Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Repertuvar Kursu Nedir? Neden Alınmalı?

Müzik Kariyerinizde Sağlam Adımlarla İlerleyin!

Repertuvar oluşturmayı yalnızca sahne performansınız için çeşitli şarkılar belirlemek sanıyorsanız yanıldığınızı hemen söyleyelim. Aksine fotoğrafçılık gibi görselliğin ön planda olduğu alanlarda portfolyö neyse müzisyen için de repertuvar odur. Bir müzisyenin müzik sektöründeki deneyimini gösteren repertuvar, solistin ve orkestranın hangi eserlere tam anlamıyla hakim olduğunu ifade eder.

Eğer solist ya da grup olarak sahneye çıkmaya hazırlanıyor, ancak daha önce yeterli sahne deneyimine sahip olmadığınız için endişeleniyorsanız bu noktada imdadınıza repertuvar kursu yetişebilir. Repertuvar kursu ile çok sayıda şarkının sahne provalarını yaparak repertuvarınıza ekleyebilir, sahneye ilk kez çıkıyor olsanız bile yılların deneyimli müzisyenlerine denk bir performans ortaya koyabilirsiniz.

Repertuvar Kursu Şan Dersi Demek Değildir!

Repertuvar kursu nedir sorusuna isterseniz ne olmadığını anlatarak cevap vermeye çalışalım. Özellikle müzik yolculuğuna yeni başlamış müzik severler zaman zaman repertuvar kursu programlarını şan eğitimi ile karıştırabilmektedir. Halbuki repertuvar kursları şan eğitimi gibi teoriye ya da klasik öğretilere paralel bir şekilde ilerlemez.

Repertuvar eğitimi için öncelik; solistin sahnede okuduğu şarkılara çeşitlilik kazandırmak ve bu şarkıları en iyi şekilde icra edebilmesini sağlamaktır. Repertuvar dersleri sırasında zaman zaman şan ve şarkı söyleme eğitiminin temellerine inilse de bunlar sadece belli bir eksikliği gidermeye yöneliktir.

Repertuvar Kursu İçin Yeterliliğiniz Olmalıdır!

Özellikle gruplar için düzenlenen repertuvar kursu programlarında kimi zaman grup üyelerinden birinin enstrümanında yeterli seviyeye ulaşamaması kursun verimliliğini etkileyebilmektedir. Ancak repertuvar kursu bir enstrüman eğitimi değildir. Aksine grubun, solistin ya da müzisyenin daha çok şarkıda ustalık kazanmasını ve sahne performansını geliştirmesini sağlar.

Enstrüman bilgisinin yeterli olmadığı durumlarda repertuvar kursu yerine ilgili enstrümana yönelik ayrı bir eğitim yapmak gerekir. Ancak bunun ardından repertuvar dersleri ile sahne performansınız üzerine çalışmalar yapmaya geçilebilir.

Repertuvar Kursu Sesinizi Daha İyi Tanımanızı Sağlar!

Repertuvar dersleri sırasında farklı türde birçok şarkıyı kendi yorumunuzla icra edecek, eğitmeninizin uyarıları ve yönlendirmeleriyle vokal tekniğinizi geliştirme şansı bulacaksınız. Bu sırada sesinizin sınırlarını görecek, hangi teknikleri daha başarılı bir şekilde hayata geçirebildiğinizi görmüş olacaksınız.

Repertuvar kursu sahne öncesi yaptığınız uzun bir prova gibidir. Üstelik bu provada hatalarınızı görme ve düzeltme fırsatları yakalayacak, farklı müzisyenlerden ipuçları alacaksınız.

Çalacak Yeni Şarkılar Öğrenirsiniz!

Yolun başında olan grupların sahneye çıktığında genellikle aynı şarkıları çaldığını fark ettiniz mi? Elbette sahneye çıkabilecek kadar kendini geliştirmiş çoğu müzisyen, farklı şarkıları çalabilecek becerilere de sahiptir. Ancak yeni bir şarkıyı grup olarak çalmak söz konusu olduğunda işlerin biraz farklı olduğunu vurgulamak gerekir.

Gitardan bateriye, vokalden orga kadar her bir grup üyesi birbirleriyle uyumlu hareket etmek zorundadır. Bu da büyük oranda deneyimle alakalıdır, dolayısıyla böylesi bir uyumu yıllardır birlikte sahne alan orkestralar kolaylıkla yakalayabilirken yeni gruplar için durum biraz daha karmaşıktır.

Bu noktada grup halinde alınan repertuvar kursları farklı şarkılar üzerinden grup üyelerinin birbirleriyle uyumunu geliştirmek için idealdir. Böylelikle grup hem yeni şarkıları birlikte icra etmeyi öğrenirken hem de gelecekte karşılaşabilecekleri doğaçlama performanslar için de ihtiyaç duydukları uyumu yavaş yavaş yakalamaya başlar.

Sahne Deneyimi Kazanırsınız!

İyi bir sahne performansı için temel müzik birikiminizin sağlam olması, vokalinizi etkili bir şekilde kullanabilmeniz, enstrümanınıza tam anlamıyla hakim olmanız gibi nitelikler çoğu zaman yeterli değildir. Elbette tüm bunlar son derece önemlidir, ancak becerinin yanı sıra sahne deneyiminin önemini de göz ardı etmemek gerekir.

Bu nedenle repertuvar eğitimi neden alınmalı gibi bir soruya verilmesi gereken yanıtların başında sahne deneyimi gelir. Repertuvar kursu sayesinde sahnede grubunuzla çalışma yapma şansı bulabilir, sahnede olmanın heyecanını yönetmeyi öğrenebilirsiniz.

Repertuvar Kursu ile Sahnelerin Yıldızı Olun!

Sahnelere ilk adımınızı atmak üzere misiniz? Yoksa grubunuzla sahne performansınızı geliştirmek için yeni çözümler mi arıyorsunuz? Dinleyicileriniz hep aynı şarkıları duymaktan sıkıldı mı? Müzikal becerilerinizi geliştirmek, tek başınıza ya da grubunuzla birlikte repertuvarınızı genişletmek için Repertuvar Kursu programlarımızdan yararlanabilirsiniz.

Müzik Akademi ailesi olarak müziğe yıllarını vermiş, sahne deneyimine sahip eğitmenlerimizle müzik kariyerinizi yeni baştan yaratıyor, sesinize en uygun şarkılarla repertuvar seçmenize yardımcı oluyor, farklı türden şarkıları prova etmenize imkan sağlıyoruz. Eğitim danışmanlarımızla görüşün, size en uygun Repertuvar Eğitimi ile kariyerinizi zirveye taşımaya başlayın...

[widget-173]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20