Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Gitar Gam Çalışması – Gitar Gam Nasıl Çalışılır?

En Kaliteli Sololar İçin Gam Tekniklerinizi Geliştirin!

Gitar çalıyorsunuz, akor basabiliyor ve çok güzel ritim tutturabiliyorsunuz… Ancak eksik bir şeylerin olduğunu siz de hissediyorsunuz değil mi? Gitar çalmak yalnızca ritim tutturmakla bitmiyor, tab okuyarak sololar atmalı ya da klavyede parmaklarınızı bilinçli bir şekilde gezdirerek harika sololarla yeteneklerinizi göstermelisiniz.

Gitar gamları, işte tam da bu nedenle gitaristlerin öğrenmesi gereken hayat kurtarıcı ve en önemli gitar tekniklerinden bir tanesi. Klavye üzerindeki her nota birbiriyle uyumlu değil; diyezler, bemoller ve geriye kalan tüm minör ve major notaların belirli bir uyum içinde olması ve ahenk sağlaması gerek ancak her nota sırası bir diğerine uymuyor. 

Gitar gamları da birbiriyle uyumlu nota serileri olarak gitarda uyumlu sololar atmayı sağlayan nota topluluklarıdır; gelin, gamlar nedir, gam egzersizleri nasıl yapılır biraz yakından bakalım…

Gitar Gamları nedir? – Gitarda Gamlar Neden Önemlidir?

Her müzik parçasının kendine ait, birbiriyle uyumlu nota toplulukları vardır. Bu parçaların kuruluş biçimini ifade eden majör ve minör gam topluluklarına gam denir ve belirli bir düzende kurulmuşlardır. Belirli frekans aralıklarının dikkate alınarak artan ya da azalan biçimde birbirini takip etmesiyle ortaya gitar soloları ve çeşitli ezgiler çıkar.

Gitar gamları neden önemlidir sorusunu merak edenler için kısaca cevaplandıralım; gitar gamları, ilk aşamada nota bilginizin gelişmesi ve herhangi bir parçada doğru notaları basabilmeniz için önemlidir. Ancak önemi yalnızca bununla bitmemektedir. Gitar gamları ezberlendiğinde parmaklarınız hızlı bir şekilde doğru notayı basabilecek ve kazandığını kas hafızası daha seri parçaları kolaylıkla çalabilmenize yarar sağlayacaktır. 

Doğru seslerin bir araya gelmesiyle isterseniz kulaktan dinlediğiniz parçaları doğru çalabileceksiniz. Gam aralıklarını bildiğiniz takdirde, istediğin parçayı, istediğiniz tonda, perde aralıklarını değiştirerek çalabilirsiniz. 

Gitarda Gam Nasıl Çalışılır? – Gitarda Gam Egzersizleri 

Gitarda gam çalışması nasıl yapılır, gitarda gam pozisyonları nelerdir merak edenler için gam çalışmalarınıza nasıl başlar ve nasıl geliştirirsiniz anlatmak istedik. Gitarda gam pozisyonları hakkında bilgi sahibi olmak ve gitar gamları ile istediği şarkıyı çalabilmeyi arzulayalardansanız yazımıı okumaya devam edin! 

1. Gam Pozisyonlarını Araştırın/ Pozisyon Eğitimi Alın

Gitar gamları isterseniz kendi başınıza isterseniz bir eğitmen yardımıyla öğrenebileceğiniz gitar tekniklerinden biridir. Ancak gitarda gam pratiklerinizi yapabilmeniz için öncelikle gitar gamları hakkında pozisyon bilgisine sahip olmalısınız. Bunun için mutlaka size gam pozisyonlarının mantığını anlatacak bir eğitmenden yardım almalısınız ya da kendi başınıza daha uzun sürecek bir yola girip çalışmalarınıza başlamalısınız. 

Gam pozisyonları her şarkı için değişir çünkü her şarkının kendi içinde uyumlu/uyumsuz notaları vardır. Bu nedenle aslında kalıplaşmış nota toplulukları olsa da gamlar her şarkı içinde de şarkının melodisine ya da sizin doğaçlama yeteneğinize göre değişir. Burada odak noktanız, hangi seslerin hangi pozisyonda birbirleriyle ne kadar uyumlu olduğunu bilebilmek ve gam mantığını öğrenmektir. 

2. Şarkınızı Seçin

Kendinize gitarda gam pozisyonları çalışabileceğiniz bir şarkı seçin. Gitarda gam bulma pratiklerine yeni başladıysanız kolay parçaları seçmeniz sizin için çok daha faydalı olacaktır. Birbiriyle uyumlu notaları öğrendikçe ve nota topluluklarının uyumlarına aşina oldukça seviyeniz artacaktır. Daha sonra seviyenize göre şarkı seçimlerinizi değiştirebilir, daha hızlı ya da kompleks parçalara geçiş yapabilirsiniz.

3. Nota Aralığını – Tonunu Bulun

Gamlar her şarkı için değişir demiştir. Gitarda gam egzersizleri de şarkıda hangi nota aralığının kullanıldığına göre değişir. Bu nedenle sonraki adımınız, seçtiğini şarkının uygun tonunu ve notasını yakalamak. 

4. Sekiz Tam Sesli Notalar Hakkında Bilgi Sahibi Olun

Gitarda gam egzersizlerinin can alıcı noktasına geldik. Gitar gamları, şarkıda bulduğunu tonun arızalarıyla beraber 8 tam sesin çıkıp inilmesi ile çalınır. Yani, klavye üzerinde birbiriyle uyumlu notaların üzerinde tam sesleri baz alarak, arızalarıyla birlikte parmaklarınızı gezdirmelisiniz. Tam seslerin birinci, üçüncü ve beşinci dereceleri olan arpej seslerini daha sonra oktavlı bir biçimde çalmalısınız. 

Bu noktada aslında gam pozisyonları hakkında eğitim almanız önemli. Hem seslere hem de gitara daha hakim olmanız, notaları daha kolay analiz etmenize, çözümlemenize ve çalmanıza yarayacaktır. Böylece hangi sesin hangi perdeye ait olduğunu ve hangi notayı nerede bulabileceğinizi daha rahat ezberleyebilecek ve bir süre sonra istediğiniz gamda istediğiniz parçayı çalabileceksiniz.

5. Doğru Sese Odaklanmayı Unutmayın

Çalmak istediğiniz gamı doğru şarkı için seçmek çok önemlidir. Gam pozisyonlarınız ve nota uyumlarınız doğru olsa da şarkının tonuna uymayan ir tonda gam çalışması yapmak doğru bir sonuç vermeyecektir. Klavye hakimiyetinizi de geliştirecek gitarda gam egzersizleri için mutlaka doğru seslere odaklanın; böylece hem kulağınızı hem de parmaklarınızı geliştireceksiniz.

6. Parmaklarınızı Her Zaman Geliştirin

Gitarda gam pozisyonları düzenli egzersizler yapılmadığında kolay unutulan ve parmaklarınızın da hız kaybetmesine neden olan tekniklerden biridir. Eğer parmaklarınız rahat bir şekilde klavye üzerinde gezsin istiyorsanız, gam pratiklerinizi düzenli ve disiplinli bir şekilde yapın; ihmal etmeyin. 

En Keyifli Gitar Saatlerine En Kapsamlı Eğitimlerle Ulaşın!

Gitarda gam nasıl çalınır merak edenlerdensiniz, gitar gamları hakkında bilgi sahibi olmak istiyor siz de yeteneklerinii herkese göstermeyi amaçlıyorsanız gitar çalmaktan asla vazgeçmeyin ve düzenli pratiklerle her gün yeteneklerinizi biraz daha geliştirin. Gitar gamları, gitar teknikleri arasında en çok işinize yarayacak ve gitar almaktan keyif almanızı sağlayacak en güzel tekniklerden biridir ve düzenli, doğru partiklerle enstrümanınızda uzmanlaşmanızı sağlayabilir. 

Müzik Akademi olarak öğrencilerimizin istek ve ihtiyaçlarına göre düzenlediğimiz Avrupa standartlarında uygulamalı gitar eğitimi modeliyle onlara gitar çalma tekniklerini en ince ayrıntısına kadar öğretiyor ve her gün yeteneklerini biraz daha geliştirmenin gururunu yaşıyoruz! Gelin, size en uygun gitar eğitimine birlikte karar verelim ve klavye üzerinde parmaklarınızın en ahenkli bestelere can vermesinin keyfini yaşayın!

[widget-181]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20