Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Gitar Aksesuarları – Hangi Aksesuar Ne İşe Yarar?

Gitar Çalmak Yalnızca Gitar Almakla Bitmiyor! İhtiyacınıza Cevap Veren Gitar Aksesuarları

Gitar çalmak isteyenler için birçok yardımcı ekipman üretilmiştir. Gitar aksesuarları hem gitarınızı korumaya, hem bakımını yapmaya hem de daha iyi bir deneyimle gitar çalmanıza imkan verir. Peki gitar aksesuarları nedir? Gitar aksesuarları isimleri nelerdir?

Gitar aksesuarları birbirinden farklı alanlarda gitar çalma pratiklerinizi ve gitarınızı saklamanız için size destek olan ekipmanlardır. Gitar aksesuarları ve ekipmanlarınızı tamamlayarak daha iyi bir gitar deneyimi yaşayabilirsiniz. 

Her gitar türünün farklı gitar aksesuarları bulunmaktadır. Klasik gitar aksesuarları, bas gitar aksesuarları ve elektro gitar aksesuarları farklı olmakla birlikte her gitarın temel aksesuarları hemen hemen aynıdır denilebilir. Bazı gitar ekipmanları gitar aksesuarları seti olarak birlikte satılabilir. 

Temel gitar aksesuarları nelerdir şu şekilde özetlenebilir;

 • Gitar kılıfları
 • Pena
 • Kapo
 • Akort Cihazı

Ancak gitar tutkusuyla daha da ileriyi hedefleyen ve gitar aksesuarını da detaylandırarak kendine kolaylık sağlamak isteyen gitaristler, diğer gitar aksesuarlarını da alabilirler. 

1. Gitar Kılıfları

Gitarlarınızı saklamanıza yardımcı olan ya da bir yere giderken taşımanızı sağlayan ve gitarınızı zararlardan koruyan gitar aksesuarıdır. Sert yapıda olanları ve bez yapıda olanları vardır. 

 • Softcase: Bez yapıda olan gitar kılıflarıdır. Gitarınızı darbelere karşı korumaz.
 • Hardcase: Sert yapıdadır. Herhangi bir darbeye karşı gitarınızı korur.

İhtiyacınıza ve isteğinize göre gitarınıza uygun gitar kılıfını seçebilirsiniz. 

2. Gitar Sehpası

Gitar sehpası, gitarlarınızı düzgün yerleştirebilmeniz için tasarlanmıştır. Böylece evde duran gitarlarınız herhangi bir düşme tehlikesine karşı korunur.

 • Gitar duvar askısı: Sehpanın alternatifi olarak, gitarlarınızı duvarınıa asmanıza yarayan ekipmanlardandır. 

Kısa süreli gitar aralıklarınız için günlük kullanım kolaylığı sağlayan gitar sehpalarını, uzun süreli gitar molalarınız için gitar askılarını tercih edebilirsiniz.

3. Ayak Standı

Gitar çalarken duruşunuzun düzelmesini sağlayan ve ayağınızı yükselterek size aynı zamanda çalma kolaylığı tanıyan ayak sehpaları özellikle profesyonel eğitim veren gitaristler tarafından tercih edilirken hobi için gitar çalanların çok da lazım görmediği bir gitar aksesuarıdır.

4. Gitar Taburesi

Gitar taburesi özellikle profesyonel gitarist olanların gitar aksesuarlarını tamamladığı ekipmanlardan biridir. Gitar taburesi belirli bir yükseklikte ve ayak sehpası ile uyumlu bir oranda olmalıdır. Hobi olarak gitar çalıyorsanız tercih etmeyebilirsiniz ya da bir gitar taburesi üzerinde pratiklerinize devam edebilirsiniz. 

5. Nota Sehpası

Nota sehpası aslında her gitaristin sahip olması gereken, kolaylaştırıcı gitar aksesuarları arasındadır. Reperuvarınızdaki şarkıları nota sehpasına oturtarak rahatlıkla oradan notalarınıza bakabilir ve pratiklerinize rahatça devam edebilirsiniz.

6. Kapo 

Gitar aksesuarları kapo akustik ve klasik gitar ekipmanlarından biridir. Gitar klavyesine herhangi bir perdeye taktığınızda gitarınızın ses tonunu değiştirir. Bunu nasıl yapar derseniz, mandal şeklindeki tasarımıyla klavyenin seçtiğiniz perdesine kıstırılmasıyla klavyenin boyunu kısaltarak.

7. Pena

Özellikle akustik, elektro akustik ve elektro gitar çalan gitaristlerin vazgeçilmezlerinden olan pena her gitaristin elinde mutlaka birkaç tane bulunması gereken gitar aksesuarları arasındadır. Pena, gitarnızın daha temiz ses çıkarmasını sağlar ve iyi bir deneyim sunar.

8. Akort Cihazı/ Tuner

Akort cihazı bir diğer adıyla tuner, gitaristler için olmazsa olmazlardandır. Ses ayarı bozulmuş bir gitarla parçaları doğru bir şekilde çalamazsınız. Son yıllarda akort cihazlarının telefon uygulamaları halinde olanları oldukça revaçta hale gelmiştir. 

Siz de ya bir telefon uygulaması edinerek ya da gitarınızın sapına takarak ayarlayacağınız bir tuner edinerek gitar ayarlarınızı en doğru şekilde yapabilirsiniz. Ancak söylemekte fayda var, gitarınızın sapına takarak ayarlamayı seçtiğiniz tunerlar dışarıdan sesleri algılamaz ve daha doğru bir deneyim sunar.

9. Metronom

Metronomlar özellikle elektro gitar soloları atma pratikleri yapan gitaristler için süre ölçüsünde ve ritim bilgisinde kullanılır. Metronomun ses aralıklarında istediğiniz ayarı kendi arzunuza göre yapabilir ve pratiklerinize devam edebilirsiniz. 

 • Kurmalı metronomlar
 • Dijital metronomlar

Dijital ya da kurmalı olan metronomlar arasından size en uygun olan metronom modelini seçebilir ve pratik yapmaya başlayabilirsiniz. Metronomlar, gitar aksesuarları arasında çlaışmalarınız için en önemlilerden biridir. 

10. Yedek Gitar Telleri

Gitar telleri, sürekli yannızda bulundurmanız gerekmese de evinizde bir köşede mutlaka durması gereken ekipmanlardandır. Gitar telerinizi düzenli aralıklarla değiştirmeniz, hem ses deneyimi hem de gitar konforunuz için oldukça önemlidir. Gitar aksesuarları arasında olmazsa olmazlardandır.

11. Gitar Teli Değiştirmeye Yarayacak Ekipmanlar

Her gitaristin mutlaka bilmesi gereken bir olaya geldi sıra. Gitar teli değiştirme aparatları ve gitar teli değiştirmek. Siz de gitar telinizi değiştirirken bunlara ihtiyaç duyabilirsiniz. Ancak dikkat edin bu gitar aksesuarları arasında yan keskinin yanlış kullanımı size ciddi zararlar verebilir. Uyaralım, gitar tellerinizi gevşetmeden yan keski ile gitar telinizi sakın kesmeyin.

 • Yan Keski
 • Tel Sarma Aparatı

Uyaralım, gitar tellerinizi gevşetmeden yan keski ile gitar telinizi sakın kesmeyin. Yan keski ile gitar telinizi gevşetmeden kestiğiniz taktirde tel gerginliğinden kurtulacak ve muhteşem bir hızla size çarpacaktır. 

12. Temizlik Ekipmanları

Gitarınızın uzun yıllar şarkılarınıza eşlik etmesi için gerekli olan şeylerden biri darbe almamasıyken diğeri de temizliği ve bakımının iyi yapılmasıdır. Aksi halde yıpranan gitarınızı hem siz değiştirmek isteyebilirsiniz hem de eskisi kadar motivasyon bulmazsınız. 

 • Temizlik bezleri
 • Temizleme spreyleri
 • Gitar teli temizleme aparatı

Gitar aksesuarları hakkında yeni başlayan ve araştıran gitaristleri ilgilendirmeye çalıştık. Siz de istediğiniz ve ihtiyaç duyduğunuz gitar aksesuarları arasından istediğinizi seçebilir ve daha rahat ve donanımlı bir gitar süreci yaşayabilirsiniz.

[widget-181]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20