Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

En İyi Elektro Gitar Markaları – Seçiminizi İyi Yapın!

En Keyifli Sololar İçin Sesine Hayran Kalacağınız En İyi Elektro Gitar Markaları!

Elektro gitar özellikle rock e metal müzik için olmazsa olmaz enstrümanlardan bir tanesidir. Elektro gitara karşı ilgisi olanlar ve elektro gitar çalmayı öğrenerek sevdiği şarkılara yeteneğiyle eşlik etmek isteyenlerin ilk merak ettiği konuların arasında en iyi elektro gitar markaları ve özelliklerinin ne olduğu bulunmaktadır. 

Müzik sektöründe yıllardır elektro gitar modelleriyle sevenlerini mutlu eden, kaliteli sesleri ve rahatlık imkanıyla enstrüman çalanları kendine hayran bırakan en iyi gitar markaları ve elektro gitar tavsiyeleri hakkında bir yazı hazırladık! 

Eğer siz de bir elektro gitarınız olsun istiyor ancak hangi markayı seçeceğinizi bilemiyorsanız, birbirinden güzel gitar markaları ve en iyi elektro gitar modelleri hakkında söyleyeceklerimizi okumaya devam edin!

Elektro Gitar Çalmak İsteyenlere En İyi Elekto Gitar Önerileri

Müzik sektöründe adını çok duyduğumuz elektro gitar markaları da bulunuyor, fiyat- performans ürünü olmasıyla elektro gitar çalmaya yeni başlayanların tercih ettiği orta kaliteli elektro gitar markaları da. Ancak en iyi elektro gitar tabii ki kişiden kişiye değişiyor. Bu durum tamamen sizin gitardan bekletinize ve seçeceğiniz gitarda üretim sorunu bulunup bulunmamasına bağlı!

Seviyeniz ne olursa olsun, ses kalitesiyle diğer markalar karşısında üstünlük sağlayan elektro gitar markaları ve modelleri bulunuyor. Ancak unutmamak gerekir ki en iyi elektro gitar markaları arasında bulunan isimlerin her gitarı en iyi deneyimi vermeyeceği gibi, araştırırken “acaba?” dediğini markaların da baı modelleri var ki size en iyi deneyimi yaşatıyor!

En iyi elektro gitar markaları arasından nasıl seçim yapacağını bilemeyenlere en iyi gitar nasıl anlaşılır anlattığımız bir bölüme geçiyoruz şimdi… Bizi okumaya devam edin!

En İyi Elektro Gitar Markaları ve Modelleri Nasıl Anlaşılır?

Elektro gitar markalarını müzikle ilgisi olan herkes az çok biliyor. Ancak bazen en iyi markalardan bile şikayetçi olabiliyoruz. Bu durum, üretilen modele ve satın aldığınız gitarın hatalı olup olmamasına bağlı. 

Bazen ses kalitesi istediğiniz gibi olmuyor, bazen sadece o gitar markası sizin beklentinizi karşılayamıyor… Peki en iyi gitar markası ve modellerini nasıl seçeceksiniz? 

Elektro gitara yeni başlayanlar için önerimiz, ilk gitarınızı mutlaka elden almanız. Ona dokunmanız ve denemeniz. Gittiğiniz müzik mağazasında sesini test edin ve mutlaka elektro gitardan anlayan bir tanıdığınızı yanınıza alın. 

Gitar seçiminizden önce elektro gitar markaları ve modelleri hakkında incelemeleri okuyun, videoları izleyin ancak herkesin en iyisi dediği gitar modellerini detaylı araştırmadan bir yola çıkmayın. 

Seçtiğiniz marka çok iyi olabilir, modeliyle tüm dünyayı etkilemiş de olabilir ancak elektro gitarın manyetiklerinde bir sorun var mı, gitar orantılı ve sapı düzgün mü, eşiği yerinde mi, ayarları ideal mi gibi sorular her zaman aklınızda bulunsun. Gitarınızın sağlam olduğundan emin olun. Ayrıca, elektro gitarın yapıldığı ağaç hangi ağaç, bu oldukça etkili bir durum. Ihlamur ağacından üretilen gitarlar çok daha sert sesler sunarken, akçaağaç gibi ağaçların sağladığı ses çok daha yumuşak tonlu gelebilir. İstediğini türe göre bu önemli bir faktördür.  

Elektro gitar seçiminiz çok iyi olsa da amfinin ses çıkışını etkilediğini unutmayın. Seçtiğiniz amfi, ses beklentinize uyumlu olsun ve size en iyi elektro gitar deneyimini yaşatsın. 

Şimdi en iyi elektro gitar markaları neymiş, hangi modelleri varmış bir bakalım…

En iyi elekto gitar markaları kısaca;

 • Cort
 • Dean 
 • Epiphone
 • ESP
 • Fender
 • Gibson
 • Ibanez
 • Jackson
 • Masterwork

Gitar markalarıyla harika deneyimler yaşayabilirsiniz. Ancak unutmayın, tek başına elektro gitar değil, amfi kaliteni de bu muhteşem gitarlardan çıkacak ses kalitesini etkilemektedir. 

1. Cort

Cort kendini ispat etmiş gitar markalarından biridir. Gitar çeşitlerinin her alanında üretim yapsa da onun ilk anılacağı alan kesinlikle elektro gitarlardır. Her modeli temiz sesiyle müzisyenleri kendine çekse de bir Cort marka gitara sahip olmak için iyi bir bütçe ayırmanız gerektiğini unutmayın.

 • Cort G100
 • Cort X100

Modelleri özellikle popüler ve kullanıcıların memnun kaldığı Cort gitar modellerindendir. 

2. Dean

Dean marka elektro gitarları belki de hiç duymamış olabilirsiniz ancak 90’lı yılların büyük sanatçıları Dean çalarak bu markanın elektro severler arasında yayılmasını sağladı. Dean’de özellikle Evo modeliyle bu sevgiyi karşılıksız bırakmadı. Bu nedenle en iyi elektro gitar markaları arasında sayılmayı hak ediyor.

 • Dean Evo

Dean hem bütçenize uygun hem de kalitesiyle yeni başlayanların tercih edebileceği bir elektro gitar markasıdır.

3. Epiphone

Epiphone, Gibson’ın bir alt grubu olmasına rağmen en a onun kadar ünlü ve kaliteli. Modellerinin estetiği ile gö dolduran Epiphone aynı zamanda tüm modellerinde temiz ses verme konusunda oldukça iddialı. Gibson’ın mirasçılarından biri olan Epiphone, özellikle yeni başlayanların fiyat-performans açısından tercih edebilecekleri bir elektro gitar markası.

 • Epiphone Les Paul Special
 • Epiphone SG Special
 • Epiphone Les Paul Special Vintage Edition

Epiphone’ın saydığımız bu modelleri yanında birçok gitarı kullanıcılar tarafından memnuniyetle kullanılsa da en iyi elektro gitar modelleri arasında bu üçü olmayı kesinlikle hak ediyor.

4. Fender

Fender başlı başına bir elektro gitar efsanesi. Dünyaca ünlü isimlerin, blues, rock ve alternatik müzik çalan sanatçıların, dünya devlerinin konserlerinde ellerinden düşürmediği Fender en iyi gitar markaları arasında aslında başı çekiyor. Diğer markalara kıyasla ferklı bir ses tınısına sahip ve çoğunlukla blues alt yapılı bir gitar markası. Fender elektro gitarları fiiksel yapı itibarıyla da diğerlerinden ayrılırken tek bobinli manyetiği bulunan modelleriyle bir elektro gitar ustası marka. 

 • Fender Squier Stratocaster

Stratocaster, telemaster ve jazzmaster modelleriyle Fender, yeni başlamak isteyenlerin hayallerini süslerken ileri seviye elektro gitaristlerin vazgeçilmezleri arasında.

5. Gibson

Bir elektro gitar efsanelerinden daha! Gibson, tüm modelleriyle elektro gitar dünyasının olmazsa olmazlarından. Bu nedenle en iyi elektro gitar markaları sıralaması listemizde olmazsa olmazdı. Gibson’dan bahsedilmeyen bir liste ayıp etmiş olurdu. Ses kalitesi ve Fender ile arasında uzun yıllar süregelen rekabetinden ötürü her gün kendini geliştirmesiyle Gibson’ı tercih edebilirsiniz diyoruz.

 • Gibson Les Paul

Bir neslin efsanesi Les Paul serisi kesinlikle en iyi elektro gitar modelleri arasında yerini alıyor. 

6. Ibanez

60’lı ve 70’li yıllarda ilk gitarlarını köklü firmaların bir nevi taklidi olarak üretmeye başlasa da şimdi en iyi elektro gitar listeleri arasında başı çeken Ibanez’in dünyanın birçok yerinde büyük savunucuları var. Tüm dünyada 80’li yıllarda popüler olmaya başlamasıyla adından söz ettirdi ve şimdi de zirveye oynuyor denilebilir. 

 • Ibanez GIO SA GSA60-WNF
 • Ibanez GRG170DX
 • Ibanez GIO GRX70QA

Ibanez hem yeni başlayanlar için hem de orta seviyeli gitaristler için tam bir biçilmiş kaftan modelleri sunuyor. 

7. Jackson

 • JS Series Rhoads JS32
 • Jackson JS11 Dinky Ah BLK

8. Masterwork 

İstanbul’da üretimi yapılan ve yeni başlayanlar arasında fiyat-performans açısından oldukça popüler hale gelmiş Masterwork, müzik sektöründe özellikle bateri ve illeri ile öne çıkıyor. Ancak gitarlarının fiziksel yapısı, kullanım rahatlığı ve ses kalitesi ile oldukça tercih edilebilir ve muadillerine göre çok da rahat alınabilir demek mümkün.

 • Masterwork HEG310

Eğer siz de yüksek bütçeye sahip değilsiniz ve elektro gitar çalmaya başlamak istiyorsanız gönül rahatlığıyla Masterwork alarak çalışmalarınıza başlayabilirsiniz.

9. SX

Çin menşeili olması SX hakkında bazı önyargılara sahip olsa da ürettiği gitarların çıkardığı temiz ton bu ön yargıların kırılmasını da sağlıyor. Ağaç kalitesi açısından kullanıcılarını tatmin edecek sonuçlar doğuruyor ve özellikle yeni başlayanların da memnun kalacağı bir kalite sunuyor. 

 • SX Stratocaster

Hem uygun fiyatlı hem de iyi bir ses deneyimi sunan SX özellikle distortion kullanmak isteyenlerin beklentilerini en iyi şekilde karşılayacak bir elektro gitar markası.

[widget-181]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20