Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Gitaristler Ne Kadar Kazanır? – Gitarist Maaşları

Sevdiğiniz Mesleği Yapmak Size Neler Kazandıracak?

Gitarı eline alan her bir gitarist adayı hayallerinin birinde ünlü bir gitarist olmayı düşünmüştür. Gitarist olmak ve kariyerini bunun üzerine kurmak demek, bir ömrü gitarınızla geçirmek demektir. Bu nedenle gitarist olmak isteyenlerin ilk merak ettiği konulardan bir tanesi de gitaristler ne kadar kazanır ve iş imkanları nelerdir? 

Gitarist maaşları hakkında söyleyebiliriz ki iş imkanları ve maaşlar birçok kritere bağlıdır. Gitar çalarak para kazanmak isteyenler için bu kriterler değişkenlik gösterebilir. Gitarist maaşları üzerinde etkili olan nedenler, gitaristlerin önüne çıkan iş imkanları ve gitaristlerin çalışma saatleri ile ilgili yazımızı okumaya devam edin ve gitarist olmak hakkında genel bilgilere ulaşın!

Gitar çalarak başarılı bir kariyere imza atmayı düşünenler için bir rehber hazırladık!

Gitarist Maaşları Neye Göre Belirlenir? – Gitarist Maaşlarını Etkileyen Faktörler

Gitarist maaşları için tek bir fiyat söylemek mümkün değildir. Sanat ve müzikle ilgilenen insanların iş imkanları ve maaşları kendilerini ne kadar geliştirebildiklerine ve hangi sanat dalını seçtiklerine göre değişmektedir. 

Gitaristler ne kadar kazanır sorusunun da bu nedenle tek bir cevabı yoktur. Gitarist maaşları, hangi alanda gitarist olarak çalıştığınıza ya da hangi gitarı çaldığınıza göre de değişebilir. 

İyi bir eğitim almış ve çeşitli öğrencilere gitar eğitimi vermeyi amaçlayan gitarist maaşları yaklaşık 1.000 – 2.000 TL iken konserlere çıkmanın ya da bir eğitim kurumuyla çalışmanın maaşları çok daha farklı oluyor. 

Eğer akademik bir kariyer istiyorsanız gitar çalarak/öğreterek ve öğrenci yetiştirerek alacağınız maaşın miktarı da çok daha farklı oluyor. 

Gitarist maaşları hangi kriterlerden etkileniyor;

  • Yeteneğinizi ne kadar geliştirebildiğiniz
  • Hangi seviyede gitar çalabildiğiniz 
  • Özel eğitim vermeyi seçtiyseniz
  • Bir kurum bünyesinde çalışıyorsanız 
  • Organizasyonlarda görev alıyorsanız 
  • Konserlere çıkıyorsanız
  • Gitarist olarak akademi alanında çalışıyorsanız

Aslında gitaristler ne kadar kazanır sorusunun net bir cevabı yoktur çünkü önlerine çıkan iş imkanları bu sayıları etkilemektedir. Kurumsal bir işe ya da memuriyete göre nispeten daha serbest iş imkanları ve çalışma saatleri olan gitaristliğin maaşları da sizinle ve çalıştığınız alanla alakalı kriterler nedeniyle değişkenlik gösterir.

Ancak söylemeliyiz ki gitar çalarak para kazanmak isteyen gitaristler ilk anlardan itibaren bu yolun zorlu ve düzenli gelir getirmediğini bilmelidir. Birçok müzisyen arasından sıyrılmanız ya da biraz şanslı olmanız gerekiyor. Eğer canlı müzik yaparak kariyerinizi ilerletmek istiyorsanız çaldığınız mekanın ne kadar kazandığıyla ilintili olabiliyor gitarist olarak maaşınız ya da bu tarz mekanların gitarist maaşları politikası kendi içinde farklılık gösterebiliyor. 

Gitaristlerin Çalışma Saatleri

Gitaristlerin çalışma saatleri yine hangi gitaristlerin hangi alanda gitar çalarak para kazandığın bağlıdır. Bunun nedeni gitaristlerin sanatçı da olsa özel gitar eğitimleri de verse saatlerini kendisinin ayarlayabilmesidir. 

Özel gitar öğretmenliği yapmayı seçimi bir gitarist, öğrencisiyle beraber gitar derslerinin saatine karar verebilir. Haftada kaç saat yapılacak ve hangi günler yapılacak öğretmen ile öğrenci birlikte karar verir. Eğer bir kuruma bağlı çalışıyorsanız kurumun saat aralığına göre, eğer özel öğretmenlik yapıyorsanız çalışma saatlerinize öğrencinizle karar verirsiniz. Ayrıca hangi gitar eğitimini verdiğiniz de hem çalışma saatlerinizi hem de maaşınızı etkileyen bir kriterdir. 

Akademide çalışmak isteyen gitar hocalarının çalışma saatleri ise güzel sanatlar liselerinin ya da konservatuvarların ders saatlerine göre değişkenlik göstermektedir. Belirli saatlerde ders veren gitar hocaları çalışma saatlerinin dışına çıkamazlar. 

Eğer sanatçı olmak istiyorsanız ve bunun için konserler vermeyi amaçlıyorsanız solo ya da grup performanslarınızın nasıl olacağı ve ne zaman olacağı anlaştığınız mekanla ayarlanmaktadır. 

Altı Tel Üzerinde Gezinen Başarılı Parmaklardan Olun!

Yeteneklerini kariyere dönüştürmek isteyen gitaristler ne kadar kazanır sorusunu cevaplandırmaya çalıştır. Gitarist maaşlarına etki eden farktörlere, iş imkanlarına ve çalışma saatlerinin değişikliklerine değindik… Ancak tekrar söylemeliyiz ki gitarist maaşlarına etki eden en önemli faktörlerden biri izin ne kadar yeteneğinizi geliştirebildiğiniz ve hangi yolu seçtiğiniz. 

Müzik Akademi ile yeteneklerinizi geliştireceğiniz keyifli bir yolculuğa çıkın ve hayal ettiğiniz kariyere adım adım ulaşın! 15 yıllık deneyimimiz ile geliştirdiğimiz Avrupa standartlarında uygulamalı eğitim modelini uzman eğitmenlerimizle deneyimleyin. Gelin, size en uygun gitar kursu programlarına birlikte karar verelim ve hayallerinize giden yolda beraber yürüyelim…

[widget-181]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20