Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

En İyi Akustik Gitar Markaları – Seçiminizi İyi Yapın!

Sesiyle Büyüleyecek, Sizi Gitar Çalmaya Teşvik Edecek Akustik Gitar Önerileri

Akustiğin tınısı sizleri bambaşka yerlere götürebilir ancak iyi bir akustik gitar olursa. Bu nedenle akustik gitar alacakların dikkat ettiği kriterlerin arasında en iyi akustik gitar markaları arasından seçim yapmak var. En iyi gitar markaları akustik gitarlar için birbirinden ayrı özelliklerde birçok seçenek sunuyor. 

Gitara yeni başlayanlar, akustik gitarını yenilemek isteyenler ve akustik gitar önerileri arayanlar için zengin bir en iyi gitar markaları sıraladık ve akustik gitar modelleri listesi hazırladık! 

Akustik Gitar Çalmak İsteyenlere Akustik Gitar Önerileri 

Her markanın akustik gitar modelleri vardır. Hatta adını ilk defa duyduğunuz markalar ya da gündemden düşmeyen gitar markaları da akustik gitar üretir. Ancak her marka aynı kalitede olup, aynı hizmeti mi sunar? En iyi gitar markaları arasında bile model farklılığı ve bazı serilerin tutmaması kalite ve müşteri memnuniyetinden kaynaklanır.

Her markanın her gitarı en iyisi olmadığı gibi, popüler olmayan markalar arasından da sizi uzun yıllar memnun edecek ve sesine hayran kalacağınız gitar modelleri çıkabiliyor. Akustik gitar markaları arasında rüştünü ispat edenler ise her zaman en iyi akustik gitar markaları olarak öne çıkmayı başarıyor.

Birbirinden kaliteli gitar markaları, alacakların seçimini zorlaştıracak akustik gitar modelleri ile her sene gitaristlere hizmet ediyor. Siz de bu markalardan tercihlerinizi yapabilir ve en iyi akustik gitar markaları arasından uzun ömrü, ses kalitesi ve rahat tutuşlu gitar modelleri ile zevkle gitar çalmaya başlayabilirsiniz.

En İyi Akustik Gitar Markaları ve Modelleri Nasıl Anlaşılır?

Akustik gitarda en iyi markalar nasıl anlaşılır diye sorarsanız söyleyebileceğimiz ilk kriterlerden biri akustik gitarda kullanılan ağacın ve akustik gitar oranının kaliteli olmasıdır. 

En iyi akustik gitar markaları kısaca;

  • Cort
  • Gibson
  • Godin
  • Ibanez
  • Martin
  • Ovation
  • Takamine
  • Taylor
  • Yamaha

Saydığımız gitar markaları akustik gitar üretiminin yanında klasik ve elektro başta olmak üzere birçok çeşit gitar üretiyor. Gelin, bu markalara biraz yakından bakalım…

1. Cort

Özellikle gitara yeni başlayanların tercihlerinde ilk sıralarda bulunan Cort birbirinden kaliteli gitarlarıyla göz dolduran bir yapıya sahip. En iyi akustik gitar markaları arasında saymazsak olmaz. Cort’un üst segment modelleri için yüksek bir bütçe ayırmanız gerekebilir ancak akustik özellikleri ve üzerlerine ekledikleri birbirinden güzel özellikle akustik gitarlarınızı elektro akustik olarak da kulalnabilir ve bundan büyük keyif alabilirsiniz. 

2. Gibson

Gibson diyince gitar veya müzik bilgisi biraz da olsa bulunan herkesin aklına Les Paul serisi gelmektedir. Les Paul’ler sayesinde Gibson marka akustik gitarları da en iyi akustik gitar listesine alabiliriz. Fiyatları biraz pahalı olsa da Gibson gibi kaliteli gitar markaları tarafından üretilen bir gitarla uzun yıllar keyifli bir yolculuğa çıkmak ayrı bir zevk verebilir. Ses kalitesi ile diğer akustik gitarlardan biraz daha ayrılır; özellikle pop ve blues ritmleri için Les Paul modelleri tercih edebilirsiniz. 

3. Godin

Eğer yeterli bütçeye sahipseniz size tavsiyemiz bir tane Godin marka akustik gitara sahip olmanız… Godin, mükemmel bir ses deneyimi veriyo ve klavyesiyle de oldukça öne çıkıyor. En iyi gitar markaları arasında sayabiliriz ancak iyi bir bütçeyle siz de Godin marka gitarlara sahip olabilirsiniz. 

4. Ibanez

Elektro gitar markaları arasında ilk akla gelen markalardan bir tanesi olan Ibanez aynı zamanda akustik gitarlar da üretir. Ibaz akustik gitar modelleri estetik görünümüyle birçok gitarist tarafından tercih ediliyor. Sese kalitesi nedeniyle Ibazen marka akustik gitarlar en iyi akustik gitar markaları arasında sayılabilir. 

5. Martin

Türkiye’de nadiren bulunan ancak akustik gitarlar arasında en kaliteli sesi veren gitar markası olduğu için listemizde Martin akustik gitarlarından da bahsetmeyi uygun gördük. Blues türünde şarkılar çalmayı sevenler için biçilmiş kaftan olabilecek Martin’i eğer bulabilirseniz çok mutlu olabilirsiniz diyebiliriz. Selülozik fiber ve fenol reçinesinden yapılma klavyesinin verdiği ses ile diğer akustik gitarlardan ayrılmaktadır. 

6. Ovation

Ovation, USA ve Kore olmak üzere iki üretim menşeine sahip akustik gitarlardan biridir. En iyi akustik gitar markaları arasında gösterebileceğiniz Ovation marka gitarları alırken dikkat etmeniz gereken kriter bu iki ülke arasından hangisi tarafından üretim yapıldığıdır. Farklı bir görünüme sahip olan Ovation, fiber kasaya sahiptir ancak bu durum akustik perrformansını düşürürken, hızlı çalımlar için gayet ideal bir seçim haline getirir.

7. Takamine

En iyi akustik gitar markaları arasında saymazsak olmayacak bir marka olarak sırada Takamine var. Kasik gitarlar arasında da en iyi kalite gitarlar arasında bulunan Takamine’nin akustik gitar sesi oldukça temiz ve nettir. Kore üretimi olan Takamine’yi eğer parlak sesleri seviyorsanız gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

8. Taylor

Oldukça temiz ve gür bir ses veren Taylor, California’da üretilen bir gitar markası. En iyi akustik gitar markaları arasında olmasının nedeni, dinleyiciyi büyüleyen ve akustik gitarlara yakışır netlikte bir ses çıkarması. Ancak onu diğerlerinden ayıran olumsuz bir yönü var, Taylor marka akustik gitar zor bulunuyor ve fiyatları oldukça tuzlu olabiliyor. Taylor, akustik gitar modelleri konusunda çağ açmış olmasına rağmen, Türkiye’de bulabilirseniz bütçenizi biraz zorlayabilir.

9. Yamaha

Yamaha’yı piyanoları ve flütleriyle tanıyoruz. Ancak gitar üretiminde de hem klasik hem de akustik alanda oldukça iddialı. Yamaha, yeni başlayanların ve gitar hakkında parlak hayalleri olanların, profesyonellerin ve profesyonelleşmeye uğraşanların ilk tercihleri arasında. Uzun yıllar kullanabileceğiniz, temiz ses veren ve gayet rahat bir kullanımı olan Yamaha’lar en iyi akustik gitar markaları arasında. Yamaha marka akustik gitarlar hem tercih ediliyor hehm de oldukça popüler. 

10. Fender

Yine bir elektro gitar markası olarak bilinen ancak akustik gitar üretiminde de oldukça başarılı işlere imza atmış bir marka olarak Fender geliyor. Fender marka gitarlar geniş bir bütçe skalasına sahip olsa da iyi bir Fender marka akustik gitar almak için kenara biraz bütçe ayırmanız gerekebilir. Kaliteli ancak pahalı bir gitar markasıdır. 

11. Masterwork

Yerli bir gitar üretim firmasıyla karşınızdayız. Masterwork gitarları akustik alanda oldukça kaliteli ve yeni başlayanlar için oldukça yeterli. En iyi gitar markaları arasında saymamızın nedeni ses kalitesinin temizliği ve kullanım rahatlığı. Masterwork gitarlar aslında fiyat performans ürünü olarak gitara yeni başlayanlar için oldukça ideal seçenekler arasında. Akustik ses tınısı gayet yerinde ve sizi rahatsız etmeyecek bir yapıya sahip. 

12. Seagull 

Eğer bütçeniz ortalamanın biraz daha üzerindeyse ve akustik gitar çalmayı her şeyden daha çok istiyorsanız sizin alacağınız en kaliteli gitarlar arasında kesinlikle Seagull bulunuyor. En iyi akustik gitar markaları arasında mutlaka sayılması gereken seagull üst seviye kaliteli akustik gitarlar üretiyor. İster yeni başlayanlardan olun isterseniz profesyonel bir gitarist olun Seagull gitarları ihtiyacınıza cevap verecek türden. Ancak dediğimiz gibi, biraz bütçe ayırmanız gerekiyor.

[widget-181]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20