Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

En İyi Bas Gitar Markaları – Seçiminizi İyi Yapın!

Müziğin Temelini Kaliteyle Dolduracaksınız! Hangi Marka Bas Gitar En İyisi?

Bas gitar tüm teknikleri ve sesinin tokluğu ile ahengi oluşturan tınısıyla tüm gitarlar arasında özel bir yere sahiptir aslında. Ancak müzik dinleyiciler çoğu zaman bas gitarın öneminin farkına varmamaktır. Gitar çalmak isteyenler arasında tercihini bas gitardan yana yapacaklar nasıl bir bas gitar tercihi yapmalıdır? En iyi bas gitar markası nedir, nasıl seçim yapılmalıdır?

 

Eğer siz de bas gitara karşı merak duyuyorsanız ve en iyi gitar markaları bas gitarda nelerdir merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin ve birbirinden güzel bas gitar markalarına biraz yakından bakalım…

Bas Gitar Çalmak İsteyenlere Bas Gitar Önerileri

Gitar markaları arasında en popüler olanlardan popülerliği en az olanlara kadar geniş bir skalada bas gitar imal eden şirketler bulunuyor. Bunlar arasında her markanın gitarı aynı olmadığı gibi, aynı marka içerisinde üretilen modeler bile her zaman aynı kaliteye sahip olmuyor.

Bu nedenle bas gitar seçiminizi ilk elden bir müzik mağazasında deneyerek yapmak ve sizi uzun yıllar götürebilecek kaliteli bir bas gitar sahibi olmak istiyorsanız iyi bir araştırma yaparak gitar seçimine gitmeniz gerekiyor. 

Birbirinden kaliteli gitar markaları her sene yeni gitar modelleri üretmeye devam ediyor. Bas gitar seçimi yapacaklar bu markalar arasında tercih yapmakta zorlanabilir ancak en iyi bas gitar markaları arasında seçim yaparak isteğinize ve ihtiyacınıza en uygun gitar modellerini seçebilirsiniz. 

En İyi Bas Gitar Markaları ve Modelleri Nasıl Anlaşılır?

Bas gitarlar arasında en iyi bas tercihleri nasıl yapılır? En iyi bas gitar seçimini nasıl yaparsınız? Bas gitar seçiminizde dikkat etmeniz gereken kriterler ses kalitesi ve kasaya da klavyede bir bozukluk olmamasıdır. 

Eğer ilk defa bas gitar alacaksanız yapmanız gerekenlerden ilki, internet araştırmaları. Markanıza karar vermek ve daha sonra o marka içindeki bas gitar modelleri hakkında araştırma yapmak. İlk gitarınızı mutlaka deneyerek ve görerek almanızı öneririz. Mümkünse gitardan anlayan bir arkadaşınızı ya da yakınızı da gitar seçiminizde yanınızda götürün ve onun da fikrini alın. 

Bas gitar ve elektro gitar gibi amfiye bağlanan gitar modellerinde tek en iyi ses kalitesi için en önemli etken yalnızca gitar değildir. Kaliteli bir amfi seçeneğiyle en iyi ses kalitesine ulaşabilirken, kalitesiz bir amfi gitarınız ne kadar iyi olursa olsun en iyi ses kalitesini vermeyecektir. 

Her marka en iyisi olamayacağı gibi aynı markanın modelleri arasında da farklılıklar bulunuyor. Hatta aynı modeller arasında bile ses farklarına rastlayabilirsiniz. Bu nedenle en yii bas gitar markaları arasından seçim yaptığınızı düşünseniz bile mutlaka bas gitarınızı satın almadan önce her detayını inceleyin. 

En iyi bas gitar markaları kısaca;

 • Aria
 • Cort
 • ESP
 • Fender
 • Ibanez
 • MTD
 • SX

Seçtiğimiz gitar markaları arasında özellikle elektro gitar üretimiyle öne çıkan kaliteli gitar markaları bulunmaktadır; bas gitar üretiminde de kullanıcılarını memnun eden bu markaları gelin biraz daha yakından tanıyalım…

1. Aria

Aria, klasik ve elektro gitar araştırmalarınızda önünüze çıkmayan bir marka olabilir ancak bas gitar arayışlarınızda Aria marka bas gitarları en iyi bas gitar markaları arasında sayabiliriz. Aria, bas gitar markaları arasında günümüzde çok da popüler olmayan ancak 90'lı yıllarda bas gitaristler arasında özellikle fiyat ve performansıyla oldukça popüler dönemler geçirmiş bir bas gitar markasıdır. 

 • Aria IGBROSIE

Bir japon markası olan Aria'yı en iyi markalar arasında saymamızın nedeni, bütçesi kısıtlı olan ve uygun bir bas gitar arayan gitaristler için yeterli kaliteyi verebilmesidir.

2. Cort

Birbirinden güzel bas gitarları ile Cort, kendini bas gitar alanında da ispat etmiş bir gitar markası. Her alanda kaliteli modelleri olduğu gibi, kullanıcıların rahatlık bakımından tercih etmediği modelleri de mevcut. Bu nedenle bas gitar alışverişinizi mutlaka görerek almalı ve Cort marka bas gitarları deneyerek satın almalısınız. 

 • Cort CR41BK Curbow
 • Cort GB74
 • Cort RITHIMIC

Hem tasarımları hem de üzerindeki switchler sayesinde Cort bas gitarlarınızı isterseni aktif isterseniz pasif yapabilir ve istediğiniz tonda çalabilirsiniz. 

3. ESP

1975 yılından günümüze bas gitar üretiminde adını duyurmuş ESP, bir japon firması. Dünya üzeerinde tanınırlığı George Lynch için tamamen tesadüflere dayalı ve özel olarak yapılan ESP Kamikaze modeliyle olmuştur. Malzeme ve ses kalitesi bakımından hem yeni başlayanları hem de ileri seviye gitaristleri mutlu edecek bir düzeydedir. 

 • ESP LTD GC-P4

En iyi bas gitarlar arasında saymamızın nedeni yalnızca kaliteli ses düzeyi değil, aynı zamanda bütçenize uygun modellerin bile yüksek kalite ses vermesindendir. 

4. Fender

Fender, bas gitar sektöründe ayrı bir yere sahip. Bunun nedeni de dünya üzerinde ilk defa bas gitar üreten şirket olmasıdır. Leo Fender tarafından kurulan firma tüm dünyada efsanevi bir hal almış ve en iyi bas gitarlar başta olmak üzere elektro gitar üretiminde de oldukça iddialı ve rakiplerinden farklı ses tınısıyla öne çıkmaktadır.

 • Fender American Pro Jazz Bass 

Hem yeni başlayanların hem de orta ve ileri seviye gitaristlerin en iyi bas gitar seçimleri arasında kesinlikle Fender de bulunur. Gitar ve müzikle iç içe olan herkes mutlaka Feder’in ses farkını anlayacaktır.

5. Ibanez

Gitar üretiminin öncülerinden Ibanez bass gitar çeşitleriyle de gitaristleri mutlu ediyor. Klavyeleri özellikle yeni başlayanların rahatına en uygun ve kolay kavranan klavyelerden oluyor genellikle. Yalnızca yeni başlayanlar değil, ileri seviye gitaristlerin de tercihleri arasında ilk sıralarda yer alan Ibanez yalnızca elektro gitarlarda değil en iyi bas gitar markaları arasında da sayılıyor.

 • Ibanez SR500
 • Ibanez GSR200

Single coil ve split coil arayanlar Ibanez’in bu modellerini tercih edebilir ve bunlardan büyük memnuniye duyabilirler. Yeni başlayanlar özellikle rahat edecektir. Özellikle GSR200 muadillerine göre uygun fiyatlı, Ibanez gitarlar arasında bütçenizi çok zorlamayacak bir modeldir.

6. MTD

1993 yılında gitar üretimine başlayan MTD’nin serüveni çok daha öncesine, 1974’e dayanıyor aslında. Michael Tobias’ın ürettiği gitarlar “Tobias” adıyla satılırken, Gibson bu markayı satın aldı ve bu da yeni bir ün ile MTD’nin doğuşunu getirdi. Kalitesiyle en iyi bas gitar markaları arasında sayılmaya değer olan MTD gitarlarının fiziksel yapısı ve manyetikleri itibarıyla diğerlerinden ayrılıyor.

 • MTD Kingston KA 4

Eğer bir MTD bas kullanacaksanız biraz bütçe ayırmalısınız, ancak pişman olmazsınız. Michael Tobias’ın özel seçim manyetik tercihleri size kaliteli bir ses deneyimi yaşatıyor.

7. SX

SX marka bas gitarları en iyi bas gitar markaları listemizde saymazsak olmazdı. Fiyatına göre oldukça iyi performans gösteren modelleri de var, kullanıcının farklı markalara yönelmesine neden olan modelleri de. SX markasının bas gitarları uzun süreli kullanım için biraz ağır gelebilir. Bu nedenle eğer bas gitar tercihlerinizin ilk kriteri hafiflikse, SX sizin için doğru gitar markası olmayabilir. 

 • SX SJB75C 3TS

Yeni başlayanlar için tercih edilebilecek ancak dediğimiz gibi ağırlık açısından seçiminizi iyi yapmanız gereken bir marka.

[widget-181]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20