eğitim vermiyorsa böyle bir kursta gitar eğitimi almaya devam ederek hayallerinizi çöpe atmayın!

Müzik Akademi ailesi olarak MEB onaylı sınıflarımız ve eğitim planlarımız ile verdiğimiz uluslararası standartlarda gitar eğitimleri ile beklenti ve ihtiyaçlarınıza yönelik eğitimler sunuyor, hayallerinizi gerçekleştirirken yanınızda oluyoruz! Siz de en kaliteli gitar eğitimini almak için eğitim kurumuzu ziyaret edebilir ve ilk gitar dersi heyecanınızı tüm gitar eğitimi boyunca devam ettirebilirsiniz! 

[widget-181]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20