Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Bas Gitar Kursu - Neler Öğrenilir? Ne Kadar Sürer?

Bas Gitar Dersleri Hakkında Merak Edilenler

Bas gitarın müzikte kıymeti çoğu zaman bilinmez. Eğer müzik hakkında internette yazılanlara göz gezdiriyorsanız müziğin mutfağı hakkında pek bilgili olmayan dinleyicilerin bas gitarın gereksiz bir enstrüman olduğuna dair konuşmalarına tanıklık etmiş olmanız muhtemeldir. Halbuki dinlediğimiz şarkıların doygunluğunu sağlayan asıl enstrüman, çoğu zaman bas gitardır.

Peki ya bas gitar öğrenmek... Öğrenme sürecinde bas gitarın diğer gitar türlerinden bir farkı var mı? Bas gitar kursu diğer gitar kurslarından ne gibi farklılıklar barındırıyor? Süresi ne kadar? Bas gitar kursu hakkında merak ettiğiniz her şeye yanıt vereceğiz. Ancak gelin önce bir şehir efsanesini yıkarak işe başlayalım.

Bas Gitar Kursu Almak İçin Klasik Gitar Öğrenmek Gerekir Mi?

Gitara yeni başlayacak müzik tutkunlarına söylenen ilk şeylerden biri önce klasik gitardan başlamasıdır. Bu durum bas gitar dersleri için olduğu kadar diğer gitar türleri için de geçerlidir. Halbuki bas gitar dersi almaya başlamadan önce klasik gitar öğrenmenize gerek yoktur. Gitar öğrenmeye bas gitarla başlayıp sonra isterseniz diğer gitarlara geçmeniz de mümkündür.

Elbette daha önce başka bir gitar türünü biliyor olmanız bas gitar kursu için de bir avantajdır. Ancak bunun tersi de geçerlidir. Örneğin bas gitar bilen biri olarak klasik gitar öğrenmeye başladığınızda da ilk kez gitar çalan birine göre işiniz daha kolay olacaktır. Dolayısıyla hiçbir müzikal birikiminiz olmasa bile bas gitar kursu almaya başlayabilir, kısa sürede enstrümanınızı öğrenerek diğer enstrümanlara geçiş yapabilirsiniz.

Bas Gitar Kursu Ne Kadar Sürer?

Bas gitar kursu için öncelikle kursiyerin mevcut müzikal becerilerinin ölçülmesi gerekir. Kurs programı bundan sonra belirleneceği için kesin bir süre vermek pek mümkün değildir. Her müzik severin kendine özgü bir yetenek düzeyinde olduğunu göz önünde bulundurursak bireyselleştirilmiş eğitim programlarının kurs sürecini çok daha verimli hale getireceği açıktır.

Yeni başlayanlar için bas gitar dersleri ilk aşamada temel müzik eğitimiyle başlamalıdır. Temel müzik eğitimi ve enstrümanlarla yapılacak ilk pratiklerin olduğu bu süreç kişinin öğrenme hızına bağlı olarak 1 ile 3 ay arasında değişkenlik gösterebilir.

Ancak bas gitar dersi alarak enstrümanınızda ustalaşmak, profesyonel bir müzisyen haline gelmek gibi hobi düzeyinden daha yüksek hedefleriniz varsa bas gitar eğitimi programının 8 ayı bulması mümkündür. Hatta ek ve telafi dersler, workshoplar ve ekstra çalışmalarla bu süre daha da uzayabilir.

Bas Gitar Kursunda Neler Öğrenilir?

Yukarıda belirttiğimiz bas gitar dersleri kursiyerin beklenti, hedef ve yetenek düzeyine göre planlanmalıdır. Ancak yine de genel olarak bir bas gitar eğitimi programından bahsetmek mümkündür. Bu açıdan bas gitar dersleri ile göreceğiniz bazı konuları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Temel Müzik Eğitimi

Bas gitar dersleri için ilk aşamada öğrencinin temel müzik birikimini gözden geçirmek, varsa yanlış noktaları düzeltmek ve ilk adımları sağlam atmak önemlidir. Temel müzik eğitiminde öğrencinin nota okuma becerisi kazanması hedeflenir.

  • Bas Gitar Tutuşu

Enstrümanınızdan temiz ses çıkarmanız için doğru pozisyonda gitar çalmanız gerekir. Bu nedenle bas gitar kursu programlarının başlangıç aşamasında bas gitar tutuş pozisyonları, parmak egzersizleri, sağ ve sol el koordinasyonu gibi konular yer alır.

  • Armoni ve Ritim

Her ne kadar temel müzik konuları arasında yer alsa da bas gitar kursu programlarının ilerleyen bölümlerinde armoni ve ritim kavramlarının üzerinde durmak önemlidir. Bu noktada kursiyerin akor yürüyüşleri, arpej teknikleri, groove egzersizleri gibi uygulamalarla hobi düzeyinde enstrümanına hakim olması beklenir.

  • İleri Bas Gitar Teknikleri

Öğrenci yeterli düzeye geldiğinde ise bas gitar kursu programına ileri düzey bas gitar teknikleriyle devam edilebilir. Böylelikle öğrencinin farklı türlerde bas gitar kullanımını öğrenerek özel teknikleri kavraması, stüdyo ve sahne çalışmalarıyla deneyim kazanması sağlanır.

Sizin İçin En Uygun Bas Gitar Eğitimini Planlıyoruz!

Bas gitar kursu başta olmak üzere müzik eğitimi söz konusu olduğunda kişinin mevcut becerileri ve birikimine uygun bir eğitim planlamak son derece önemlidir. Ufak bir araştırma yaptığınızda internette hızlı bas gitar dersi gibi pazarlama için kullanılan çeşitli ifadelere rastlamak mümkündür. Ancak bas gitar öğrenmek için uygulama ağırlıklı, sıkıcılıktan uzak ve iyi planlanmış bir bas gitar eğitimi dışında sihirli bir seçenek yoktur. Hızlı bir şekilde bas gitar öğrenmeniz ancak size en uygun eğitim planıyla mümkündür.

Müzik Akademi olarak bas gitar kursu ve diğer tüm eğitimlerimizde öğrencilerimizin beklentilerini, hedeflerini ve mevcut yeteneklerini göz önüne alıyor, öğrencilerimizle iş birliği içinde bir kurs programı hazırlayarak derslerimizin verimli geçtiğinden emin oluyoruz. Bas gitar dersi ve diğer kurslarımız hakkında bilgi almak için bize ulaşın, eğitim danışmanlarımızla görüşün, sizin için en uygun bas gitar eğitimini birlikte planlayalım.

[widget-174]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20